MAŁA ŁAZIENKA, aranżacje łazienki - ZDJĘCIA: wanna czy kabina prysznicowa

Aranżacje MAŁEJ łazienki to często trudne zadanie dla architekta wnętrz. Udowadniamy, że mała łazienka może być wygodna. Przy odrobinie sprytu zmieści się w niej wanna i kabina prysznicowa. Zobacz dobre rozwiązania do łazienki.

Mała łazienka
Mała łazienka
Mała łazienka

Mała łazienka wymaga dobrego wykorzystania przestrzeni. Dlatego aranżacje łazienki muszą być starannie zaprojektowane. Wanna czy kabina prysznicowa - to częsty dylemat w aranżacji łazienki, zwłaszcza jeśli wnętrze jest ciasne i mało ustawne. Gdy do łazienki zmieści się i wanna, i kabina prysznicowa, mamy do czynienia z idealną sytuacją. Niestety, nie zawsze udaje się wstawić oba urządzenia, bo powierzchni łazienkinie da się rozciągnąć.

Mała łazienka: tylko kabina prysznicowa

Jeśli należysz do tej części ludzkości, która potrafi obyć się bez kąpieli w pianie, masz najłatwiejsze zadanie. Mała łazienka bez wanny, to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli łazienka ma nietypowy kształt. Zalety prysznica są niezaprzeczalne. Kabina prysznicowa zajmuje mniej niż metr kwadratowy i może wypełnić newralgiczną wnękę łazienki albo miejsce pod skosem. Prysznic zamontowany w narożniku lub między ściankami pozwala na oszczędność przestrzeni, która w zamian pomieści więcej szafek albo pralkę. Na rynku prócz standardowych prostokątnych kabin dostępne są wielokątne lub zaokrąglone, można więc dostosować kształt do indywidualnych potrzeb.

Mała łazineka: tylko wanna

Wanna jest na pewno potrzebna, kiedy z łazienki korzysta rodzina z dziećmi. Przed kupnem wanny rozważmy architektoniczne możliwości, jakie daje nam łazienka. Pod którą ścianą powinna stanąć wanna? Czy da się wykorzystać wnękę? Znalezienie korzystnego ustawienia jest istotne, bo pozwala uzyskać ergonomiczną, funkcjonalną strefę kąpielową i zachować właściwe odległości między urządzeniami sanitarnymi. Do kształtu i rozmiaru pomieszczenia można dobrać odpowiedni rodzaj wanny. W małej łazience sprawdzi się nie tylko prostokątna, ale również zaokrąglona wanna narożnikowa.

Mała łazienka: wanna i kabina prysznicowa

Gdy w łazience mieści się i wanna, i kabina prysznicowa, mamy do czynienia z idealną sytuacją. Rano budzi nas szybki prysznic, wieczorem relaksujemy się podczas kąpieli. Niestety, nie zawsze udaje się wstawić oba urządzenia, bo powierzchni łazienki nie da się rozciągnąć. A może? Przyjrzyjmy się ścianom. Czy uda się powiększyć łazienkę kosztem przedpokoju? Nawet jeśli nie można przesunąć całej ściany, wystarczy fragment, w którym zmieści się mała kabina prysznicowa. Gdy brak możliwości architektonicznych roszad, i tak mamy dobrą wiadomość: skoro udało się wstawić wannę, od prysznica dzieli nas tylko jeden krok. Prosty i tani jest montaż na wannie zasłony prysznicowej. Bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie to specjalny parawan nawannowy. Ten ostatni wart jest uwagi, bo pozwala stworzyć efekt podobny do kabiny prysznicowej. Dostępne są modele o różnych rozmiarach. Można je łatwo dopasować do wanny.

Ocena: 0
Tekst: Karolina Klepacka Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Michał Przeździk, Andrzej Szandomirski, Michał Skorupski

POLECANE ARTYKUŁY