Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ - Chamaecyparis lawsoniana ‘Alumigold’

2022-03-25 14:22

Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ to odmiana zimozielonego iglaka, należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressoideae).

Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’

Spis treści

  1. Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ - opis
  2. Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ - podłoże, stanowisko
  3. Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ - zastosowanie
  4. Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ - rozmnażanie

Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ - opis

Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ to zwarta, gęsta, kolumnowa odmiana cyprysika, dorastająca do 10 m wysokości. Po 10 latach osiąga około 3 m wysokości. Gałązki są  bardzo płasko rozgałęzione i ustawione pionowo w górę, młode przyrosty złocistożółte, z czasem stają się szaroniebieskie. Dojrzałe liście cyprysików są małe, łuskowate, boczne – zaostrzone, z odstającymi końcami, zwykle dłuższe od środkowych. Gruczołki na łuskach niezbyt wyraźne, wgłębione. Na styku łusek widoczne (czasem niewyraźnie) białawe linie, tworzące wzór połączonych Y.  Łuski nie tracą koloru zimą. W szczególnie mroźne zimy łuski przemarzają i brązowieją.

Kwiaty jednopienne, pręcikowe. Po zapyleniu i zapłodnieniu przekształcają się w kuliste, małe szyszki, o średnicy około 8 mm, dojrzewające już w 1 roku po zapyleniu, przed dojrzeniem niebieskawe, pokryte intensywnie nalotem woskowym. Wewnątrz umieszczone są drobne, wąsko oskrzydlone nasiona.

Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ - podłoże, stanowisko

Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ najlepiej rośnie na żyznych, świeżych, umiarkowanie wilgotnych, przeciętnych glebach ogrodowych o odczynie lekko kwaśnym (pH około 6). Lubi słońce. Jest gatunkiem ciepłolubnym, wymagającym dość wysokiej wilgotności powietrza.

Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ jest mniej wrażliwy na zasolenie podłoża oraz suche i zanieczyszczone powietrze niż gatunek, ale w szczególnie nasilonych, niekorzystnych warunkach staje się podatny na choroby. Gorzej rośnie, a jego łuski mogą brązowieć i opadać, co może prowadzić do śmierci całej rośliny.

Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ - zastosowanie

Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ to doskonała roślina ozdobna, polecana do dużych ogrodów. W miastach doskonały do większych zespołów zieleni np. parków czy zieleńców, zarówno jako soliter i sadzona w grupach, ale przede wszystkim doskonale nadaje się do tworzenia nieformowanych i formowanych (sadzić co 1m) żywopłotów i szpalerów.

Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ najlepiej wygląda w zestawieniach barwnych z roślinami o kontrastowym zabarwieniu liści lub igieł. Nieodpowiedni do sadzenia przy ulicach i na terenach o wysokim poziomie zanieczyszczeń.

Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ - rozmnażanie

Cyprysik Lawsona ‘Alumigold’ , ze względu na swe mieszańcowe pochodzenie może być rozmnażany jedynie wegetatywnie, poprzez sadzonki pędowe, pobierane z ‘piętką’, ukorzeniane w lecie lub wczesną wiosną pod szkłem lub szczepienie.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 10 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój kolumnowy