Trendy 2019: co jest modne we wnętrzach? Inspiracje i DUŻO ZDJĘĆ

Co przyniesie 2019 rok w trendach? Z jednej strony ocieplanie minimalizmu, z drugiej fantazję boho i kreatywny eklektyzm. Będziemy się inspirować designem z całego świata, tradycyjnym rękodziełem, a także wracać do sprawdzonych rozwiązań. W końcu na ten rok przypada 100-lecie powstania słynnej szkoły Bauhaus. Więcej modnych inspiracji znajdziecie poniżej oraz w załączonej galerii zdjęć.

Trendy 2019: modne wnętrza
Trendy 2019: modne wnętrza
Trendy 2019: modne wnętrza
Trendy 2019: modne wnętrza
Trendy 2019: modne wnętrza

Trendy 2019: wielka kariera kamienia

Naturalny kamień – zwłaszcza marmur, granit i trawertyn – cieszy się sporą popularnością od kilku lat. W 2019 roku jeszcze bardziej się zainteresujemy jego walorami, ale też rysunkiem, który pojawia się na innych materiałach świetnie go imitujących (zwłaszcza płytkach ceramicznych, blatach z konglomeratu i kompozytu, laminatach czy modnych spiekach kwarcowych). Ponieważ zasoby kamienia, np. słynnego marmuru z Carrary, kiedyś się wyczerpią, takie rozwiązania pozwalają lepiej gospodarować kruszcem cenionym chociażby przez artystów rzeźbiarzy. Poza tym mają lepsze właściwości praktyczne niż prawdziwy kamień.

Trendy 2019: styl etno na salonach

Styl etno to pojęcie bardzo szerokie. Najogólniej mówiąc, chodzi w nim o łączenie tradycyjnych wyrobów i wzorów z różnych części świata. Niejako podstylem etno jest folk, czyli koncentracja na sztuce ludowej. Etno w 2019 roku to przede wszystkim albo wzory abstrakcyjne i geometryczne w stonowanej, łagodnej palecie kolorystycznej (świetne wzbogacenie wnętrz nowoczesnych, skandynawskich, a nawet minimalistycznych), albo też pełna fantazji feeria barwna (do kreatywnych wnętrz eklektycznych i w stylu boho). Wraz ze stylem etno bardziej zainteresujemy się Azją – np. pięknymi ilustracjami na jedwabiu, autentycznymi dalekowschodnimi meblami oraz trendem wabi-sabi, który jest coraz lepiej znany.

Minimalizm złagodzony i ocieplony

Nowoczesny minimalizm – zgodnie z mottem „mniej znaczy więcej” – stopniowo będzie zatracał swoją surowość. Wkroczy do niego więcej naturalnych akcentów, np. z jasnego drewna czy plecionek. Z kolei neutralną biel i chłodną szarość będą zastępować delikatne kremy, beże i pastele. A co zamiast betonu? Najlepiej kamień!

Maksymalizm w dekorze

Maksymalizm to wyraziste formy oraz przeskalowane motywy dekoracyjne. Znamy go chociażby z ciekawych tapet, które błyskawicznie zmieniają charakter wnętrza. 2019 rok będzie ich czasem. Do tego dojdą intrygujące plakaty, grafiki, obrazy oraz tkaniny.

Geometria i czyste formy – 100-lecie Bauhausu

Powstała w 1919 roku niemiecka szkoła Bauhaus na dobre odmieniła myślenie o designie oraz rzemiośle artystycznym. Nic zatem dziwnego, że 100 lat po otwarciu Bauhausu sięgniemy niejako do źródeł. W trendach już widać zresztą fokus na duże, czyste formy geometryczne. Możemy się spodziewać też powrotu do bardziej lub mniej znanych projektów mebli i dodatków zaprojektowanych w międzywojniu. Co ciekawe, modne w 2019 roku wzory geometryczne zapożyczane są również z nurtu etno. Warto się skusić na kreatywne zestawianie ich z „bauhausowskimi”.

Trendy 2019: więcej ciepłych kolorów

Bordo, czerwień, marsala, śliwkowy fiolet, a na drugim biegunie ochra, kolor musztardowy czy ceglasty pomarańcz – te kolory na dobre wkroczą do wnętrz. A jeśli ktoś woli delikatniejsze tony, może skusić się na równie modne rozbielone beże, kremy, róże czy odcień taupe.

..  Modne kolory 2019 – trendy wnętrzarskie >>>

Kreatywny eklektyzm i styl boho

Eklektyzm we wnętrzach pozwala na kreatywne łączenie elementów z różnych stylów oraz epok. W 2019 roku – wobec lekkiego znudzenia minimalistycznym bądź skandynawskim ładem – tendencja się nasili. A zwłaszcza dlatego, że do łask wraca styl boho, czyli niczym nieograniczona fantazja wzorów, barw i konwencji stylistycznych.

