Tawuła śliwolistna - Spiraea prunifolia

2020-07-16 15:39 Redakcja serwisu
Tawuła śliwolistna
Autor: www.thinkstockphotos.com

Tawuła śliwolistna to szybko rosnący krzew liściasty z rodziny różowatych (Rosaceae). Ma cienkie, łukowato wygięte pędy. Dorasta do 1,5–2 m wysokości i podobnej szerokości.

Liście tawuły śliwolistnej są ciemnozielone, błyszczące, od spodniej strony omszone. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowo bądź czerwono.
Największą ozdobą tawuły śliwolistnej są kwiaty: drobne, białe, pełne, zebrane po kilka. Krzew kwitnie obficie na przełomie kwietnia i maja.

>>Przeczytaj też: Tawuły - najpiękniejsze gatunki tawuł do ogrodu

Tawuła śliwolistna – wymagania i pielęgnacja

Tawuła śliwolistna wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Może rosnąć praktycznie w każdej glebie, nawet słabszej, z wyjątkiem podłoży wapiennych.
Wiosną warto zasilić krzew kompostem albo zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy (nawozić można także latem). Podczas suszy tawułę należy podlewać. Ziemię wokół krzewu można wyściółkować korą.
Cięcie tawuły śliwolistnej przeprowadza się wiosną, po kwitnieniu. Zabieg ten sprzyja zagęszczaniu krzewu.
Podczas surowych zim tawuła śliwolistna może przemarzać. Dlatego warto przed zimą roślinę osłonić (szczególnie młode egzemplarze).

>>Przeczytaj też: Cięcie kwitnących krzewów liściastych. Poradnik cięcia

Tawuła śliwolistna – zastosowanie

Tawuła śliwolistna doskonale nadaje się do ogrodów o charakterze orientalnym (np. w stylu japońskim). Można ją sadzić jako soliter albo w grupie z innymi krzewami ozdobnymi. Sprawdzi się też w szpalerach nieformowanych. Ze względu na nieduże rozmiary, nadaje się do małych ogrodów.

Poznaj inne tawuły:

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Pokrój krzaczasty
Pokrój luźny
Barwa liści/igieł ciemnozielona