Jagoda kamczacka - Lonicera caerulea L. var. kamtschatica Sevast.

2021-02-23 8:26

Jagoda kamczacka (prawidłowa nazwa to wiciokrzew kamczacki), to odmiana wiciokrzewu sinego (Lonicera caerulea). Krzewy jagody kamczackiej mogą rosnąć nawet do 35 lat!

Jagoda kamczacka
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Jagoda kamczacka

Spis treści:

Jagoda kamczacka - owoce

Jagoda kamczacka rośnie w zwartym i wzniesionym pokroju, osiągając wysokość do 2 metrów. Krzewy jagody kamczackiej kwitną w pierwszej połowie kwietnia. Kwiaty są białożółte, długości około 1,5 cm. Owoce jagody kamczackiej są mięsiste, wydłużone, o fioletowoczarnej barwie, pokryte niebieskim, woskowy nalotem, o długości 2-3 cm i szerokości 1 cm. Mają słodko-kwaśny smak z goryczką. Dojrzewają od połowy maja.

Jagoda kamczacka - uprawa

Jagoda kamczacka wymaga stanowiska słonecznego oraz żyznej ziemi, wzbogaconej obornikiem. Ten pochodzący z północno-wschodniej Azji krzew jest przyzwyczajony do zmiennych warunków klimatycznych i mrozów, dlatego nie powinien sprawiać żadnych kłopotów w uprawie - w polskich warunkach borówka kamczacka będzie rosnąć bez problemu. 

Krzewy jagody kamczackiej sadzi się wiosną lub jesienią w odstępie minimum 1 m od siebie. Przed wsadzeniem krzewu do ziemi należy ją spulchnić i usunąć wszystkie chwasty. Najlepiej posadzić kilka krzewów różnych odmian jagody kamczackiej - jeden krzew owocuje słabiej niż grupa krzewów.

Jagoda kamczacka - pielęgnacja

Krzewy jagody kamczackiej nie wymagają zbytniej pielęgnacji. Warto nawozić je co 2-3 lata, a w czasie upałów lekko podlewać. Przez większość czasu nie musimy jednak martwić się o krzew, bo roślina doskonale potrafi o siebie zadbać, np. przez pobieranie wody z gleby po opadach. Ponadto, szkodniki nie atakują jagody kamczackiej, więc o to także nie musimy się martwić. 

>>Przeczytaj też: Jagoda kamczacka – wytrzymały krzew owocowy. Uprawa jagody kamczackiej w ogrodzie i na działce

Borówka kamczacka - właściwości i zastosowanie

Jagoda kamczacka jest uprawiana dla pozyskiwania owoców, które nadają się na desery, dżemy, soki. Można je także suszyć. Owoce jagody kamczackiej są bogate w składniki wzmacniające i odtruwające organizm.

Badania wykazały, że w owocach jagody kamczackiej znajdują się dobroczynne związki i witaminy, m.in. witamina C, A i witaminy z grupy B. Jagoda kamczacka może pomóc w leczeniu chorób układu trawiennego, krążenia i układu sercowo-naczyniowego.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia IV
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Barwa kwiatów białożółta
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE