Domowe sposoby: jak czyścić wiklinę?

2018-06-26 19:13

Nie wiesz, jak czyścić wiklinę? Oto kilka domowych sposobów! Pamiętaj, że wiklina jest bardzo specyficznym materiałem – szybko się kurzy, matowieje i szarzeje pod wpływem wilgoci, a gdy zostanie wystawiona na działanie słońca – ciemnieje. By zadbać o dobrą kondycję wiklinowych wyrobów, należy w odpowiedni sposób o nie dbać. Zastanawiasz się, co zrobić, by przywrócić pierwotną barwę pociemniałym wiklinowym dodatkom dekoracyjnym lub meblom? Podpowiadamy, jak wyczyścić wiklinowe meble.

Spis treści

  1. Jak czyścić wiklinę: sól, cytryna, soda oczyszczona, woda utleniona lub ocet
  2. Meble wiklinowe w mieszkaniu: zobacz najpiękniejsze aranżacje

Jak czyścić wiklinę? Dbanie o lakierowane wyroby z wikliny (takie jak meble wiklinowe) jest proste – wystarczy regularnie je odkurzać i przecierać wilgotną ściereczką. Jednak mycie nielakierowanych mebli, wiklinowych koszy, pojemników i innego rodzaju wyrobów wiklinowych za pomocą wody lub wody z mydłem przynosi więcej szkody niż pożytku. Pod wpływem wilgoci wiklina szarzeje i matowieje. Zdarza się również, że wiklinowe przedmioty tracą swój pierwotny kolor – ciemnieją, a nawet pokrywają się czarnymi plamami, będącymi wynikiem zachodzących na ich powierzchni procesów pleśniowych. Istnieje jednak kilka domowych sposobów na skuteczne i bezpieczne czyszczenie wiklinowych mebli i wiklinowych dodatków oraz na przywrócenie im pierwotnego blasku. Wystarczy kilka podstawowych produktów kuchennych!

Jak czyścić wiklinę: sól, cytryna, soda oczyszczona, woda utleniona lub ocet

Delikatnie zabrudzone wyroby z wikliny można wyczyścić za pomocą sody oczyszczonej lub cytryny. Istnieją dwa sposoby – możemy przetrzeć wiklinę plasterkami cytryny, a następnie zmyć wodą za pomocą szczotki (na przykład ryżowej) i wysuszyć suszarką albo wyczyścić ją szczotką maczaną w roztworze z litra ciepłej wody i 2 łyżeczek sody oczyszczonej, a następnie wysuszyć. Jeśli nie dysponujesz sodą, możesz z powodzeniem zastąpić ją solą kuchenną (4 łyżeczki), z kolei zamiast cytryny można użyć rozpuszczonego w wodzie kwasku cytrynowego (1 czubata łyżeczka na litr wody).

Nie przegap: Jak czyścić rattan? Domowe sposoby >>>

Skutecznym sposobem jest też czyszczenie wikliny roztworem wody i octu (1 łyżka octu na litr wody). Bardzo brudne wiklinowe dodatki i meble należy najpierw wyszorować na sucho szczotką, a następnie dokładnie umyć mieszanką wody (litr), wody utlenionej (4 łyżki) i soku z cytryny (4 łyżki) lub kwasku cytrynowego (2 łyżeczki).

By przywrócić wiklinie ładną barwę, zastosuj roztwór wody (litr) z dodatkiem amoniaku (4 łyżki) i soli (łyżka). Po wyszorowaniu mebla czy dodatku dekoracyjnego należy dokładnie zebrać ściereczką powstały brud, a następnie wypłukać i wysuszyć wiklinę. Wyroby z tego materiału najlepiej jest suszyć suszarką lub pozostawić do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu.

Zobacz też: Jak odnowić wiklinowe meble: malowanie mebli ogrodowych w stylu hampton [WIDEO] >>>

Meble wiklinowe w mieszkaniu: zobacz najpiękniejsze aranżacje

Z czym zestawić meble wiklinowe, żeby całość wyglądała stylowo? Zobaczcie aranżacje salonów z meblami wiklinowymi. Z pewnością znajdziecie w nich masę inspiracji!

Wiklinowy koszyk na piknik
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany