Tawuła Douglasa - Spiraea douglasii

2020-07-16 15:39
Tawuła Douglasa
Autor: www.thinkstockphotos.com Tawuła Douglasa

Tawuła Douglasa to szybko rosnący krzew liściasty z rodziny różowatych (Rosaceae) o wyprostowanym, nieregularnym pokroju. Krzew osiąga od 1 m do 1,5–2 m wysokości.

Tawuła Douglasa wytwarza podziemne rozłogi, dzięki którym szeroko się rozrasta. Pędy są brązowe, młode gęsto owłosione. Liście jasnozielone, eliptycznego kształtu, długości 4–7 cm, piłkowane, na spodzie pokryte białym kutnerem. Krzew kwitnie w czerwcu i lipcu. Różowe, malinowe lub purpurowe kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych, zebrane są w gęste, stożkowate, puszyste wiechowate kwiatostany długie nawet na 20 cm.

>>Przeczytaj też: Tawuły - najpiękniejsze gatunki tawuł do ogrodu

Tawuła Douglasa – uprawa i pielęgnacja

Tawuła Douglasa może rosnąć na stanowiskach słonecznych bądź lekko zacienionych, ale tylko na tych pierwszych będzie kwitła obficie. Jest mało wymagająca w stosunku do gleby, dobrze rośnie praktycznie na każdym rodzaju gleby. Wymaga wilgotnego podłoża. Roślina odporna na szkodniki i choroby, dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Jest bardzo odporna na mróz.Wiosną należy krzew przyciąć nisko nad ziemią – zabieg ten skutecznie wpłynie na rozkrzewienie i obfite kwitnienie. >>Przeczytaj też: Cięcie kwitnących krzewów liściastych. Poradnik cięcia

Tawuła Douglasa – zastosowanie

Tawuła Douglasa to krzew ozdobny sadzony w ogrodach, parkach i w zieleni miejskiej (może być sadzona przy drogach). Nadaje się do sadzenia pod wysokimi drzewami oraz przy brzegach oczek wodnych. Znakomicie nadaje się na żywopłoty nieformowane lub formowane oraz szpalery. Dobrze wygląda posadzona w grupach.

Poznaj inne tawuły:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój wyprostowany
Pokrój krzaczasty
Pokrój nieregularny
Barwa liści/igieł jasnozielona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021