Aranżacje wnętrz: czy wiecie, że styl skandynawski nie jedno ma imię? INSPIRACJE

Styl skandynawski pokochaliśmy na dobre. Za jego prostotę, poszanowanie natury i funkcjonalność. Materiały naturalne i kolor biały są w stylu skandynawskim podstawą aranżacji wnętrz. Ale nawet mimo tak sprecyzowanej bazy styl skandynawski zaczął ewoluować. Zobaczcie jakie pochodne stylu skandynawskiego udało nam się wyróżnić.

Kąt do pracy w mieszkaniu w stylu skandynawskim
Styl skandynawski w klasycznym wnętrzu
Złote dodatki w stylu skandynawskim
Szara sofa w stylowej aranżacji wnętrza
Eleganckie dodatki dekoracyjne w stylu skandynawskim

Styl skandynawski nieustannie nas zaskakuje. Najpierw pokochaliśmy go za prostotę i funkcjonalność. Okazało się, że kolor biały, szary, odrobina antracytu i koloru czarnego w połączeniu materiałami naturalnymi a szczególnie z jasnym drewnem z naszej strefy klimatycznej sprawdzają w naszej szerokości geograficznej, a właściwie w naszym świetle idealnie. Dodatki w kolorze różu pudrowego, błękitu, czerwieni, kobaltu i koloru żółtego wprowadzają delikatne ożywienie, pozostając jednak na drugim planie. Jak zawsze prostota w stylu okazuje się najbardziej plastyczna i pozwala na eklektyczne mariaże. I tak ostatnio zauważyliśmy coraz więcej dodatków w kolorze żółtym i złotych – powstał elegancki Scandi Chic. Na drugim końcu widzimy dużo dodatków i mebli pomocniczych w stylu industrialnym – jest to w zgodzie z filozofią przetwarzania i wykorzystywania tego co już jest. A co myślicie o aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim w starych, stylowych kamienicach?

Styl skandynawski w wersji podstawowej

Styl skandynawski był, jest i będzie. W dodatku zdobywa sobie coraz większą popularność. Styl skandynawski kochamy za prostotę i funkcjonalność oraz wykorzystanie materiałów naturalnych. Pierwszą i podstawową zasadą stylu skandynawskiego jest: „less is more”. Ma być jasno, wygodnie, funkcjonalnie i w zgodzie z naturą, nigdy wbrew. Zasada ta jest naturalną konsekwencją warunków środowiskowych panujących na północy Europy. Kiedy brakuje światła dziennego, człowiek zaczyna intuicyjnie dążyć do optycznego rozświetlenia przestrzeni jasnymi kolorami i nie zagracania jej. Mało mebli – tylko te potrzebne, funkcjonalne, pozbawione zbędnych dodatków. Materiały stosowane do wyrobu mebli i dodatków dekoracyjnych w stylu skandynawskim, to przede wszystkim materiały naturalne: drewno, skóra, len, bawełna. Dekoracje w znikomej ilości, za to kolorowe, ożywiające przestrzeń – to druga zasada obowiązująca w stylu skandynawskim. Stąd kolory wybierane w stylu skandynawskim to: kolor biały, szarości, błękity, rozbielona zieleń, pudrowy róż i kolor czarny. Kolor czarny wydaje się być paradoksem w filozofii stylu skandynawskiego. Jest jednak chętnie wykorzystywany jako tło dla jasnych mebli i dodatków, nadając wnętrzom głębi. Często wykorzystywany jest w dodatkach i meblach pomocniczych – fotelach, półkach, na poduszkach czy dywanach.

