Zawilec pajęczynowaty - Anemone tomentosa

2021-02-04 10:29
Zawilec pajęczynowaty
Autor: www.thinkstockphotos.com Zawilec pajęczynowaty

Zawilec pajęczynowaty (Anemone tomentosa) prawdopodobnie pochodzi z północnej części Chin. W Polsce znany jest od XIX wieku, jednak dość rzadko sadzony w ogrodach. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae).

Spis treści:

Zawilec pajęczynowaty - opis

Zawilec pajęczynowaty to bylina, która dorasta do 50-100 cm wysokości. Roślina tworzy kępiasty pokrój. Ma lekko wzniesione pędy, delikatne i dość ciężkie, w dolnej części których znajdują się duże, trójdzielne, nieregularne, trójklapowe liście, bardzo podobne do liści winogron. Spodnia strona blaszki liściowej pokryta jest gęstym kutnerem.

>>Przeczytaj też: Zawilce ogrodowe: gatunki zawilców polecane do uprawy w ogrodzie i na działce

Na szczycie pędów od lipca do października pojawiają się kwiaty: pojedyncze, promieniste, różowe lub liliowe z jaskrawym, żółtym środkiem. Kwiaty zebrane są w luźne 10-15 kwiatowe baldachowate kwiatostany i bardzo chętnie odwiedzane są przez motyle oraz inne owady. Zawilec pajęczynowaty rozmnaża się przez podział rośliny na wiosnę lub przez sadzonki korzeniowe. 

Za najciekawsze odmiany zawilca pajęczynowatego uważa się:

  • 'Albadura' – odmiana kępiasta, osiąga od 80 do 100 cm wysokości o różowych kwiatach,
  • 'Robustissima' – odmiana osiąga do 100 cm wysokości, o różowych kwiatach nadających się na kwiat cięty.

Zawilec - warunki uprawy

Zawilec pajęczynowaty preferuje stanowiska półcieniste, osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, przewiewna i stale wilgotna, najlepiej piaszczysto-gliniasta. Roślina bardzo źle znosi suszę, ale również nie służy jej zalewanie. Mimo że zawilec pajęczynowaty jest zaliczany do roślin mrozoodpornych, wymaga śniegowego okrycia, aby dobrze przetrwać zimę.

>>Przeczytaj też: Zawilce w ogrodzie: gdzie sadzić i z jakimi roślinami. Stanowisko dla zawilców

Zawilec pajęczynowaty - pielęgnacja

W czasie bardzo upalnego lata należy roślinę regularnie podlewać. Nie zaszkodzi jej coroczne zasilanie nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Roślina nie przepada za częstym przesadzaniem. Jeżeli zima jest bezśnieżna, dobrze jest okryć rabatę z zawilcem agrowłókniną, słomą lub igliwiem.

Zawilec pajęczynowaty - zastosowanie

Zawilec pajęczynowaty jest dobrym uzupełnieniem rabat jednorocznych i wieloletnich. Okazale wygląda w ogrodach posadzony przy wyższych drzewach, a także przy wschodnich i zachodnich ścianach budynków. Może być ozdobą pergoli, altan. Jako kwiat cięty jest stosowany w bukieciarstwie.

Poznaj inne zawilce:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 1 m
Termin kwitnienia VII - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów liliowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021