Borówka czernica - Vaccinium myrtillus

2020-07-16 15:57

Borówka czernica to niewielka krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W zależności od regionu Polski borówka czernicaznana jest pod różnymi nazwami: jagoda, czarna jagoda, ciemna jagoda, leśna jagoda, modra jagoda, borówka, czernica, czernina.

Borówka czernica
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Borówka czernica

Borówka czernica nie jest uprawiana w ogrodach, jagodnikach czy sadach. Jest rośliną dzikorosnącą, rośnie prawie w całej Europie, w północnej Azji i zachodniej Ameryce Północnej. W Polsce borówka czernica występuje pospolicie jako element poszycia w lasach sosnowych i świerkowych oraz w lasach mieszanych. Borówka czernica rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów, tworząc łany zwane jagodziskami lub borówczyskami. Pędy borówki czernicy są kanciaste, dorastają do 15-40 cm wysokości. Liście są zielone, sezonowe, jajowate lub eliptyczne. Kwiaty czarnej jagody są beczułkowate, białoróżowe, pojawiają się w maju. Są zapylane przez owady, roślina jest miododajna. Owocem jest  kulista, granatowoczarna jagoda, z silnym woskowym nalotem i ciemnym, mocno barwiącym miąższem. Owoce oraz liście borówki czernicy przypominają mały mirt – stąd łacińska nazwa myrtillus – mały mirt.Owoce i liście borówki czernicy są stosowane w ziołolecznictwie i przemyśle spożywczym. Jagody są bardzo smaczne i zdrowe, jadane są na surowo i równie często wykorzystywane jako składnik przetworów, soków i wypieków.

Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 15 cm - 40 cm
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów białoróżowa
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE