Mycie kryształów nie jest proste. Podpowiadamy, jak czyścić kryształy, by ich nie uszkodzić. Podczas czyszczenia kryształów konieczne jest unikanie ostrych środków czyszczących i zmywarek, a także zbyt ciepłej wody. Dlatego mycie kryształów i usuwanie z nich osadu wymaga nieco wysiłku.

Jak czyścić kryształy: mycie kryształów w zimnej wodzie

Zakurzone i niezbyt brudne kryształy myjemy w zimnej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu do mycia. Warto wiedzieć, że pod wpływem ciepła kryształ matowieje i traci połysk. Umyte kryształowe naczynia płuczemy w zimnej wodzie z dodatkiem octu - w proporcji 1/3 szklanki octu na 1 litr wody. Dzięki temu unikamy zacieków na wyschniętych przedmiotach. Po umyciu kryształy odstawiamy do wyschnięcia, następnie polerujemy miękką szmatką.

Jak czyścić kryształy zmatowiałe: przywrócamy blask kryształowym naczyniom

Zmatowiałe kryształy czyścimy zwilżoną miękką szmatką, którą nabieramy miałką sól. Tak przygotowanym kompresem czyścimy kryształowe szkło, które następnie myjemy zgodnie z zasadami. Zmatowiałe kryształy można też czyscić szmatką zwilżoną denaturatem.

Kryształy z wąską szyjką: jak umyć je wewnątrz

Wazony i karafki kryształowe często mają wąską szyjkę. Jak umyć takie naczynia zabrudzone osadem od wewnątrz? Skutecznym sposobem pozbycia się osadów na dnie i ściankach kryształowych naczyń jest wrzucenie do nich obierek z ziemniaków i zalanie ich wodą. Po kilku godzinach wstrząsamy naczyniem i płuczemy. Inną metodą jest nasypanie na dno soli kuchennej i zalanie octem, pozostawienie na jakiś czas, a następnie dokładne wypłukanie. Działa także nasypanie ryżu do naczynia i zalanie go wodą.