Cebulica syberyjska - Scilla siberica

2021-01-28 21:00

Cebulica syberyjska jest byliną cebulową z rodziny liliowatych (Liliaceae). Pochodzi z Bałkanów, Azji Mniejszej oraz z południowych rejonów Rosji.

Cebulica syberyjska
Autor: Gettyimages Cebulica syberyjska

Z okrągłej cebulki cebulicy syberyjskiej o średnicy do 3 cm wyrastają nad ziemię 3–4 równowąskie liście odziomkowe szerokości 1 cm. Obejmują one nasadami pęd kwiatostanowy i wyrastają do wysokości 20 cm.

Cebulica syberyjska kwitnie w marcu–kwietniu. Kwiaty drobne, dzwonkowate, osadzone na sprężystych szypułkach po 2–3, tworzą kwiatostan groniasty. Kwiaty barwy niebieskiej, u odmian białej lub różowej. Wymaga gleby próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.Stosowana do ogródków skalnych, grupami na trawnikach lub pomiędzy luźno wysadzonymi krzewami ozdobnymi.

Cebulice syberyjską rozmnaża się przez cebulki przybyszowe lub przez nasiona, które wysiewa się jesienią do gruntu, co 10 cm. Na zimę zagony przykrywa się torfem. Siewki zaczynają kwitnąć po 2–3 latach. Cebule na miejsce stałe wysadza s w rozstawie 15–20 x 10–12 cm. Również wymagają okrycia na zimę.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 20 cm
Termin kwitnienia III - IV
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów niebieska
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE