Jak urządzić mieszkanie 40 m2? Małe mieszkanie projektantki wnętrz w starej kamienicy

2024-04-19 11:26

Karolina Kulis, architektka wnętrz, odbyła sentymentalną podróż do dzieciństwa. Przywiozła z niej kolory, materiały i wyjątkowy klimat. Te inspiracje wykorzystała, urządzając swoją małe mieszkanie w warszawskiej kamienicy. Zobaczcie, jak ciekawe urządzić 40-metrowe wnętrze.

Spis treści

  1. Aranżacja salonu
  2. Jak doświetlić małą przestrzeń?
  3. Mała sypialnia
  4. Rośliny we wnętrzu
  5. Łazienka minimalistyczna
  6. Piękne mieszkanie w kamienicy w centrum Szczecina. Edyta i Bartek sami je zaprojektowali, wyremontowali i urządzili

Historia kamienicy w centrum Warszawy, w której mieszkają Karolina i Marcin, sięga lat międzywojennych. Sądząc po śladach zburzonych bocznych skrzydeł, została zniszczona w czasie wojny, a następnie odbudowana. Najprawdopodobniej wtedy podzielono większe mieszkania na mniejsze, czego pozostałościami są płytkie wnęki w ścianach i nie do końca funkcjonalne układy pomieszczeń.

To właśnie zmiana planu 40-metrowego mieszkania była głównym założeniem remontu. Karolina i Marcin wyburzyli ściany między pokojem i dawną łazienką, w której miejscu powstał aneks kuchenny. Odzyskany przez likwidację oddzielnej kuchni pokój przeznaczyli na sypialnię, łazienkę i toaletę. Ciemnozielona ściana, betonowa posadzka i duża liczba roślin nawiązują do dzieciństwa właścicielki.

– Mój rodzinny dom był typową polską „kostką”, ale miał pewne detale. One zapadły mi w pamięć – opowiada. – Polne kamienie zanurzone w betonie, tworzące jedyną w swoim rodzaju elewację budynku, betonowy plac, na którym stały proste krzesła i donice z kwiatami, w tle sosnowy las – wspomina. Przeniosła więc prostotę elementów do swojego mieszkania. Z tą różnicą, że kiedyś wynikała ona z braku materiału w sklepach, a dziś – z sentymentu.

Aranżacja salonu

Stalowa lampa i gazetnik to prototypy elementów z serii Nuno. Karolina zaprojektowała je dwa lata temu razem z koleżanką z roku, Aleksandrą Rycembel, podczas studiów na warszawskiej ASP. Obraz przedstawiający kolorowego jelenia towarzyszy właścicielce od lat, zawsze się z nią przeprowadza. Jak sama mówi, jest wyrazem jej miłości do przyrody.

Jak doświetlić małą przestrzeń?

Karolina nie zamurowała otworu po drzwiach do dawnej łazienki. – Oświetla i otwiera przestrzeń, dlatego zamontowałam w nim półki. W małym mieszkaniu warto wykorzystać każdy centymetr powierzchni – mówi. Na najwyższej półce stoi mały srebrny kociołek – jedna z najważniejszych pamiątek po prababci.

Mała sypialnia

Dzięki zmianie układu wnętrz, Karolinie i Marcinowi udało się stworzyć miejsce przeznaczone tylko i wyłącznie do odpoczynku. Tu się relaksują, oglądając filmy i seriale. Właścicielom zawsze towarzyszy kot Pi, który chodzi za nimi krok w krok.

Sypialnia
Autor: Mariusz Bykowski

Rośliny we wnętrzu

To nawiązanie do otoczenia domu z dzieciństwa Karoliny. Projektantka (fanka roślin) postanowiła wykorzystać swoją wiedzę o nich i o ceramice. Stworzyła projekt OLY – system nawadniania kwiatów, który obecnie testują wszyscy jej znajomi. Na podłodze wykonano cementową wylewkę pokrytą żywicą cienkowarstwową.

Podłoga z żywicy

Kiedyś spotykana tylko w miejscach użyteczności publicznej, dziś coraz częściej gości w mieszkaniach. Zarówno w wersji gładkiej, polerowanej, jak i zupełnie surowej.

1. Przygotowanie betonowego podłoża. Nowa wylewka betonowa musi dojrzewać ok. 4 tygodni, zanim pokryjemy ją żywicą. Po tym okresie jej powierzchnię należy zeszlifować i odkurzyć, a następnie zagruntować odpowiednim preparatem. Starą posadzkę z betonu trzeba umyć, odtłuścić i zagruntować.

2. Malowanie żywicą cienkowarstwową. Tego typu nawierzchnię można wykonać samodzielnie, nie wymaga to użycia żadnych specjalistycznych narzędzi. Żywicę cienkowarstwową nanosimy na podłogę wałkiem (tak samo jakbyśmy pokrywali ją farbą). Po dwu-, trzykrotnym pomalowaniu i wyschnięciu posadzka jest gotowa.

Łazienka minimalistyczna

Zarówno w toalecie, jak i w łazience Karolina i Marcin zrezygnowali z tradycyjnych płytek. – Takie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne, podoba mi się jego prostota – mówi projektantka. Rolę półeczek na kosmetyki grają wykute w ścianie wnęki.\

Cała zabudowa w mieszkaniu jest projektu Karoliny – meble miały być spójne. W toalecie, za ciemnozielonymi frontami szafki, mieszczą się pralko-suszarka i kosz na bieliznę.

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski
Łazienka bez płytek
Karolina Kulis, karolinakulis.com
Karolina Kulis, karolinakulis.com

Tradycyjne powierzchnie pokryte płytkami i te z nałożoną masą (mikrocement, stiuk lub inne żywiczne) są dość podobne. Różnią się jedynie tym, że ceramika została zaimpregnowana w procesie wypału i pokryta szkliwem, a masy trzeba zabezpieczyć dopiero po nałożeniu. To właśnie dobór odpowiedniego impregnatu o wysokiej jakości jest kluczowy. Do naszej łazienki wybraliśmy akrylowo-polimerowy wosk na bazie wody. Impregnację należy powtarzać co dwa lata.

Piękne mieszkanie w kamienicy w centrum Szczecina. Edyta i Bartek sami je zaprojektowali, wyremontowali i urządzili

Wmarzona łazienka Polaków