Przy wyborze prysznica kieruj się przede wszystkim metrażem i wystrojem swojej łazienki oraz wielkością budżetu, jaki możesz przeznaczyć na ten element aranżacji. Warto zainwestować w produkty wysokiej jakości, które będą Ci służyć przez wiele lat. Zanim zapłacisz za wybrany produkt, upewnij się również, czy wszystkie jego elementy pasują do wymiarów Twojej łazienki – przed dokonaniem zakupów dokładnie obmierz pomieszczenie.

Wybieramy prysznic: jak dobrać kabinę

W małych łazienkach najlepiej sprawdzają się kabiny przyścienne (stykają się tylko z jedną ścianą pomieszczenia, na której montuje się baterię) i narożne. Kabina może mieć kształt bryły o podstawie kwadratu, prostokąta, owalu, wieloboku, koła lub jego ćwiartki. Jeśli zdecydujesz się na prysznic z kabiną, w pierwszej kolejności przeanalizuj jej wielkość. Za standardową wielkość uważa się kabinę z brodzikiem o wymiarach 80 x 80 centymetrów. W ofercie producentów znajdziesz też mniejsze kabiny, na przykład 70 x 70 centymetrów, jednak trzeba pamiętać o tym, że im mniejsza kabina, tym trudniej się w niej poruszać, co może być problemem dla osób starszych czy puszystych. W takiej sytuacji możesz rozważyć wybór kabiny asymetrycznej, na przykład 70 x 90 centymetrów. Zwróć też uwagę na drzwi – najwygodniejsze są drzwi skrzydłowe, otwierające się na jedną lub dwie strony, wymagają one jednak wolnej przestrzeni przed kabiną. Jeśli nie dysponujesz taką przestrzenią, wybierz kabinę z drzwiami przesuwnymi lub harmonijkowymi. Ścianki kabin robione są z tworzywa lub ze szkła hartowanego. Tworzywo jest lekkie i tanie, z kolei szkło hartowane jest dużo bardziej odporne na uszkodzenia. Co ciekawe, niektórzy producenci oferują możliwość wykończenia tafli szklanych powłokami zabezpieczającymi przed osadzaniem się brudu i kamienia. Tafle szkła i tworzywa umieszczane są w profilach z plastiku albo aluminium. Szklane drzwi montuje się również na zawiasach, co daje efekt lekkości i przestronności, a droższe kabiny często wyposażone są w specjalne zawiasy unoszące skrzydło podczas otwierania drzwi.

Wybieramy prysznic: o czym się zapomina?

Po wybraniu kabiny, zadbaj o sprawność odpływu – aby nic nie zakłócało transferu ścieków z przyborów sanitarnych, odcinki rur kanalizacyjnych nie mogą być zbyt długie. Należy je też poprowadzić z co najmniej 2% spadkiem – różnica wysokości między początkiem i końcem podejścia o długości 1 metra powinna wynosić co najmniej 2 centymetry. Miski usypowej nie sytuuj dalej niż 1 metr od pionu i podłącz ją do niego poniżej podejść innych urządzeń sanitarnych.

Wybieramy prysznic: czy robić prysznic bez kabiny?

Rezygnacja ze standardowej kabiny i oddzielenie prysznica ścianką otwiera właściwie nieskończoną ilość możliwości indywidualnej aranżacji łazienki. Ścianka może być wysoka – do sufitu albo niższa, częściowo przeszklona, pełna lub ażurowa. Łatwo zrobić w niej wygodne wnęki na kosmetyki. Może być jednocześnie podporą wanny, blatu, bądź szafki z umywalką. Schowasz też za nią toaletę czy bidet. Na dodatek same drzwi do wnęki natryskowej kosztują dużo mniej niż cała kabina.