Ocet: ekologiczne sprzątanie. Czyszczenie octem: kilka pomysłów na porządki

 ocet: zastosowanie do sprzątania

Ocet spirytusowy (zwany octem spożywczym) to dobry środek do sprzątania. Ma właściwości pochłaniania zapachów, czy usuwania nalotów z kamienia.

Fot. Thinkstockphotos.com

Ekologiczne sprzątanie z octem w roli głównej: porady. Ocet ma kilka zastosowań, doskonale nadaje się do czyszczenia kabin prysznicowych, mycia okien, lodówki, czy baterii łazienkowych. Podpowiadamy jak użyć octu do sprzątania mieszkania.

W naszym cyklu sprzątanie porady - podpowiadamy jak wykorzystać ocet. Oprócz licznych zastosowań w kuchni, ocet może być wykorzystany jako skuteczny, nietoksyczny i w pełni naturalny środek czyszczący. Ocet to ekologiczny środek czystości, ma bowiem szeroki zakres zastosowań, m.in.:

  • ocet usuwa nieprzyjemne zapachy,
  • ocet wybawia plamy
  • ocet usuwa kamień (osad z wody)
  • ocet nadaje się do czyszczenia podłóg i okien.

Wszystko to za sprawą dużej zawartości kwasu, który zabija bakterie i zarazki, a ponadto doskonale radzi sobie z pleśnią, czy grzybami.\

Mycie podłogi wodą z octem

Zamiast używać detergentu, do mycia podłogi w przedpokoju, czy łazience idealnie nadaje się woda z octem.

Jak przygotować roztwór proporcje: do ciepłej wody wystarczy dolać octu  - w stosunku pół szklanki octu na 4 litry wody - i zamoczyć w niej mop albo ścierkę, aby umyć blat lub podłogę w łazience.

Ocet: zastosowanie do sprzątania w kuchni

Ocet jak ekologiczny środek czystości skutecznie usuwa brzydkie zapachy ze zlewu. Wystarczy wlać co najmniej 1 szklankę (250 ml) octu do odpływu, a po upływie 15 minut spłukać go wodą. Słoiki i pojemniki, w których przechowywaliśmy ryby, czosnek lub inne produkty o intensywnym zapachu, należy wypłukać roztworem wody z octem w stosunku 1:1, a następnie umyć w ciepłej wodzie. Octu można też użyć do mycia lodówki.

Ocet sprawdzi się także jako odkamieniacz. Co miesiąc powinniśmy czyścić czajnik i ekspres do kawy, ponieważ osadza się w nich zawarty w wodzie kamień. Aby to zrobić, wystarczy wlać szklankę octu i włączyć urządzenie. Następnie należy uruchomić je dwukrotnie, wlewając samą wodę, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu. Zabieg ten przedłuża żywotność czajnika i ekspresu, ponieważ usuwa osad z przewodów oraz filtrów, co pozwala w pełni delektować się smakiem ulubionego napoju. Ocet można też użyć do umycia baterii kuchennych, miejsca gdzie widać osad z kamienia, można obłożyć watą nasączoną octem i zostawić na 20 minut, następnie spłukać. Po kamieniu nie będzie śladu, ponadto ocet nie zniszczy powierzchni baterii kuchennej.

Zastosowanie octu do sprzątania pokoju: usuwanie plam

Używając gąbki lub ściereczki nasączonej octem, usuniemy plamy z dywanów. Można też przygotować ocet w pojemniku do spryskiwania. Do usuwania plam możemy użyć sprayu z roztworem składającym się w 50 procentach z wody i w 50 procentach z octu, którym spryskamy dywan. Pozwólmy mieszaninie wsiąknąć w materiał, co potrwa ok. 2 minut, a następnie osuszymy to miejsce ręcznikiem lub gąbką.

Sprawdź też:

Domowe sposoby: jak czyścić wiklinę? >>>

Zrób to sam: jak wyczyścić przypalony garnek? >>>

Jak wybielić i prać firanki >>>

Aby zneutralizować nieprzyjemny zapach w pokoju, miskę wypełnioną octem zostawiamy na noc w każdym pomieszczeniu, w którym czujemy nieprzyjemny zapach. W okresie jesienno-zimowym możemy postawić ją w pobliżu kaloryfera lub innego źródła ciepła.

Mycie okien wodą z octem

Przygotowana mieszania wody z octem wlana do butelki po płynie do mycia szyb, doskonale nadaje się również do mycia okien. Po spryskaniu ich wodą z octem, należy przetrzeć szyby miękką szmatką.

Zastosowanie octu do sprzątania łazienki

Roztwór wody z octem w butelce z rozpylaczem usunie zacieki z wewnętrznej powierzchni muszli klozetowej. Brudne miejsca, spryskane roztworem wody z octem, czyścimy za pomocą szczotki do toalety. Ocet to też dobry odplamiacz. Ślady trawy, atramentu, wina, lodów, czy krwi widoczne na ubraniach przed włożeniem do pralki należy przetrzeć szmatką namoczoną octem. Dzięki temu plama zostanie łatwo usunięta podczas prania.

Ocet nie pozostawia smug, więc możemy spryskać nim baterię łazienkową, umywalkę, kabinę prysznicową i płytki pokryte osadem z mydła. Zawarty w occie kwas doskonale czyści płytki oraz szklane powierzchnie, nie pozostawiając zarysowań.

 

Ocena: 5
Tekst: Anna Hankiewicz Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY