Borówka wysoka ‘Bluetta’ - Vaccinium corymbosum ‘Bluetta'

2020-07-16 15:57

Borówka wysoka ‘Bluetta’ jest bardzo wcześnie owocującą odmianą borówki wysokiej (zwanej borówką amerykańską). Obok odmiany ‘Earliblue’ jest jedną z najpopularniejszych wczesnych odmian borówki wysokiej.

Borówka wysoka 'Bluetta'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Borówka wysoka 'Bluetta'

Borówka wysoka ‘Bluetta’ kwitnie od kwietnia do maja. Wcześnie wchodzi w okres owocowania i plonuje obficie, wydając ciemnoniebieskie owoce średniej wielkości, ze słabym nalotem, zebrane w luźne, małe grona. Owoce tej odmiany borówki wysokiej dojrzewają w drugiej połowie lipca (w podobnym czasie dojrzewa odmiana ‘Earliblue’). Jagody nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory. Są aromatyczne i smaczne, niestety szybko miękną po dojrzewaniu. Niestety z uwagi na wczesne kwitnienie kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.Borówka wysoka ‘Bluetta’ tworzy krzewy o zwartym pokroju dorastające od 1 do 1,5 metra wysokości. Charakteryzuje się silnym wzrostem i jest uważana za trudną do cięcia. Powinna być sadzona na słonecznym stanowisku, glebie próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej o kwaśnym odczynie pH.Borówka wysoka ‘Bluetta’ charakteryzuje się dużą wytrzymałością na mrozy. Odmiana jest wrażliwa na wirusową chorobę borówki – czerwoną plamistość pierścieniową.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Wysokość 1 m - 1,5 m
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój zwarty
Barwa kwiatów białoróżowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE