Cyprysik groszkowy 'Boulevard' - Chamaecyparis pisifera ‘Boulevard’

2020-07-16 15:56 Anna Skórkowska
Zdjęcie 64911
Autor: Andrzej Szandomirski

Cyprysik groszkowy 'Boulevard' to wolno rosnąca odmiana cyprysika groszkowego, należącego do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae), a pochodzącego z Japonii.

>>Przeczytaj też: CYPRYSIK uprawa i pielęgnacja. Poznaj cyprysiki – cyprysik Lawsona, cyprysik groszkowy, cyprysik tępołuskowy

Cyprysik groszkowy 'Boulevard'- opis

Cyprysik groszkowy 'Boulevard' to bardzo efektowna odmiana o pokroju szerokostożkowym. Igły ma miękkie i niekłujące. Ich srebrzystoniebieskie zabarwienie jest wyjątkowe: nie tylko bardzo efektowne, ale rzadko spotykane pośród innych odmian tego gatunku. Roślina docelowo może osiągnąć 4 m wysokości – po 10 latach dorasta do 2 m.

Cyprysik groszkowy 'Boulevard'- uprawa

Cyprysik groszkowy 'Boulevard' dobrze rośnie w słońcu i półcieniu, trzeba jednak zadbać, by stanowisko było osłonięte przed mroźnymi powiewami wiatru. Wymaga gleb wilgotnych i kwaśnych. Tak jak gatunek dobrze znosi cięcie młodych pędów. Jest mrozoodporny.

Poznaj inne cyprysiki:

Cyprysik groszkowy 'Boulevard'- zastosowanie

Cyprysik groszkowy 'Boulevard' to roślina polecana do małych ogrodów, gdzie posadzona jako soliter może stanowić centralny element kompozycji. Sprawdzi się też w zestawieniu z innymi roślinami różniącymi się wielkością i pokrojem. Symetryczny stożek o eleganckim zabarwieniu będzie harmonijnie współgrał w kompozycjach monochromatycznych (np. białych czy niebieskich) jak w zestawieniach kontrastowych (z roślinami o liściach ciemnozielonych lub purpurowych). Ponieważ dobrze znosi cięcie można go formować nie tylko jako żywopłot, ale też w ozdobne bryły.

>>Przeczytaj też: Cyprys i cyprysik: czym się różnią te rośliny? Cyprysiki i cyprysy w ogrodzie

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Wysokość do 2,5 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Pokrój stożkowaty
Barwa liści/igieł srebrzystoniebieska

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021