Jak odnowić lodówkę, aby wyglądała świeżo i jak nowa? Mamy parę możliwości, które nie kosztują fortuny, a wymagają tylko pomysłowości i dokładności.

Jak odnowić lodówkę: montaż gotowych okładzin magnetycznych

Jeśli chcemy odnowić lodówkę w taki sposób, pamiętajmy, że dostępne są zarówno na fronty jak i na boki lodówek, najróżniejsze efektowne wzory - wystarczy kupić i odpowiednio przyłożyć. Niestety nie jest to najtańsze rozwiązanie, wiadomo, że nie zakrywa wszystkich niedoskonałości starego sprzętu, więc sprawdzi się głównie kiedy lodówka stoi we wnęce i chcemy uatrakcyjnić w prosty sposób sam front.

Malowanie lodówki

Jak przy każdym malowaniu należy dokładnie przygotować sprzęt i powierzchnię lodówki - zdemontować co tylko jest możliwe (uchwyty, zawiasy, uszczelki), co się nie da - zabezpieczyć taśmą malarską, przeszlifować drobnym papierem ściernym do "gołego" i odtłuścić. Następnie pomalować wybraną farbą , ewentualnie jeśli jest taka potrzeba zabezpieczyć dodatkowo lakierem.

WIĘCEJ: zobacz film - świetna metamorfoza lodówki - naklejki >>>

Im staranniej to zrobimy tym lepszy i trwalszy efekt. Skoro już podejmujemy taki trud warto podjąć odważną decyzję co do koloru. Malując lodówkę na biało i tak nie prześcigniemy oryginału, a dobrze dobrany do wnętrza, ciekawy kolor sprawi, że lodówka stanie się najciekawszym elementem kuchni. Jeśli boimy  się, że nie poradzimy sobie perfekcyjnie z malowaniem, a mamy wnętrze "na luzie" zawsze możemy stworzyć lodówkę typu grafitti.

Odnawiamy lodówkę: wersja surowa

Jeżeli uda nam dobrze odszlifować starą powłokę i efekt będzie ciekawy możemy jedynie zabezpieczyć ją przezroczystym lakierem przed korozją. Takie rozwiązanie sprawdzi się w loftowych i minimalistycznych wnętrzach.

Jak odnowić lodówkę: oklejanie folią

W przypadku najtańszych gotowych kolorowych (duży wybór odcieni) folii i oklejania jedynie płaskich gładkich powierzchni to jedne z korzystniejszych cenowo rozwiązań, ale żeby dobrze wyglądało wymaga wprawy w klejeniu. Żeby je sobie ułatwić można kupić droższe folie tzw. kanalikowe. Do odnawiania lodówki nie używajmy folii matowych, bo łatwo się zarysowują i łapią brud, jeśli zależy nam na macie, powinno się zlecić zalaminowanie. Jeśli chcemy okleić większe zaokrąglenia musimy użyć droższych folii tzw. na przetłoki i naprawdę umieć to robić. Można zamówić wykonanie dowolnego nadruku na folii samoprzylepnej i wtedy możemy mieć lodówkę np. ze swoim zdjęciem czy w koronkowy wzór. W takim wypadku powinniśmy koniecznie zdecydować się na zalaminowanie wydruku, żeby był odporny na zarysowania i środki chemiczne.

Jak odnowić lodówkę: wersja dla zdesperowanych

Po umyciu i odtłuszczeniu powierzchni po prostu sukcesywnie zaklejamy lodówkę posiadanymi naklejkami samoprzylepnymi, tak, żeby nie pozostawić wolnego miejsca. Jedyne co musimy dopilnować to staranne oklejenie przy brzegach i nie tworzenie przesadnych "wybrzuszeń". Powstanie naklejkowy "patchwork", który o ile zadbamy o ciekawe naklejki dostosowane do wnętrza (np. motoryzacyjne u singla, hotelowe u obieżyświata, art-decowskie przy antykach ) może interesująco wyglądać. To rozwiązanie ma wadę - naklejki mogą ulec zadrapaniu, nie można ich myć środkami chemicznymi, a poza tym z biegiem czasu obrzeża będą łapały brud - ale za to łatwo możemy zniszczone wymienić na inne.

Lodówka ukryta: obudowa

Jeżeli lodówka stoi we wnęce, zamiast ją odnawiać można zamontować drzwiczki maskujące dostosowane do zabudowy. Gdy jest to mebel wolnostojący możemy się rozejrzeć czy nie mamy jakiegoś pasującego gabarytami i charakterem mebla z odzysku, w którym dałaby sie ukryć. Interesująco wyglądałaby w stylowej kuchni lodówka np. w starej antycznej szafie, a we wnętrzu o charakterze industrialnym np. w metalowej przemysłowej szafce na odzież. W taki przypadku musimy pamiętać o wycięciu niezbędnych otworów wentylacyjnych.