Jak prać firanki. Jak wybielić firanki: poradnik

 firanki

Fot. Marcin Czechowicz

Jak prać firanki? Białe firanki w świeżo umytych oknach to kwintesencja dobrze wysprzątanego domu. Jak przywrócić śnieżną biel firankom, jak wybielać firanki? Jak sprawić, by doskonale się prezentowały w oknach? Oto nasz poradnik: szybkie i łatwe sprzątanie domu.

Najdroższe i najpiękniejsze firanki narażone są na długotrwałe nasłonecznienie, osiada na nich kurz, zanieczyszczenia z ulicy i dym papierosowy. Dlatego firany z czasem żółkną i szarzeją. Przy każdym myciu okien zazwyczaj pierzemy także firanki – jak to zrobić, by przewrócić im świeży wygląd. Przygotowaliśmy kilka rad, jak prać firanki i jak je wybielić.

Jak prać firanki ręczne

Firanki, niezależnie od tkaniny z jakiej są wykonane, są delikatne. Dlatego, aby ich nie zniszczyć firan, warto prać je ręcznie. Firanki z naturalnych włókien to rzadkość, ale powoli wracają do mody. Lniane i bawełniane firanki pierzemy ręcznie w ciepłej wodzie z mydłem, wygniatamy i płuczemy w ciepłej wodzie – kilkakrotnie, aż woda będzie czysta. Do ostatniego płukania firan dodajemy krochmalu. Tego typu firanki najlepiej suszyć rozpięte na ramie.

Firanki ze sztucznych włókien można prać w ciepłej wodzie z mydłem lub z proszkiem, najlepiej z wybielaczem optycznym. Najlepiej jednak użyć specjalnego proszku do firan. Ponieważ firanki z włókien sztucznych elektryzują się, do ostatniego płukania należy dodać płyn przeciw elektryzowaniu się. Po ocieknięciu firanek z wody wilgotne zawieszamy na oknie.

Firanki tiulowe przez godzinę moczymy w letniej wodzie z mydłem. Następnie wygniatamy  i wrzucamy do gorącej wody z mydłem. Na koniec wkładamy je do gorącej wody z sodą oczyszczoną (5 g sody na 1 l wody). Tiulowe firanki płuczemy w zimnej wodzie, a do ostatniego płukania dodajemy krochmal.

Firany do salonu z jadalnią
camera

Firany do salonu z jadalnią: pięknie dobrane firany do stylu wnętrza

LISTA ZAKUPÓW

Jak prać firanki w pralce

Jeśli nie boimy się uszkodzenia firanek, możemy wyprać je w pralce, wykorzystując program do prania tkanin delikatnych (maks. 30 st. C)  - bez wirowania. Jak prać firnaki w pralce? Firanki najlepiej złożyć w kostkę i umieścić je w specjalnym woreczku do prania firan, a jeśli go nie mamy – w  zwykłej poszewce od poduszki. Po upraniu najlepiej rozwiesić w oknie wilgotne firanki. Jeśli wyjmujemy je z szafy, do zwilżenia ich warto użyć np. spryskiwacza do kwiatów.

Jak wybielić firanki? 

By po praniu firanki były śnieżnobiałe, wystarczy zamoczyć je na kilka godzin w roztworze soli (sporządzamy go w stosunku 250 g soli na 10 litrów wody). Zamiast soli jak wybielacza do firan można zastosować proszek do pieczenia (opakowanie proszku na 5 l wody). Po namoczeniu firanki pierzemy i płuczemy kilkakrotnie. Dzięki tym zabiegom sprawimy, że firanki znów będą śnieżnobiałe. Firanek z tworzy sztucznych raczej nie krochmalimy – chyba, że używając usztywniacza do firan.

Firanki do kuchni w stylu rustykalnym
camera

Firanki do kuchni: firanki dopasowane do stylu kuchni

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Anna Śmiałek Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY