Urządzanie łazienki. Prysznic bez brodzika i kabiny

Urządzanie łazienki dopasuj do swoich potrzeb. Nie chcesz mieć kabiny, zrób natrysk w łazience bez brodzika i kabiny. Zamiast kabiny są ściany pokryte płytkami, a brodzik zastępuje odpływ w podłodze. Łazienka nie musi mieć gotowego mebla. Urządzanie łazienki nie musi być schematyczne. Sprawdź dlaczego warto mieć natrysk we wnęce. Galeria: zdjęcia łazienek bez kabiny.

Łazienka bez brodzika
Łazienka bez brodzika
Łazienka bez brodzika
Łazienka bez brodzika
Łazienka bez brodzika

Urządzanie łazienki. Prysznic w łazience

Urządzanie łazienki oznacza często sięganie po standardowe rozwiązania i gotowe produkty. Kupujemy brodzik i kabiny, dobieramy rodzaj szkła, profile, sposób otwierania drzwi.

 

Zobacz także: Mała łazienka i meble dla niej

 

Oferta jest bogata, więc bez kłopotu można znaleźć kabinę prysznicową o kształcie i wielkości, które pasują do wnętrza łazienki. Jednak naprawdę komfortowa, duża i nowoczesna kabina prysznicowa to niemały wydatek. A co jeśli chcemy mieć prysznic bez kabiny. Warto to przemyśleć, taki natrysk można zrobić we wnęce łazienki. Łazienki z takim prysznicem świetnie wyglądają i są wygodne. W galerii zdjęć prezentujemy łazienki z natryskiem bez kabiny.

Urządzanie łazienki. Prysznic do każdej łazienki

Urządzanie łazienki i rezygnacja z gotowej kabiny prysznicowej pomaga przede wszystkim dostosować układ wyposażenia łazienki do wymiarów wnętrza. Prysznic może na przykład zajmować całą szerokość niedużej łazienki. Nie jest wtedy ważne, czy odległość między ścianami wynosi 95, 100, czy 125 cm – tę przestrzeń traktuje się jak wnękę na natrysk. W małych łazienkach brak kabiny prysznicowej może dodatkowo dobrze wpłynąć na wrażenia przestrzenne – zasłonka czy szklane przesuwne drzwi nie stanowią całkowitego zamknięcia, podczas gdy kabina prysznicowa nieodwołalnie „zabiera miejsce”. Wnęki na prysznic są często specjalnie zaprojektowane, bo jest to sposób na efektywne wykorzystanie powierzchni niedużej łazienki. Dyskretne wydzielenie strefy kąpielowej podczas urządzania łazienki jest bardzo wygodne. Dzięki temu, że pod prysznic wchodzi się jak do szafy w ścianie, pozostała przestrzeń łazienki wydaje się większa i nieprzeładowana urządzeniami. Do wnęki kabina prysznicowa jest niepotrzebna. Wystarczą same drzwi lub nawet zasłonka. Wydzielanie natrysku ścianką lub ściankami daje dodatkowe możliwości ciekawego urządzenia wnętrza łazienki. Im większa łazienka, tym jest ich więcej, a urządzanie łazienki staje się jeszcze lepszą zabawą.

Dlaczego warto mieć natrysk we wnęce:

  • daje większą dowolność aranżacji łazienki, możliwość wykorzystania nietypowych powierzchni (miejsc pod skosami);
  • ściana wydzielająca natrysk może być dodatkowo wykorzystana do podziału wnętrza łazienki lub oparcia o nią
  • innych urządzeń;
  • można zrezygnować z brodzika, identycznie wykończyć posadzki i ściany łazienki
  • to oszczędność - drzwi do wnęki kosztują mniej niż cała kabina.


Na co uważać robiąc nartysk bez kabiny:

  • wydzielając natrysk pełnymi ścianami, trzeba pamiętać o jego dobrym oświetleniu;
  • wnęka nie może być zbyt ciasna. Murowane ściany wywołają większe wrażenie zamknięcia niż przezroczysta kabina;
  • warunkiem długiej eksploatacji jest staranność wykonania. Ściany i posadzka muszą być dobrze zaizolowane.

Urządzanie łazienki: ściana łazienki ma możliwości

Wyższość ściany łazienki jako elementu zamykającego strefę natrysku nad panelem kabiny prysznicowej polega na tym, że daje się różnie ukształtować, wykończyć i przyjmuje dodatkowe funkcje. Kabina prysznicowa może być przeszklona częściowo lub całkowicie (z oknami, naświetlami, z luksferów). Może mieć murowane półki, wnęki na kosmetyki lub – poszerzona – tworzyć murowane siedziska. W ścianach łazienki można zainstalować baterie i dysze do hydromasażu. Prysznic, który ograniczają ściany, a nie przesłony kabiny, jest bardziej fragmentem łazienki, miejscem (czy – jeżeli zajmuje większą powierzchnię – pokojem) do kąpieli niż urządzeniem. Podkreśla się to często wykończeniem, na przykład takimi samymi płytkami na ścianach i podłodze, ozdobnym wzorem na ścianie w strefie natrysku, kamienną posadzką. Chyba największą praktyczną zaletą ściany oddzielającej prysznic jest to, że ma dwie strony do wykorzystania. O ile z jednej ogranicza  mokrą strefę kąpieli, o tyle z drugiej może być oparciem dla innych urządzeń. Nie tylko zasłania, ale też przydaje się do innych celów: można powiesić na niej lustro albo oprzeć o nią mebel. Najciekawsze efekty uzyskamy, ukrywając w niej stelaże instalacyjne do podwieszenia sedesu czy umywalki. To stwarza zupełnie nowe możliwości rozmieszczania urządzeń i dzielenia stref w łazience. Oczywiście ma to  zastosowanie raczej w dużych pomieszczeniach.

Urzadzanie łazienki w różnych stylach

Prysznic może pojawić się w łazience w naprawdę różnym miejscu i jeszcze różniejszym stylu. Oto popularne pomysły architektów, gdzie może znaleźć się kabina prysznicowa.

Natrysk w narożniku. Prysznic może się pojawić w narożniku pomieszczenia (oddzielony ścianą). To popularne rozwiązanie, bo wystarczy tylko jedna przegroda – choćby przeszklona ściana. Stosuje się je często w łazienkach, w których wanna i prysznic są ustawione obok siebie. Oddzielenie ich  murowaną ścianką porządkuje kompozycję.

Natrysk między dwiema ścianami. W większych łazienkach można zbudować wnękę na natrysk, dostawiając dwie przegrody prostopadle do dłuższej ściany łazienki. Powstała w ten sposób bryła wydzieli w łazience strefy, na przykład umywalkową przy wejściu i sanitarną w głębi.

Natrysk pośrodku łazienki. Urządzanie łazienki w ten sposób staje się ostatnio bardzo często stosowanym rozwiązaniem. Wnęka natryskowa zbudowana pośrodku może się składać z dwóch albo trzech ścian. Strefa kąpielowa w tym miejscu to rozwiązanie pozwalające na niestandardową aranżację pokoju kąpielowego,w którym urządzenia nie stoją grzecznie przy ścianach.

Urządzanie łazienki z fantazją. Wnęka na natrysk może mieć także nieregularny kształt. Murowane ściany natrysku na planie muszli czy trójkąta stworzą w łazience półotwarte miejsca kąpieli. Przestrzeń natrysku może być dowolnie ukształtowana.

Modne kabiny prysznicowe

Łatwo zauważyć, że w luksusowych modelach kabin prysznicowych powierzchnie szklane są coraz większe, a profile, uchwyty i zawiasy coraz mniej rzucające się w oczy. Design walczy z poczuciem zamknięcia. Zamiast tradycyjnej kabiny prysznicowej oferuje się dyskretnie wydzieloną szkłem strefę natrysku. Najmodniejsze kabiny to takie, których niemal nie widać – maksimum szkła, minimum profili. Czy zatem nie możemy się bez nich obyć? Podobnie z brodzikami. Modne są zupełnie płaskie, najlepiej zagłębione w podłodze. Skoro tracą charakter niecki, do której się wchodzi, może w ogóle nie są potrzebne? Ostatni pomysł producentów to kabina „walk-in”, czyli bez drzwi. To już nie tyle urządzenie, co raczej przesłonięte szklanymi taflami miejsce w łazience. Może więc możemy sobie taki fragment przestrzeni wydzielić sami?

Prysznic za zamkniętymi drzwiami

Na czas kąpieli prysznic we wnęce można oczywiście przesłonić zwykłą zasłonką. To rozwiązanie najtańsze i najmniej kłopotliwe. Zasłonkę można rozpiąć na pręcie dowolnej długości. Nawet na zaokrąglonym pałąku. Innym rozwiązaniem są drzwi natryskowe oferowane przez producentów kabin. Jest ich wiele, są dostępne w różnych wymiarach, więc możliwości dopasowania modelu do wnęki w łazience są duże. Można wybrać takie, które oprócz otwieranych skrzydeł mają nieruchome panele szklane po jednej lub dwóch stronach, co pozwala zamknąć nawet szeroki otwór. Standardowa wysokość drzwi to 180 i 190 cm. Te ostatnie będą lepsze, kiedy brodzik jest płaski albo w ogóle z niego rezygnujemy. Niektóre firmy oferują drzwi jeszcze wyższe (nawet ponad 200 cm), ale te kosztują dużo więcej. Do małych łazienek najlepsze będą drzwi przesuwne, bo nie wymagają wolnej przestrzeni przy otwieraniu. Ważne, aby wybrać takie, które po rozsunięciu dają wygodne (nie za wąskie) przejście. Drzwi rozwieralne otwierają się do środka (przy otwieraniu nie kapie z nich woda), na zewnątrz (niektórzy uważają to rozwiązanie za bezpieczniejsze) lub wahadłowo. Są prawe albo lewe, mają różne szerokości i dodatkowo możliwość regulacji, która pozwala dopasować je do wymiarów wnęki.

Ocena: 0
Tekst: Anna Wrońska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski, Daniel Rumiancew, Norbert Banaszyk/DADA

POLECANE ARTYKUŁY