Sodę oczyszczoną bez trudu kupisz w sklepie, to popularny produkt używany często do pieczenia. Ale soda oczyszczona ma wiele zastosowań w kuchni, kosmetyce, lecznictwie, czy sprzątaniu. Soda znakomicie sprawdzi się do czyszczenia wielu domowych sprzętów. Oto kilka pomysłów na zastosowanie sody oczyszczonej w domu. Nie muisz kupować gotowych środków chemicznych, by skutecznie sprzątać.

1. Zastosowanie sody oczyszczonej do czyszczenie mikrofalówki

Kuchenka mikrofalowa, gdy jest rzadko myta pokrywa się wewnątrz warstewką tłustego brudu. Aby wyczyścić kuchenkę mikrofalową pomaga wytarcie ścianek wilgotną gąbką, na którą wysypiemy trochę sody oczyszczonej. Kolejne kroki to przetarcie wnętrza kuchenki wilgotną szmatką, a na koniec suchą.

2. Zastosowanie sody oczyszczonej do czyszczenia fug

Na podłogach osadza się kurz. Łatwo go usunąć z płytek ceramicznych za pomocą zwykłego mopa, gorzej z fugami. Pomoże tu niezawodna soda oczyszczona. Do czyszczenia płytek i fug stosujemy wodę z rozcieńczoną łyżką sody oczyszczonej i płatkami mydlanymi. Po umyciu, glazurę wycieramy suchą szmatką.

3. Zastosowanie sody oczyszczonej jako wybielacz

Soda oczyszczona ochroni też nasze białe rzeczy, by nie szarzały podczas prania. Wystarczy dodać pół szklanki sody oczyszczonej do każdego prania.

4. Zastosowanie sody oczyszczonej - usuwanie plam

Żółte plamy z potu z bluzki czy koszuli pomoże usunąć mieszanina sody oczyszczonej z wodą utlenioną i zwykłą wodą - zmieszanych w równych ilościach i nałożonych bezpośrednio na plamę. Mieszankę trzeba jeszcze lekko wetrzeć w plamę szczoteczką i zostawić do wchłonięcia, a potem wyprać ubranie.

5. Zastosowanie sody oczyszczonej - czyszczenie żelazka

Przypaloną stopę żelazka można wyczyścić mieszaniną sody oczyszczonej i octu. Lekko rozgrzane żelazko (tak by się dało dotknąć ręką) należy przecierać ściereczką moczoną w mieszaninie octu i sody oczyszczonej.

6. Zastosowanie sody oczyszczonej - usuwanie osadu z kamienia

Osad i kamień z czajnika skutecznie usunie soda oczyszczona. Wsyp zawartość opakowania sody oczyszczonej do czajnika, zalej wodą i zagotuj. Następnie całość energicznie zamieszaj i wylej. Czynność powtarzaj, aż do momentu, kiedy nie odpadnie cały kamień z czajnika. Na koniec wyszoruj czajnik twardą szczotką i płynem do mycia naczyń.

7. Zastosowanie sody oczyszczonej do usuwania brzydkich zapachów z butów

Brzydki zapach z przepoconych, zawilgoconych butów pomoże usunąć soda oczyszczona. Wsyp do butów około pół torebki sody oczyszczonej, najlepiej zrób to na noc. Zostaw tak buty, a rankiem sodę dokładnie wytrzep. Po niemiłym zapachu nie powinno być śladu! Przykry zapach w śmietniku usuniesz po przetarciu umytego kosza na śmieci gąbką zamoczoną w roztworze sody. Również soda włożona do lodówki pozwoli pozbyć się z niej nieprzyjemnego zapachu.

8.  Zastosowanie sody oczyszczonej - udrożnia zapchane rury

Zapchane rury kanalizacyjne udrożni soda oczyszczona wymieszana z octem. Pół szklanki sody wymieszaj ze szklanką octu i wlej do odpływu kanalizacyjnego. Gdy mikstura przestanie syczeć, wlej tam 2 litry gorącej wody.

9. Zastosowanie sody oczyszczonej - czyszczenie kuchenki

Przypalenia z kuchenki lub garnków usunie papka z sody oczyszczonej i octu. Należy nałożyć ją na kilka minut na przypalone miejsce, a potem zmyć ciepłą wodą.

10. Zastosowanie sody oczyszczonej - jak robić pastę do zębów

Z sody i oleju kokosowego można też zrobić domową pastę do zębów. Wystarczy zmieszać olej kokosowy z sodą oczyszczoną w proporcjach pół na pół. Aby pasta miała miętowy smak, można dodać do niej kilka kropli olejku miętowego. Słodki smak pasty można uzyskać dodając stewii. Gotową domowej roboty pastę do zębów z sody można przechowywać w szklanym słoiku z pokrywką. Do mycia zębów wystarczy zanurzenie szczoteczki w paście. Soda oczyszczona sprawdzi się też jako antyperspirant - zamiast tradycyjnego dezodorantu. Takiej domowej produkcji dezodorant robimy z sody i oleju kokosowego, soda nie zatyka porów i nie podrażnia skóry, a skutecznie wchłania wilgoć.