Puszkinia - Puschkinia

2021-01-26 21:08 Joanna Lilia
Puszkinia
Autor: Gettyimages Puszkinia

Puszkinia należy do roślin cebulowych (bylin cebulowych). Występuje naturalnie w Azji i Europie środkowo-wschodniej. Nazwa puszkinia pochodzi od nazwiska wybitnego rosyjskiego botanika, chemika i kolekcjonera roślin Apollo Mussin-Pushkin’a.

Puszkinie najlepiej rosną na pełnym słońcu, ale tolerują również stanowiska półcieniste – radzą sobie i dobrze kwitną nawet pod koronami drzew. Rośliny potrzebują minimum godziny wystawy na promienie słoneczne w ciągu doby. Puszkinie wymagają gleb przepuszczalnych, o obojętnym pH.

Puszkinia kwitnie w marcu i kwietniu tworząc grona bladoniebieskich sześciopłatkowych kwiatów z ciemniejszymi paskami. Grono kwiatów ma około 10 cm wysokości. Podobnie jak przebiśniegi, puszkinie kwitną nawet w niskich temperaturach. Liście puszkinii są zielone, całobrzegie, lancetowatego kształtu.Puszkinie należy podlewać umiarkowanie, zależnie od temperatury: w cieplejszych dniach, gdy rozwijają się kwiaty, puszkinia wymaga podlewania co 2–3 dni.

Puszkinia polecana jest do sadzenia na rabatach oraz na skalniakach.Wybrane gatunki i odmiany puszkinii:

  • Puschkinia libanotica Adams – puszkinia cebulicowata
  • Puschkinia peshmenii Rix & Mathew
  • Puschkinia scilloides ‘Alba’
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 20 cm
Termin kwitnienia III - IV
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniosły

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021