Czym wyczyścić srebro? Odkryj tajniki domowego czyszczenia sreber!

Czy zastanawialiście się czym wyczyścić srebro na rodowych pamiątkach? Jeszcze 200 lat temu występowanie czarnego lub szarego nalotu na rodowym srebrze (zaśniedziałe srebro) nie istniało. Wiecie dlaczego? Podpowiadamy, jak najlepiej czyścić srebro i naczynia posrebrzane! Warto - ponadczasowe rodzinne srebra to inwestycja na przyszłość!

Czym wyczyścić srebro?
Czym wyczyścić srebro?
Czym wyczyścić srebro?
Czym wyczyścić srebro?
Czym wyczyścić srebro?

Rozwój cywilizacji ma swoje niechlubne konsekwencje. Jednym z najbardziej negatywnych czynników gospodarczej eksploatacji planety Ziemi jest silne znieczyszczenie środowiska. Trujące opary z fabryk i przedsiębiorstw wpływają ujemnie nie tylko na nasze zdrowie. Sprawiają, że powstają zjawiska, które dotąd nie nie miały racji bytu. Jak np. oksydacja srebra.

Czym wyczyścić srebro: roztwór z sody i octu

Popularną metodą, powszechnie znaną w śród amatorów "domowych sposobów na..." jest metoda czyszcenia srebrna roztworem sody i octu. W proporcji: 1 łyżka octu, 1 łyżka sody, 1 litr wody, przygotowujemy roztwór. Srebrny przedmiot przeznaczony do czyszczenia, zanurzamy w całości w roztworze na około 15 min. Następnie obmywamy wyjęty z roztworu srebrny przedmiot pod bieżącą wodą.

Czyszczenie srebra: spirytu i coca-cola

Inną metodą, preferowaną najczęściej do czyszczenia srebrnej biżuterii, jest zanurzanie przedmiotu w spirytusie, wódce lub coca-coli. Zanurzenie przedmiotu w tym przypadku wynosi około 12 godzin, ale skuteczność metody jest mniej spektakularna.

Domowe sposoby czyszczenie srebra: pasta do zębów i pasta z popiołu

Doraźnie do czyszczenia srebra, by pozbyć się nieładnego nalotu stosuje się również pastę do zębów, pocierając nią srebrny bibelot aż do uzyskania pożądanego blasku. Jednak metoda ta, z uwagi na postać pasty, nie płynu, nie jest w stanie skutecznie wniknąć we wszystkie zagięcia i profilowania srebrnego przedmiotu, co gwarantuje metoda zanurzenia go w roztworze. Podobny efekt to tego uzyskanego za pomocą pasty do zębów, uzyskamy czyszcząc srebro za pomocą pasty wykonanej z połączenia popiołu z sokiem z cytryny.

Czytaj też: Jak oczyścić stare ramy obrazu DOMOWE SPOSOBY

 Czym wyczyścić srebro?

Fot. Mariusz Bykowski

Czym wyczyścić srebro: od czego zacząć?

Aby rozpocząć proceder skutecznego czyszczenia srebra domowym sposobem, przygotuj:

    ► duże naczynie (min. 2 litry bądź większe) z tworzywa sztucznego bądź szkła (nigdy z metalu!);

    ► kuchenną folię aluminiową na wyścielenie spodu i boków naczynia;

    ► ciepłą wodę z kranu lub (dla lepszego efektu) destylowaną;

    ► sól kuchenną (5 łyżeczek soli na 1 litr roztworu).

Czym wyczyścić srebro: KROK PO KROKU

KROK 1: przygotowanie roztworu nienasyconego

Wyłożone (podwójnie) od wewnątrz kuchenną folią aluminiową naczynie napełnij do połowy wrzącą wodą (w proporcji 1 litr wody na 2-litrowe naczynie). Wsypujemy 5 łyżeczek soli kuchennej i dokładnie mieszamy.

KROK 2: woda i mydło

Srebrny przedmiot, przygotowany do czyszczenia, należy uprzednio przemyć zwykłą wodą z mydłem. Pomoże to pozbyć się dodatkowych zabrudzeń, takich jak np. tłuszcz.

KROK 3: kąpiele solne

Po umyciu srebrnego przedmiotu mydłem, zanurzamy go w naczyniu z przygotowanym roztworem solnym i pozostawiamy w kąpieli (w zależności od stopnia zaśniedzenia) od kilkunastu minut do kilku godzin. Ponieważ proces (reakcja redoks) postępuje bardzo agresywnie, możemy w trakcie obserwować stopień oczyszczenia naszego srebrnego przedmiotu.

Starajmy się nie wrzucać na raz do roztworu wszystkich srebrnych przedmiotów do wyczyszczenia - ich zbyt duża ilość osłabi proces i zniweczy efekt. Lepiej sukcesywnie wymieniać pojedyncze przedmioty (większe) lub wkładać pojedyncze elementy kompletu sztućców (najpierw same łyżki, później tylko widelce itd.) i wymienić roztwór i folię aluminiową w momencie, kiedy przestanie wypełniać swoją funkcję. Poznamy ten moment nie tylko po tym, że zanurzone srebra nie będą rozjaśnione. Aluminiowa folia, którą wyłożone jest naczynie, przejmując na siebie w procesie reakcji redoks wszelkie zanieczyszczenia tlenku siarki, pokryje się stopniowo ciemnym, szarawym nalotem. To będzie znak, że czas przygotować nową partię roztworu, na nowej folii.

Zobacz WIDEO: czyszczenie cennych przedmiotów ze srebra:

Więcej inspiracji:

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Piotr Mastalerz, Mariusz Bykowski, Michał Przeździk, GREEN CANOE STUDIO

POLECANE ARTYKUŁY