Cyprysik nutkajski 'Pendula' - Chamaecyparis nootkatensis 'Pendula'

2020-07-16 15:55
Cyprysik nutkajski 'Pendula'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Joanna Filipczak Cyprysik nutkajski 'Pendula'

Cyprysik nutkajski 'Pendula' pochodzi z Holandii, opisany został w 1884 roku przez G. Nicholsona, w Polsce pojawił się w 1896 roku. Należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae).

Cyprysik nutkajski 'Pendula' - opis

Cyprysik nutkajski 'Pendula' to drzewo iglaste o charakterystycznym przewieszającym się pokroju. Rośnie dość szybko, najczęściej osiąga od 5 do 18 m wysokości (w Polsce można spotkać zdecydowanie niższe okazy). Zarówno pędy boczne, jak i wierzchołkowe przewieszają się na boki. Zielone łuski utrzymują się na roślinie przez cały rok nie tracąc koloru. Kuliste szyszki mają około 1 cm średnicy, dojrzewają na wiosnę następnego roku po rozwinięciu (to specyficzne dla cyprysików).

>> Przeczytaj też: CYPRYSIK uprawa i pielęgnacja. Poznaj cyprysiki – cyprysik Lawsona, cyprysik groszkowy, cyprysik tępołuskowy

Cyprysik nutkajski 'Pendula' - warunki uprawy i pielęgnacja

Cyprysik nutkajski 'Pendula' wymaga miejsca słonecznego lub półcienistego. Nie ma dużych wymagań co do gleby - powinna być dość żyzna, umiarkowanie wilgotna i lekko kwaśna. Roślina jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, a także na okresową suszę. Cyprysik nutkajski jest mrozoodporny. Rośliny nie powinno się przycinać, ponieważ zabieg ten niszczy jej naturalny, ozdobny pokrój. Młode okazy mogą wymagać podpór do momentu aż roślina będzie na tyle silna, by samodzielnie utrzymać się w pionie. Korzystnie wpływa na nią zraszanie, zwłaszcza poranne.Cyprysik nutkajski 'Pendula' rozmnaża się przez sadzonki pędowe pobierane z piętką, a także w sposób generatywny przez nasiona.

Cyprysik nutkajski 'Pendula' - zastosowanie

Cyprysik nutkajski 'Pendula' sprawdzi się w zieleni miejskiej i ogrodach przydomowych. Ze względu na ciekawy pokrój warto sadzić go w miejscu widocznym. Idealnie prezentuje się jako soliter na trawniku. Równie dobrze sprawdzi się w nieformowanych szpalerach.

>> Przeczytaj też: Cyprys i cyprysik: czym się różnią te rośliny? Cyprysiki i cyprysy w ogrodzie

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój zwisający
Wysokość 5 m - 18 m
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021