Trendy 2019: dużo roślin we wnętrzach

Oczyszczają powietrze, pięknie dekorują, wprowadzają żywy akcent przyrodniczy – rośliny we wnętrzach mają mnóstwo zalet. Okazałe i zróżnicowane kompozycje roślinne będą wciąż modne w 2019 roku. Da się jednak zaobserwować lekkie znudzenie sukulentami. Postawmy więc na więcej zwiewności, delikatnych listków oraz ciekawych kwiatów. Wcale nie musimy uciekać w egzotykę, bo chociażby rodzima paprotka wraca do łask i wspaniale dekoruje wnętrza. Na tym jednak nie koniec kariery roślin. Również w modnych kolorach 2019 znajdziemy sporo odcieni zieleni „skopiowanych” z przyrody.

..  Poznaj paprocie uprawiane w domu >>>

Rękodzieło i naturalne materiały – poszukiwanie autentyczności

Zmęczeni masową produkcją, coraz częściej poszukujemy rzeczy autentycznych i niepowtarzalnych. Ta tendencja nasili się w 2019 roku, co przełoży się na wielkie zainteresowanie rękodziełem. Każdy przedmiot wykonany ręcznie jest w jakiś sposób unikalny. Tradycyjne, ręczne metody produkcji to również naturalne materiały – kolejny hit 2019 roku. Rośnie nasza świadomość ekologiczna, tak więc będziemy poszukiwać takich surowców, których pozyskiwanie nie stanowi obciążenia dla środowiska. Dobrym przykładem jest szybko rosnący bambus. Może więc czas na bambusowe meble i dodatki?

Recykling i zrób to sam, czyli moda na eko

Wtórne wykorzystanie surowców, a także wszelkie projekty DIY to bardzo korzystne działania dla środowiska. Także one będą więc modne w 2019 roku. Producenci mebli i dodatków coraz częściej sięgają zresztą po materiały pochodzące z recyklingu, twórczo je przekształcając. Kolejny ciekawy trend to oczywiście odnawianie mebli i wysłużonych przedmiotów, które dzięki temu zyskują drugą młodość, a nasze domy – niepowtarzalny wystrój.

..  Jak przemalować meble? Techniki i farby do mebli >>>

Wzory kwiatowe na tapetach i tkaninach

Trend nienowy, jednak wciąż aktualny w 2019 roku. Wzory kwiatowe pojawią się przede wszystkim na tapetach i fototapetach, ale też dywanach, pościeli, poszewkach dekoracyjnych czy zasłonach. Powrócą egzotyczne motywy dekoracyjne, choć bardziej będziemy zwracać uwagę na rodzimą florę, która nie ustępuje urodzie tej z dalekich krajów.

Elegancja lat 70.

Poprzedni rok upłynął pod znakiem designu z połowy wieku – zwłaszcza lat 50. i 60. Teraz przyszła pora na lata 70. w eleganckiej odsłonie. „70s chic” oznacza powrót do ciepłych kolorów, ciemnych elementów drewnianych, fantazyjnych faktur, geometrycznych wzorów oraz abstrakcyjnych form. Dobra wiadomość dla miłośników weluru: nadal będzie modny, bo w latach 70. zrobił wielką karierę!

Trendy 2019: ciemne kuchnie i łazienki

Ciemne fronty mebli kuchennych to kolejny trend, który znajdzie kontynuację. Paleta barwna jednak nieco się ociepli – będzie mniej granatu, ciemnej zieleni czy antracytowej szarości. Ciemne, intensywne kolory, w tym elegancka czerń, wkroczą również do łazienki. To już zaś dość nowy trend, bo jednak przyzwyczailiśmy się do bardzo jasnych łazienek.

Lampy w stylu retro

Oświetlenie z lat 50., 60. i 70. cieszy się uznaniem miłośników retro. W 2019 roku także w nowych projektach lamp będzie więcej inspiracji kultowymi modelami sprzed kilku dziesięcioleci. Można nawet powiedzieć, że dyskretne, minimalistyczne oświetlenie znajdzie się w lekkim kryzysie.

Zaokrąglone meble wypoczynkowe

Kolejna wyprawa w świat designu sprzed kilkudziesięciu lat! Zaokrąglone formy mebli (sof, foteli, krzeseł) były bardzo popularne w latach 60. i 70. Później zaś oddały pierwszeństwo liniom prostym. Najwyższy czas na powrót tych pierwszych. Chodzi zarówno o meble na planie półkola bądź półelipsy, jak i miękkie linie oparć, zagłówków oraz podłokietników.

Ocena: 3
Zdjęcia: urzadzamy.pl

POLECANE ARTYKUŁY