Borówka wysoka ‘Earliblue’ - Vaccinium corymbosum ‘Earliblue'

2022-03-25 14:37

Borówka wysoka ‘Earliblue’ to bardzo popularna odmiana borówki wysokiej, ceniona przede wszystkim za wczesny termin owocowania – jest najwcześniej owocującą odmianą borówki wysokiej uprawianą w Polsce.

Borówka wysoka 'Earliblue'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Borówka wysoka 'Earliblue'

Spis treści

  1. Borówka amerykańska - odmiany
  2. Borówka 'Earliblue' - owoce
  3. Borówka wysoka - uprawa

Borówka amerykańska - odmiany

Borówka wysoka ‘Earliblue’ zaczyna owocowanie nawet do dwóch tygodni przed odmianą ‘Bluecrop’. Owoce zaczynają dojrzewać już w połowie lipca, owocowanie kończy się w połowie sierpnia. Owoce są duże (z pierwszego zbioru) i średnie (z późniejszych zbiorów). Przy słabej pielęgnacji owoce z ostatnich zbiorów mogą być bardzo drobne.

Borówka 'Earliblue' - owoce

Owoce borówki wysokiej ‘Earliblue’ są jasnoniebieskie i pokryte silnym woskowym nalotem, lekko spłaszczone przy szypułce, zebrane w średniej wielkości, luźne grona. Uważane są za smaczne i bardzo słodkie, nadają się przede wszystkim do bezpośredniego spożycia. Przedwcześnie zebrane owoce są bardzo kwaśne.Krzewy borówki wysokiej ‘Earliblue’ rosną silnie do wysokości 120–180 cm, tworząc zwartą koronę, która z wiekiem staje się coraz bardziej rozłożysta.

Borówka wysoka - uprawa

Borówka wysoka ‘Earliblue’ jest zaliczana do odmian stosunkowo odpornych na mróz, jednak ze względu na wczesną porę kwitnienia kwiaty bywają uszkadzane przez wiosenne przymrozki. W przydomowych ogródkach warto sadzić ją w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Gleba powinna być przepuszczalna i kwaśna.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój zwarty
Barwa kwiatów białoróżowa
Wysokość 1,2 m - 1,8 m