Kuchnia z wyspą to coraz modniejsze rozwiązanie w aranżacji wnętrz. Wyspa kuchenna jest dekoracyjna i ma ważne funkcje użytkowe. Jednak nadaje się do dużych pomieszczeń, kuchni otwartych na salon lub jadalnię. Jeśli mamy mniejszą kuchnię lepszym wyjściem będzie zastosowanie np. półwyspu kuchennego. Dlaczego podoba się nam wyspa w kuchni? Po pierwsze jest to rozwiązanie pozwalające spędzić nam więcej czasu razem. Możemy wspólnie przygotowywać codzienne posiłki lub po prostu podczas pracy w kuchni mieć kontakt zresztą domowników. Po drugie to świetnie sprawdza się podczas domowych spotkań towarzyskich. Aby aranżacja nowoczesnej kuchni z wyspą była udana, musimy zwrócić uwagę na kilka elementów i wybrać dobrej jakości materiały wykończeniowe. W galerii zdjęć prezentujemy aranżacje kuchni z wyspą utrzymane w nowoczesnym stylu.

Kuchnia z wyspą w salonie: ważne wymiary

Kuchnia otwarta z zabudową w kształcie litery U, w której chcemy umieścić wyspę, powinna mieć co najmniej 360 cm długości. Wynik taki otrzymujemy, dodając do siebie długość wyspy (żeby blat roboczy na wyspie miał sens funkcjonalny, powinien mieć minimum 80 cm), odległość pomiędzy nią a szafkami (powinna ona wynosić co najmniej 80 cm, ponieważ osoba pracująca przy blacie zajmuje  50-60 cm, a za nią musi dać się przejść; chodzi także o możliwość otwierania szafki) oraz głębokość szafek położonych po każdej stronie pomieszczenia (standardowo mają one 60 cm). Otrzymujemy wynik: 60 + 80 + 80 + 80 + 60 = 360 cm. Jeśli zrezygnujemy z jednego przejścia, otrzymamy równie atrakcyjny jak wyspa półwysep. Przy półwyspie przejście powinno być szersze, tak aby mogły się tam minąć dwie osoby – polecam 120 cm. Rachunki pokazują więc, że pomieszczenie może być węższe o 40 cm lub półwysep może być o 40 cm szerszy. Jeśli wyspa dalej się nie mieści, a koniecznie chcemy ją mieć, możemy zrezygnować z układu szafek w U i ułożyć je w L. Zyskamy wtedy dodatkowe 60 cm. Można też próbować ścinać narożniki szafek kuchennych, wysuwać wyspę w stronę salonu, zaokrąglać jej narożniki – możliwe są różne manewry. Minimalną szerokość kuchni obliczamy,  dodając szerokość wyspy – 60 cm, przejście pomiędzy nią a szafkami – 120 cm (odległość tę możemy zmniejszyć do 100 cm, jeśli zastosujemy szafki z szufladami) oraz głębokość szafek – 60 cm, czyli: 60 + 120 + 60 = 240 cm.

Decydując się na kuchnię z wyspą w salonie musimy mieć jednak świadomość, że wszystkie zapachy będą się bardziej rozprzestrzeniały po całym domu i ewentualny rozgardiasz panujący podczas gotowania będzie widoczny w salonie. Ale są rozwiązania jak poradzić sobie z takimi niedogodnościami.

Kuchnia z wyspą: otwarta czy zamknięta?

Główną idea kuchni z wyspą, połączonej z salonem jest oczywiście zachowanie otwartej przestrzeni i możliwość kontaktu z resztą domowników. Jeśli jednak dużo gotujemy na co dzień lub podczas uroczystej kolacji chcemy uniknąć widoku bałaganu kuchennego możemy zastanowić się nad zamontowaniem drzwi przesuwnych na wysokość całego wnętrza. Otwarte stają się niewidoczne i nie zakłócają otwartej przestrzeni,  zamknięte zaś skutecznie redukują rozchodzenie się zapachów i odgłosów kuchennych, a rozgardiasz powstały w trakcie gotowania staje się niewidoczny dla gości. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie łączące przyjemność posiadania dużej otwartej przestrzeni w części dziennej domu czy mieszkania z możliwością chwilowego zamknięcia kuchni.

Wyspa kuchenna aranżacje

Wyspa w kuchni może pełnić różne funkcje. Wszystko zależy od dostępnej przestrzeni i od instalacji. Jeśli instalacje wodno-kanalizacyjne i wentylacyjne nam na to pozwolą w wyspie kuchennej może być umieszczona płyta do gotowania i zlew. Wtedy resztę zabudowy kuchennej może stanowić tylko elegancka, wysoka zabudowa. Jeśli nie ma możliwości doprowadzenia instalacji do wyspy, wówczas pełni ona po prostu rolę pomocniczą. Pod blatem od strony kuchni możemy umieścić szafki z wygodnymi szufladami, od strony salonu półki na książki kucharskie lub przeszkloną witrynę na ulubioną zastawę stołową. Bardzo ładne są też wyspy kuchenne niezabudowane pod blatem – są wtedy optycznie lekkie i pełnią funkcje dodatkowego stołu przy którym można wypić poranna kawę czy zjeść szybki posiłek