Śnieżnik Forbesa - Chionodoxa forbesii

2022-03-29 20:25
Śnieżnik Forbesa
Autor: www.thinkstockphotos.com Śnieżnik Forbesa

Śnieżnik Forbesa prawdopodobnie pochodzi z gór zachodniej części Turcji. W stanie dzikim można ją spotkać także na Krecie i Cyprze. W Polsce można go głównie spotkać w ogrodach botanicznych. Należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae).

Śnieżnik Forbesa - opis

Śnieżnik Forbesa to niska roślina cebulowa, o wzniesionym, kępiastym pokroju. Dorasta do 15-20 cm wysokości. Łodyga dość sztywna, otoczona jest przeważnie dwoma liśćmi. Są one zielone i wydłużone, ostro zakończone, przypominające źdźbło trawy. Śnieżnik kwitnie bardzo wcześnie - niewielkie, ale liczne kwiaty pojawiają się od marca do kwietnia (zależy od warunków pogodowych). Są one w kolorze niebieskim z ostro zaznaczonym białym oczkiem. Z daleka wyglądają jak piękne, fioletowe gwiazdki. Wyrastają po kilka z jednej łodygi.

Śnieżnik Forbesa - warunki uprawy

Śnieżnik Forbesa najlepiej rośnie w miejscu słonecznym. Na stanowisku zacienionym znacznie słabiej kwitnie. Podłoże dla śnieżnika powinno być żyzne, przewiewne, dość wilgotne (zwłaszcza wiosną i jesienią). Roślina niezbyt dobrze rośnie na podłożu piaszczystym czy ciężkim. Jest w pełni mrozoodporna.

Śnieżnik Forbesa - pielęgnacja

Młode rośliny wymagają ściółkowania jesienią, najlepiej korą lub suchymi liśćmi. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu roślin, zwłaszcza w okresie intensywnego kwitnienia. Śnieżnik nie lubi świeżego obornika. Jesienią warto zasilić kompostem lub mineralnym nawozem wieloskładnikowym. Niestety, roślina często atakowana jest przez nicienie i pędraki, a także krety. Rozmnaża się ją wegetatywnie przez wysiew nasion lub przez cebulki przybyszowe.

Śnieżnik Forbesa - zastosowanie

Śnieżnik Forbesa to roślina idealna na wiosenną rabatę. Może być uzupełnieniem miejsca w ogrodzie z innymi roślinami cebulowymi, takimi jak lilie, tulipany czy hiacynty. Po czasie tworzy zwarte, gęste kobierce, które przykuwają wzrok każdego odwiedzającego ogród. Znakomicie nadaje się na skalniaki - nadaje im lekki, naturalny charakter. Z racji swoich niedużych rozmiarów polecany jest do małych ogrodów. Można go uprawiać również w doniczce.

Poznaj inne rośliny cebulowe kwitnące wiosną:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia III - IV
Wysokość 15 cm - 20 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Kwiaty i rośliny cebulowe w ogrodzie. Co sadzić jesienią?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022