Zobacz: modne wnętrza w stylu industrialnym

Styl industrialny coraz częściej wplata się w styl skandynawski

Elementy stylu industrialnego przenikają do stylu skandynawskiego. Mimo, że może nie do końca są w zgodzie z naturą – pochodzą przecież z fabryk, jednak są zgodne z ideą powtórnego wykorzystywania tego co już zostało wyprodukowane. W ten sposób mamy wpływ na ochronę środowiska. A że meble i dodatki w stylu industrialnym są proste, bez zbędnych dodatków, często w kolorze stali lub czarne idealnie pasują do jasnych i przestronnych wnętrz w stylu skandynawskim. Lubimy zdobywać do domu stare stoły, często z drewnianymi blatami, wąskie stoliki, z których w powstają konsole – meble pomocnicze czy lampy.  Ale styl skandynawski to także dodatki. Stonowane kolorystycznie miękkie poduchy i pledy, bawełniane dywany, ceramiczne świeczniki i wazony sprawią, że surowe meble w stylu industrialnym idealnie będą wyglądały na parkiecie, na tle dużych okien i białych ścian. Metalowe kosze na drewno sprawdzą się jako miejsce do przechowywania pledów i zapasowych poduszek. Styl skandynawski z elementami  stylu industrialnego jest dobrym przykładem ponownego wykorzystywania przedmiotów, często nawet zmieniając ich pierwotne przeznaczenie.

Więcej: złoto jest modne!

Styl skandynawski w wersji eleganckiej czyli Scandi Chic

Styl skandynawski to prostota i czystość formy. Za to go kochamy. Skąd więc złote dodatki w  prostym stylu skandynawskim? Okazuje się, że po gustawiańskim i wszystkim dobrze znanym stylu skandynawskim zaczyna wykształcać się nowa forma. Jest nią właśnie elegancki styl skandynawski! Oznacza to, że mamy coraz większy wybór form, kolorów i dodatków dekoracyjnych i tylko od nas zależy co wybierzemy. Dobrze znany i lubiany styl skandynawski to proste, często graficzne formy. Delikatne stoliki na cienkich metalowych nóżkach, proste lampy, miękkie sofy, lekkie fotele – nigdy w komplecie z sofą.  I charakterystyczne kolory: biały, szary, czarny z błękitnymi, żółtymi, różowymi i czerwonymi dodatkami.  Metal pojawiający się w dodatkach dekoracyjnych i elementach mebli jest srebrny lub malowany na czarno. Tekstylia w stylu skandynawskim są albo gładkie albo zdobione graficznymi wzorami. Teraz coraz częściej w aranżacjach w stylu skandynawskim zauważmy złote elementy. Początkowo były to świeczniki, wazony i osłonki na doniczki. Teraz są to również lampy i elementy mebli – metalowe nóżki stolików kawowych, fotele oraz drobne meble. Coraz więcej w aranżacjach w szykownym stylu skandynawskim pojawia się pudrowego różu, koloru żółtego i błękitu. A wiemy, że kolory te idealnie współgrają z kolorem złotym. Skandynawski szyk to także ciepło i miękko w e wnętrzach. Stąd ogromne poduchy, które można rzucić na sofę, ale najczęściej lądują na podłodze obok sofy lub przed kominkiem. Jeśli skóra to puszysta z wyjątkowo długim i miękkim włosem.  

Więcej: znowu modne ściany we wnętrzach

Styl skandynawski we wnętrzach klasycznych

Proste meble, stonowane kolorystycznie, odnajdują się także we wnętrzach starych, stylowych kamienic. Miękkie, nowoczesne sofy, wykończone lamówkami wyglądają jak zaprojektowane specjalnie do wnętrz z ozdobnymi sztukateriami, płycinami i gzymsami. Podkreślają wzajemnie swoje wyszukane detale. Neutralne kolory mebli i dodatków do domu w stylu skandynawskim doskonale pasują do białych ścian i jasnych parkietów układanych w pałacowe mozaiki. Stare piece kaflowe w kolorze białym  zastane w stylowych kamienicach również pasują do aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim – znajdziemy je też przecież w kamienicach w centrach miast w Sztokholmie i Kopenhadze.

Zobacz: mieszkanie w starej kamienicy

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: materiały prasowe, Paulina Salonen, BoConcept

POLECANE ARTYKUŁY