Cyprysik Lawsona ‘Alumii’ - Chamaecyparis lawsoniana ‘Alumii’

2022-04-11 13:47

Cyprysik Lawsona ‘Alumii’ to odmiana zimozielonego iglaka, należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressoideae).

Spis treści

  1. Cyprysik Lawsona ‘Alumii’
  2. Cyprysik Lawsona ‘Alumii’ - uprawa i pielęgnacja
  3. Cyprysik Lawsona ‘Alumii’ - zastosowanie
  4. Cyprysik Lawsona ‘Alumii’ - rozmnażanie

Cyprysik Lawsona ‘Alumii’

Cyprysik Lawsona ‘Alumii’ to zwarta, gęsta, kolumnowa odmiana cyprysika, dorastająca do 10m wysokości. Po 10 latach osiąga około 3m wysokości. Gałązki są  bardzo płasko rozgałęzione i ustawione pionowo w górę, po obu stronach srebrzystoniebieskie od nalotu woskowego.  U starszych egzemplarzy bardziej odstają na boki i mają nieco mniej intensywne zabarwienie. Dojrzałe liście cyprysików są małe, łuskowate, boczne – zaostrzone, z odstającymi końcami, zwykle dłuższe od środkowych.

Gruczołki na łuskach niezbyt wyraźne, wgłębione. Na styku łusek widoczne (czasem niewyraźnie) białawe linie, tworzące wzór połączonych Y.  Łuski mają barwę intensywnie niebieską do srebrzystej i nie tracą koloru zimą. W szczególnie mroźne zimy łuski przemarzają i brązowieją. Kwiaty jednopienne, pręcikowe.

Po zapyleniu i zapłodnieniu przekształcają się w kuliste, małe szyszki, o średnicy około 8mm, dojrzewające już w 1 roku po zapyleniu, przed dojrzeniem niebieskawe, pokryte intensywnie nalotem woskowym. Wewnątrz umieszczone są drobne, wąsko oskrzydlone nasiona.

Cyprysik Lawsona ‘Alumii’ - uprawa i pielęgnacja

Cyprysik Lawsona ‘Alumii’ najlepiej rośnie na żyznych, świeżych, umiarkowanie wilgotnych, przeciętnych glebach ogrodowych o odczynie lekko kwaśnym (pH około 6). Lubi słońce. Jest gatunkiem ciepłolubnym, wymagającym dość wysokiej wilgotności powietrza. 

Cyprysik Lawsona ‘Alumii’ jest mniej wrażliwy na zasolenie podłoża oraz suche i zanieczyszczone powietrze niż gatunek, ale w szczególnie nasilonych, niekorzystnych warunkach staje się podatny na choroby. Gorzej rośnie, a jego łuski mogą brązowieć i opadać, co może prowadzić do śmierci całej rośliny.

Cyprysik Lawsona ‘Alumii’ - zastosowanie

Cyprysik Lawsona ‘Alumii’ to doskonała roślina ozdobna, polecana do dużych ogrodów. W miastach doskonały do większych zespołów zieleni np. parków czy zieleńców, zarówno jako soliter i sadzona w grupach, ale przede wszystkim doskonale nadaje się do tworzenia nieformowanych i formowanych (sadzić co 1m) żywopłotów i szpalerów.

Cyprysik Lawsona ‘Alumii’ najlepiej wygląda w zestawieniach barwnych z roślinami o kontrastowym zabarwieniu liści lub igieł. Nieodpowiedni do sadzenia przy ulicach i na terenach o wysokim poziomie zanieczyszczeń.

Cyprysik Lawsona ‘Alumii’ - rozmnażanie

Cyprysik Lawsona ‘Alumii’, ze względu na swe mieszańcowe pochodzenie może być rozmnażany jedynie wegetatywnie, poprzez sadzonki pędowe, pobierane z ‘piętką’, ukorzeniane w lecie lub wczesną wiosną pod szkłem lub szczepienie.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 10 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój kolumnowy
Barwa liści/igieł niebieska