Puszkinia - Puschkinia

2021-01-26 21:08

Puszkinia należy do roślin cebulowych (bylin cebulowych). Występuje naturalnie w Azji i Europie środkowo-wschodniej. Nazwa puszkinia pochodzi od nazwiska wybitnego rosyjskiego botanika, chemika i kolekcjonera roślin Apollo Mussin-Pushkin’a.

Puszkinia
Autor: Gettyimages Puszkinia

Puszkinie najlepiej rosną na pełnym słońcu, ale tolerują również stanowiska półcieniste – radzą sobie i dobrze kwitną nawet pod koronami drzew. Rośliny potrzebują minimum godziny wystawy na promienie słoneczne w ciągu doby. Puszkinie wymagają gleb przepuszczalnych, o obojętnym pH.

Puszkinia kwitnie w marcu i kwietniu tworząc grona bladoniebieskich sześciopłatkowych kwiatów z ciemniejszymi paskami. Grono kwiatów ma około 10 cm wysokości. Podobnie jak przebiśniegi, puszkinie kwitną nawet w niskich temperaturach. Liście puszkinii są zielone, całobrzegie, lancetowatego kształtu.Puszkinie należy podlewać umiarkowanie, zależnie od temperatury: w cieplejszych dniach, gdy rozwijają się kwiaty, puszkinia wymaga podlewania co 2–3 dni.

Puszkinia polecana jest do sadzenia na rabatach oraz na skalniakach.Wybrane gatunki i odmiany puszkinii:

  • Puschkinia libanotica Adams – puszkinia cebulicowata
  • Puschkinia peshmenii Rix & Mathew
  • Puschkinia scilloides ‘Alba’
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 20 cm
Termin kwitnienia III - IV
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniosły
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE