Świeżo położone płytki zachwycają swoją czystością, głównie za sprawą nieskazitelnych fug. Jednak białe fugi z czasem robią się żółte, co nie wygląda estetycznie. Często także mamy trudności z wyczeszczeniem fug po remoncie. Na szczęście mamy cztery sprawdzone domowe sposoby na to, jak czyścić fugi i przywrócić im dawny blask. Przed zastosowaniem jakichkolwiek metod czyszczenia fug, pamiętaj o tym, aby regularnie myć płytki. Zamiatając i myjąc powierzchnię, pozbywamy się brudu, który osadza się w zakamarkach, m.in. w fugach i z czasem staje się trudny do usunięcia. Dzięki regularnemu sprzątaniu i myciu płytek czyszczenie fug będzie o wiele łatwiejsze.

Czyszczenie fug: roztwór z octu i amoniaku

Do czyszczenia fug można przygotować środek myjący. W wiadrze lub dużej misce wymieszaj 2 litry ciepłej wody, 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 1/3 szklanki amoniaku i 1/4 szklanki octu. Zwróć uwagę, czy soda oczyszczona dobrze się rozpuściła. Wlej roztwór do butelki do płynie po mycia szyb. Pojemnik zakończony sprayem ułatwi dotarcie do fug i najmniejszych zakamarków między płytkami.

Sprawdź też:

ocet - tanie i ekologiczne sprzątanie

soda oczyszczona - 10 pomysłów na jej zastosowanie

jak czyścić wiklinę? >>>

jak wybielić i prać firanki >>>

Przy okazji kolejnego mycia fug możesz skorzystać z tej samej mieszaniny, pamiętaj jedynie, aby potrząsnąć butelką przed użyciem. Spryskaj niewielką powierzchnię i poczekaj 2-3 minuty aż substancje zaczną działać na powierzchni fugi. Następnie wyszoruj fugi szczotką z twardym włosiem. Wilgotną szmatką wytrzyj kałuże brudnej wody i wyciśnij ją do osobnego pojemnika. Po zakończonej czynności czyszczenia fug użyj suchego mopa, którym przetrzesz całą powierzchnię podłogi.

Czyszczenie fug: nadtlenek wodoru i soda oczyszczona

Zanim przystąpisz do czyszczenia fug, umyj płytki wodą z detergentem. W małej misce zmieszaj nadtlenek wodoru z sodą oczyszczoną, w celu wytworzenia gęstej pasty. Zadecyduj, jaka konsystencja najbardziej Ci odpowiada. Za pomocą szczoteczki rozprowadź mieszaninę na całej powierzchni fugi i zostaw ją na 5-10 minut. Po upływie tego czasu rozpocznij szorowanie fug małym pędzelkiem lub szczoteczką. Zastosuj dość silny nacisk, aby usunąć brud z fug. Jeżeli fugi wciąż nie są czyste, ponownie nałóż pastę i zostaw ją na kilka minut. Za pomocą wilgotnej szmatki lub mopa wytrzyj pozostałości pasty.

Czyszczenie fug: aktywny tlen do czyszczenia

Pozbądź się wszystkich powierzchniowych zanieczyszczeń i okruchów, które mogłyby sprawić, że czyszczenie fug będzie uciążliwe. Aktywny tlen do czyszczenia to związek wybielający, który rozpuszcza bakterie i brud. Zmieszaj go z ciepłą wodą i pozostaw do rozpuszczenia. Wlej mieszaninę do butelki po płynie do mycia szyb, aby łatwiej było Ci aplikować środek na fugi. Po rozpyleniu roztworu, pozostaw go na 15-20 minut. Za pomocą szczoteczki do zębów wyszoruj fugi. Wytrzyj fugi suchym ręcznikiem. Jeśli wciąż dostrzegasz plamy na fugach, możesz ponownie spryskać je płynem i zostawić na godzinę lub dłużej.

Czyszczenie fug: pasta do zębów

Aby przywrócić fugom świeżość, możesz użyć białej pasty do zębów. Nałóż ją na szczoteczkę i wyszoruj fugi okrężnymi ruchami. Po zakończonej czynności, wystarczy umyć płytki wodą z płynem do mycia naczyń. Na koniec całą powierzchnię płytki i fugi należy wytrzeć do sucha.