Jak kłaść płytki na ścianie w łazience - wysokość układania glazury? Radzi architekt

2017-06-06 21:57

Układanie płytek w łazience: do jakiej wysokości kłaść kafelki? Płytki na ścianie w łazience sprawdzają się w tych wszystkich miejscach, które są zalewane lub zachlapywane wodą: nad wanną, w prysznicu, za umywalką. I wystarczy je zamocować tylko tam. Radzimy do jakiej wyskości układać płytki w łazience.

Łazienka i płytki
Autor: materiały prasowe Ferro

Spis treści

  1. Układanie płytek: ważne decyzje
  2. Płytki w łazience jak kłaść
  3. Płytki na ścianie w łazience: jak kłaść w kabinie
  4. Płytki na ścianie w łazience: układanie do wysokości umywalki
  5. Galeria zdjęć: glazura do łazienki

Płytki na ścianie w łazience nie muszą zajmować całej jej powierzchni, czasem wystarczy, jeśli płytki w łazience ułożymy tylko w miejscach podatnych na zachlapanie i zamoczenie. Wysokość układania glazury - o czym trzeba pamiętać. Płytki dobrze ułożone ochronią ścianę i będą elementem dekoracyjnym. Podpowiadamy do jakiej wysokości układać płytki łazienkowe.

Układanie płytek: ważne decyzje

Wyboru rodzaju płytek łazienkowych i sposobu ich ułożenia nie powinno się odkładać na ostatnią chwilę. Zaplanowanie wykończenia już na etapie budowy pozwala dobrać najlepsze materiały i uniknąć niepotrzebnych problemów podczas urządzania łazienki. Roboty glazurnicze to żmudne, długotrwałe zajęcie. Układanie płytek wymaga dokładności i starannego przygotowania. Nie wystarczy odkurzenie podłoża i po prostu przyklejenie płytek. Konieczność układania wzorów, docinania elementów i wykańczania wszelkich styków sprawia, że najpierw powinno się zaprojektować układ płytek na posadzkach czy ścianach w łazience, a więc wybrać odpowiedni ich rodzaj, rozmiar, wzór, wymierzyć powierzchnie proste i miejsca planowanych docinek, ustalić sposób wykończenia styków. Od tego zależy bowiem rodzaj używanych do montażu materiałów i sposób prowadzenia prac związanych z układaniem płytek łazienkowych.

Polecamy: Optymalne wymiary umywalki, zasady wyboru, ciekawe inspiracje>>

Układanie płytek zawsze powinno się zaczynać od miejsca najbardziej eksponowanego. Jeśli jest to narożnik pomieszczenia, to zarówno na podłodze, jak i na ścianach płytki powinny być w miarę możliwości całe lub równo przycięte, a styki starannie wykończone. Jeżeli uwaga nie skupia się w konkretnym miejscu, tylko na większej powierzchni, trzeba zadbać o jej harmonijny wygląd albo świadomie wstawić mocny akcent dekoracyjny, który przyciągnie wzrok. Bez względu na zastosowane rozwiązanie, aby okładzina wyglądała ładnie, do cięcia i szlifowania elementów trzeba używać odpowiednich, niezniszczonych narzędzi, a otwory pod gniazda albo przejścia rur powinno się wykonywać otwornicami.

Płytki w łazience jak kłaść

Łazienka jest nieustannie poddawana bezpośredniemu działaniu wody, pary i wysokiemu stężeniu wilgoci, a to powoduje, że łatwo rozwijają się w niej mikroorganizmy. Wybierają­ one zawsze powierzchnie najbardziej chłonne, w których długo się utrzymuje wilgoć, a więc fugi i narożniki.­ Z tego powodu w łazienkach powinno się wykonywać spoiny o zmniejszonej nasiąkliwości i takie, które mają właściwości ograniczające rozwój zarodników pleśni i grzybów, a więc na przykład z efektem perlenia.­ Wzdłuż narożników zamiast fugi używa się silikonu. On również powinien być odporny na mikroorganizmy, czyli sanitarny. Ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie podłoża przed wodą, na przykład płynną folią. Uszczelnienie może pokrywać­ wszystkie powierzchnie, ale nie jest to konieczne. Zawsze natomiast musi się znajdować na podłodze i być wyciągnięte 15 cm na ściany. W okolicy wanny i prysznica płytki powinno sięgać przynajmniej 20 cm ponad strefę zasięgu wody.

Płytki na ścianie w łazience: jak kłaść w kabinie

Typowa kabina prysznicowa ma 200 cm wysokości. Płytki na ścianie w kabinie trzeba położyć do jej górnej krawędzi. Ale jeśli obok jest zamontowana wanna lub umywalka, to chociaż nie ma takiej potrzeby, płytki w tych miejscach również można położyć do wysokości 2 m. Wówczas architektura wnętrza będzie spójna.

Płytki na ścianie w łazience: układanie do wysokości umywalki

Jeśli w łazience nie ma kabiny lub prysznic jest wydzielony za ścianą, wysokość płytek może wyznaczać umywalka. Tak ułożone płytki będą wówczas stanowić rodzaj lamperii wysokiej na blisko 120 cm. A jeśli kolor płytek i ściany nad nimi są kontrastowe, warto wiedzieć, że poziomy podział ściany wypadający nieco poniżej połowy wysokości optycznie podwyższy wnętrze, a nieco powyżej – obniży je.

Czytaj też: Prysznic XXI wieku:wielofunkcyjne natryski i deszczownie

Punktem odniesienia do wyznaczenia wysokości glazury w łazience może też być wysokość drzwi do łazienki czy inny element architektury, podciąg pod sufitem, nisze okna. O ile to możliwe, płytki układamy do wysokości pełnego elementu.

Czytaj też: Bidet i pisuar w łazience - jakie mają wymiary, do czego służą, jak je montować>>

Galeria zdjęć: glazura do łazienki

Inspiracje na ładne płytki do łazienki. Zobacz jak układać glazurę, jaka wysokość płytek jest dobra? Łazienka płytki - galeria zdjęć.

Czym przykleić płytki ceramiczne? Klej do płytek - 5 cech
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE