Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ - Chamaecyparis lawsoniana ‘Dart’s Blue Ribbon’

2020-07-16 15:55
Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Joanna Filipczak Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ to odmiana zimozielonego iglaka, należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressoideae).

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ to kolumnowa odmiana cyprysika, osiągająca zwykle około 3m wysokości. Jego dość intensywny wzrost, pozwala na otrzymanie docelowej wysokości, w sprzyjających warunkach, po 10 latach uprawy. Gałązki są płasko rozgałęzione. Dojrzałe liście cyprysików są małe, łuskowate, boczne – zaostrzone, z odstającymi końcami, zwykle dłuższe od środkowych. Gruczołki na łuskach niezbyt wyraźne, wgłębione. Na styku łusek widoczne (czasem niewyraźnie) białawe linie, tworzące wzór połączonych Y.  Łuski mają barwę intensywnie niebieską do srebrzystej i nie tracą koloru zimą. W szczególnie mroźne zimy łuski przemarzają i brązowieją. Kwiaty jednopienne, pręcikowe. Po zapyleniu i zapłodnieniu przekształcają się w kuliste, małe szyszki, o średnicy około 8mm, dojrzewające już w 1 roku po zapyleniu, przed dojrzeniem niebieskawe, pokryte intensywnie nalotem woskowym. Wewnątrz umieszczone są drobne, wąsko oskrzydlone nasiona.

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ najlepiej rośnie na żyznych, świeżych, umiarkowanie wilgotnych, przeciętnych glebach ogrodowych o odczynie lekko kwaśnym (pH około 6). Lubi słońce. Jest gatunkiem ciepłolubnym, wymagającym dość wysokiej wilgotności powietrza.

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ jest mniej wrażliwy na zasolenie podłoża oraz suche i zanieczyszczone powietrze niż gatunek, ale w szczególnie nasilonych, niekorzystnych warunkach staje się podatny na choroby. Gorzej rośnie, a jego łuski mogą brązowieć i opadać, co może prowadzić do śmierci całej rośliny.

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’ to doskonała roślina ozdobna, polecana do dużych ogrodów. W miastach doskonały do większych zespołów zieleni np. parków czy zieleńców, zarówno jako soliter i sadzona w grupach, ale przede wszystkim doskonale nadaje się do tworzenia nieformowanych żywopłotów i szpalerów.

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon' najlepiej wygląda w zestawieniach barwnych z roślinami o kontrastowym zabarwieniu liści lub igieł. Nieodpowiedni do sadzenia przy ulicach i na terenach o wysokim poziomie zanieczyszczeń.

Cyprysik Lawsona ‘Dart’s Blue Ribbon’, ze względu na swe mieszańcowe pochodzenie może być rozmnażany jedynie wegetatywnie, poprzez sadzonki pędowe, pobierane z ‘piętką’, ukorzeniane w lecie lub wczesną wiosną pod szkłem lub szczepienie.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 3 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój kolumnowy
Barwa liści/igieł niebieska
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021