Tawuła nippońska - Spiraea nipponica

2020-07-17 12:41
Tawuła nippońska
Autor: www.gettyimages.com Tawuła nippońska

Tawuła nippońska pochodzi z Japonii. Została wprowadzona do handlu w XIX wieku. W Polsce nie występuje w naturze, jednak z powodzeniem można ją uprawiać jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Tawuła nippońska - opis

Tawuła nippońska ma krzaczasty, wyprostowany  i lekko rozłożysty pokrój, choć zdarzają się okazy kuliste czy też półkuliste. Najczęściej krzew dorasta do 1-2 m wysokości, choć zdarzają się okazy nawet 3-metrowe, przeważnie przyrost w ciągu roku rośliny to 20 cm. Pędy są giętkie, mogą się nawet pokładać. Liście są owalne lub odwrotnie jajowate. Górna strona blaszki liściowej zielona, dolna - niebieskozielona.

Tawuła nippońska kwitnie obficie w czerwcu. Kwiaty są białe, drobne, zebrane w duże baldachogrona osadzone na końcach krótkopędów. Roślina jest bardzo atrakcyjna dla owadów, zwłaszcza dla pszczół.Jedną z najbardziej popularnych odmian jest ‘Snowmound’ – bardzo obficie kwitnąca i odporna na mróz.

Tawuła nippońska - warunki uprawy

Tawuła nippońska może rosnąć w słońcu jak i półcieniu. Jednak im więcej słońca, tym więcej kwiatów. Podłoże nie musi być wybitnie żyzne, wystarczy średnio żyzna gleba, umiarkowanie wilgotna. Krzew dość dobrze znosi zimy w naszym klimacie, dlatego nie wymaga okrywania. Dodatkowo rzadko jest atakowany zarówno przez choroby, jak i szkodniki. Dobrze radzi sobie z okresowym niedoborem wody.

Tawuła nippońska - pielęgnacja

Tawuła nippońska nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Nie potrzebuje nawożenia, ale za to warto ją przycinać na wiosnę i latem - wtedy zdecydowanie lepiej się rozkrzewi. Jeśli mamy dostęp do kompostu, warto raz na jakiś czas wzbogacić nim glebę, jednak nie jest to zabieg obowiązkowy. Tawułę rozmnaża się przez sadzonki zielne pobierane latem oraz przez odrosty korzeniowe

>>Przeczytaj też: Cięcie kwitnących krzewów liściastych. Poradnik cięcia

Tawuła nippońska - zastosowanie

Tawuła nippońska sprawdzi się jako krzew rabatowy. Można też z niej tworzyć żywopłoty i szpalery. Nadaje się do zieleni miejskiej. Ładnie prezentuje się również jako soliter, na przykład pośrodku trawnika.

Poznaj inne tawuły:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany
Pokrój krzaczasty
Barwa liści/igieł niebieskozielona
Termin kwitnienia VI
Pokrój lekko rozłożysty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021