Tawuła Thunberga - Spiraea thunbergii

2022-04-13 12:43

Tawuła Thunberga pochodzi z Azji, swoim zasięgiem geograficznym obejmuje Chiny i Japonię. W Polsce roślina jest dosyć popularna i chętnie sadzona w ogrodach prywatnych oraz w parkach. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Spis treści

  1. Tawuła Thunberga - opis
  2. Tawuła Thunberga - warunki uprawne
  3. Tawuła Thunberga - pielęgnacja
  4. Tawuła Thunberga - zastosowanie

Tawuła Thunberga - opis

Tawuła Thunberga ma krzaczasty, delikatnie kopulasty pokrój. Osiąga od 50 do 100 cm wysokości. Pędy są dość giętkie i łukowato wygięte. Liście są niewielkie, lancetowate, ostro zakończone, delikatnie piłkowane, jasnozielone. Okres kwitnienia tawuły Thunberga przypada na kwiecień i maj, jeszcze przed pojawieniem się liści. Kwiaty są małe, białe lub jasnoróżowe, zebrane po 3-5 w siedzących baldachach.

Tawuła Thunberga - warunki uprawne

Tawuła Thunberga do prawidłowego wzrostu wymaga miejsca słonecznego, ciepłego, osłoniętego od wiatru. Toleruje niewielki cień, jednak w słonecznym miejscu będzie zdecydowanie lepiej kwitnąć. Dobrze, aby gleba była żyzna, przepuszczalna, ale dość wilgotna. Jednak w przeciętnej ziemi ogrodniczej tawuła również sobie poradzi. Roślina wytrzymuje okresowe braki wody. Nie jest za to odporna na mróz.

Tawuła Thunberga - pielęgnacja

Tawuła Thunberga lubi podłoże dość wilgotne, dlatego należy ją regularnie podlewać. Korzystnie wpływa na nią nawożenie mineralne oraz organiczne. Już przed posadzeniem, warto nasypać w dołek, w który będzie sadzony krzew, trochę kompostu - pozwoli to szybciej i lepiej ukorzenić się roślinie. Tawuła Thunberga wymaga cięcia, najlepiej zabieg przeprowadzić po kwitnieniu - usuwamy wszystkie pędy pokładające się i te, które zbytnio zagęszczają krzew. Można również skrócić całą roślinę o 1/3 długości - taki zbieg powoduje, że w kolejnym sezonie kwitnienie będzie bardziej obfite. Przed zimą, zwłaszcza młode okazy, dobrze jest okrywać chochołem lub agrowłókniną. Krzew rozmnaża się przez sadzonki półzdrewniałe pobierane latem bądź przez odrosty korzeniowe.

Tawuła Thunberga - zastosowanie

Tawuła Thunberga sprawdza się zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej. Szybko rośnie, można tworzyć z niej obwódki i żywopłoty. Dobrze znosi cięcie, dlatego łato można ją formować w dowolne kształty. Równie efektownie wygląda jako soliter posadzony pośrodku trawnika czy łąki kwietnej.

Poznaj inne tawuły:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 1 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój kopulasty