Kosaciec Danforda - Iris danfordiae

2020-07-16 15:49
Kosaciec Danforda
Autor: GettyImages Kosaciec Danforda

Kosaciec Danforda jest niewysoką i delikatną z pokroju ozdobną rośliną cebulową. Pochodzi z Azji Mniejszej, a do Europy został sprowadzony w 1876 roku z Turcji przez angielską miłośniczkę bliskowschodnich roślin C.G. Danford, po której otrzymał nazwę.

Kosaciec Danforda jest najwcześniej pojawiającym się na wiosnę irysem. Kwitnie od marca do kwietnia (w ojczyźnie w styczniu). Ze względu na tę właściwość nazywany jest także zimowym irysem (niem. Winter Iris). Jasnożółte kwiaty mają około 5 cm średnicy i charakteryzują się bardzo małymi listkami okwiatu. Dolne płatki kwiatu są ciemno nakrapiane. Liście kosaćca Danforda są kwadratowo kanciaste, szarozielone i puste w środku. Początkowo są krótkie, ale zaczynają się wydłużać w czasie kwitnienia wyrastając do 30 cm wysokości i przewyższając pędy kwiatowe, które osiągają około 15 cm wysokości.Cebula kosaćca Danforda jest wąska i spiczasta. Roślinę rozmnaża się przez odrywanie cebul przybyszowych. Podział cebuli rozpoczyna się po kwitnieniu, następnie w lato roślina przechodzi w stan spoczynku. Jesienią (wrzesień-październik) cebule kosaćca Danforda sadzimy do gruntu na głębokość od 10 do 15 cm w rozstawie około 10 cm. W doniczkach rozstawa może być mniejsza (np. 5 cm).

Kosaciec Danforda wymaga stanowiska słonecznego i dobrze przepuszczalnej, żyznej gleby o odczynie obojętnym. W okresie wzrostu (wiosna) należy zapewnić roślinie dużą wilgotność gleby poprzez podlewanie, które ograniczamy latem, gdy kosaciec Danforda przechodzi w stan spoczynku. Latem zaleca się także ochraniać roślinę od nadmiernej ilości wody, np. osłaniając przekwitnięte rośliny. Jeśli jest wyjątkowo deszczowe lato należy rozważyć wykopanie cebul i przechowanie ich w suchym miejscu do września.

Kosaciec Danforda jest stosunkowo łatwy w uprawie. Jego zaletą jest odporność na mrozy, szkodniki i choroby. Okrywamy jedynie rośliny posadzone w skrzynkach pozostających na zimę na dworze.

Kosaciec Danforda należy komponować na rabacie z innymi roślinami kwitnącymi wczesną wiosną, np. przebiśniegami czy krokusami. Kosaciec Danforda najpiękniej prezentuje się posadzony w dużych grupach. Jest rośliną chętnie sadzoną w ogrodach skalnych, ale może też urozmaicać ogrodowe oczko wodne. Na rabatach najlepiej sadzić go z przodu. Trzeba pamiętać, aby eksponować kosaćce Danforda i wybierać dla nich miejsca dobrze widoczne, często uczęszczane np. przy ścieżkach czy przy wejściu do domu. Grupowo posadzone kosaćce Danforda bardzo efektownie prezentuje się w dekoracyjnych donicach na tarasie i w ozdobnych skrzynkach balkonowych.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 10 cm - 15 cm
Termin kwitnienia III - IV
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Barwa liści/igieł szarozielona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022