Jak zrobić wiszący stolik z plastra drewna: zrób to sam

2021-10-29 11:55

Modne meble z plastrów drewna czy drewnianych pieńków możemy z powodzeniem samodzielnie wykonać w domu. Jak zrobić wiszący stolik z drewnianego plastra? W cyklu zrób to sam - pomysł na oryginalny stolik nocny do sypialni lub efektowną podwieszaną półkę do salonu.

Spis treści

 1. Wiszący stolik z plastra drewna: materiały
 2. Wiszący stolik z plastra drewna: KROK PO KROKU

Naturalne dekoracje z drewna, np. tace czy podkładki z plastrów drewna, czy meble wykonane z drewna z odzysku to trend, który na dobre zadomowił się we wnętrzach w stylu skandynawskim. Drewniane pieńki w roli stolików kawowych, taboretów i kwietników na większe donice to elementy północnych dekoracji znane nam z wielu zdjęć inspiracyjnych [jak chociażby stąd: GALERIE ZDJĘĆ wnętrz w stylu skandynawskim]. Oryginalne meble drewniane z naturalnych plastrów drewna to jedna z ciekawszych, ale i prostych do wykonania propozycji lekkiego mebla do salonu czy sypialni. W cyklu zrób to sam: instrukacja jak zrobić wiszący stolik nocny z kawałka drewna.

Wiszący stolik z plastra drewna: materiały

Do samodzielnego wykonania wiszącego stolika z plastra drewna będą potrzebne:

 • duży plaster drewna (można kupić gotowy w markecie budowlanym),
 • lina lub gruby naturalny sznurek odpowiedniej długości (mierzonej od sufitu),
 • hak (mocowanie do sufitu) z kółkiem oraz 3 karabińczykami,
 • szlifierka,
 • wiertarka (i wiertło stopniowane),
 • nóż introligatorski / nożyce,
 • ołówek,
 • taśma izolacyjna,
 • poziomica,
 • wahadełko do wytyczania pionu.

Zobacz też: Miedziany stolik z drewnianym blatem ZRÓB TO SAM:

Wiszący stolik z plastra drewna: KROK PO KROKU

KROK 1: Oczyszczanie drewnianego plastra. Za pomocą szlifierki i drobnoziarnistego papieru ściernego, wygładź jedną stronę drewnianego plastra z wszelkich nierówności. Przyjemność z jego użytkowania będzie znacznie wyższa i bezpieczna (im dokładniej wygładzona drewniana powierzchnia, tym mniej szans na niechcianą zadrę w palcu).

KROK 2: Wywiercanie otworów. Za pomocą ołówka zaznacz na drewnianym plastrze trzy miejsca na wywiercenie otworów na linę. Powinny być w mniej więcej podobnych odległościach od siebie, z uwzględnieniem znacznego marginesu od krawędzi plastra. Nawierć wiertarką otwory na wylot plastra pamiętając, by dobrać grubość wiertła nie większą niż średnica liny. Za pomocą wiertła stopniującego, sfazuj krawędzie otworów.

KROK 3: Przygotowanie liny. Odmierz odpowiednią długość 3 kawałków liny, mierząc odległość od sufitu do wysokości, na której ma być blat stolika. Miejsca zaznaczone do przecięcia oklej najpierw taśmą izolacyjną. Uchroni to linę przed rozwarstwianiem się po przecięciu. Przewlecz linę przez wywiercone w plastrze drewna otwory i zawiąż mocny supeł po spodniej stronie stolika. Przeciwległe końce liny przymocuj do karabińczyków węzłem (jak na zdjęciu w galerii).

KROK 4: Wymierzenie pionu. Z pomocą poziomicy i wahadełka do wytyczania pionów ustal optymalne miejsce dla wiszącego stolika.

KROK 5: Montaż. Po ustaleniu optymalnego miejsca do zawieszenie stolika, wkręć hak z kółkiem do sufitu w wyznaczonym miejscu i zamontuj karabińczyki z przymocowanymi linami. Gotowe!

Zobacz WIDEO: Jak wykonać naturalny lampion z drewnianych plastrów KROK PO KROKU

Więcej inspiracji:

Jak odnowić meble drewniane? Przegląd technik
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE