Schody w salonie: jak wpasować schody w aranżację pokoju dziennego?

W aranżacjach salonów czasami pojawia się specyficzny element wyposażenia, jakim są schody. Jak zaplanować schody w pokoju dziennym? To dobre rozwiązanie dla osób, które preferują otwarte, przestronne wnętrza, jednak ma ono również swoje wady. Włączenie klatki schodowej do projektu salonu nie jest proste, dlatego podpowiadamy, jak wpasować schody w aranżację pokoju dziennego.

Schody w industrialnym pokoju dziennym
Schody w pokoju dziennym
Schody w pokoju dziennym
Schody w pokoju dziennym
Drewniane schody wewnętrzne

Dzięki schodom przestrzeń salonu staje się większa i zyskuje na otwartości. Jednocześnie otwarty na klatkę schodową pokój dzienny musi przyjąć na siebie dodatkową funkcję, co może negatywnie wpłynąć na jego przytulność i prywatny charakter. To rozwiązanie posiadające zarówno zalety, jak i wady, istnieje jednak kilka sposobów na to, by zneutralizować jego niekorzystne aspekty. Schody wewnętrzne muszą być przede wszystkim wygodne i bezpieczne oraz odpowiednio dobrane do wielkości pomieszczenia. Ważny jest nie tylko kształt schodów, ale i materiały, z których zostaną wykonane.

Schody w salonie: wady i zalety umieszczania schodów w pokoju dziennym

Jedną z głównych zalet umieszczania schodów w pokoju dziennym jest oszczędność przestrzeni w innych pomieszczeniach oraz możliwość zyskania dodatkowego miejsca (pod schodami, o ile zdecydujemy się na niezabudowaną ich konstrukcję) do zagospodarowania. Dzięki schodom przestrzeń salonu staje się większa i zyskuje na otwartości, ponadto otwarcie pokoju dziennego na klatkę schodową wpływa pozytywnie na poczucie połączenia obu kondygnacji domu lub mieszkania w jedną całość. Jeśli postawimy na schody otwarte, uwalniając je spomiędzy ścian, zdecydowanie podniesiemy ich ergonomię – to rozwiązanie pozwoli nam na swobodne wnoszenie masywnych przedmiotów (na przykład mebli) na piętro, co przy zamkniętej klatce schodowej często stanowi problem. Co więcej, schody w salonie urozmaicają przestrzeń, a w zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy, mogą one stanowić pełnoprawną dekorację naszego wnętrza. Podstawową wadą tego rozwiązania jest fakt, że nasz pokój dzienny staje się miejscem komunikacji – przybiera rolę holu, co może skutkować utratą przytulności i prywatnego charakteru. Minusem otwartych schodów w salonie jest również brak izolacji między głośną strefą dzienną a cichą nocną (zakładając, że sypialnia czy pokój dziecka znajdują się na piętrze).

Schody w salonie: włączanie schodów do aranżacji pokoju dziennego

By uniknąć całkowitego pozbawienia pokoju dziennego przytulności i prywatnego charakteru, schody najlepiej jest umieszczać przy wejściu do tego pomieszczenia. W ten sposób nie wprowadzamy ciągu komunikacyjnego w głąb wnętrza, co sprawia, że oddalone od klatki schodowej strefy salonu są nadal kameralne. Jeśli obawiasz się, że hałas z pokoju dziennego będzie zanadto niósł się na piętro, na przykład do pokoju dziecięcego, odgródź otwartą klatkę schodową od salonu przy pomocy jakiegoś mebla, najlepiej o otwartej konstrukcji (dwustronny regał), by za bardzo nie zamykać przestrzeni. Rozwiązanie to ma jednak wadę, jaką jest utrudnienie wnoszenia masywnych przedmiotów na piętro. Postawienie na wiszącą, ażurową konstrukcję schodów pozwala na zyskanie dodatkowego miejsca (pod schodami) do zagospodarowania i powiększa optycznie przestrzeń. Klatka schodowa może być efektownym, wybijającym się wizualnie elementem wystroju lub wręcz przeciwnie – wtapiającą się w tło częścią aranżacji. Wybierając schody do pokoju dziennego, pamiętaj też o tym, by były one dopasowane stylistycznie do reszty aranżacji. W przeciwnym wypadku, bez względu na to, jakie zabiegi zastosujesz, całość nie będzie prezentować się dobrze.

Schody drewniane: wideo

Obejrzyj wideo jak wyglądają etapu montażu schodów drewnianych. Na co zwrócić uwagę, by schody były ładne, praktyczne i bezpieczne. Schody drewniane: instrukcja wideo.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski, Radosław Wojnar

POLECANE ARTYKUŁY