Zawilec pajęczynowaty - Anemone tomentosa

2021-02-04 10:29 Martyna Cieślińska
Zawilec pajęczynowaty
Autor: www.thinkstockphotos.com

Zawilec pajęczynowaty (Anemone tomentosa) prawdopodobnie pochodzi z północnej części Chin. W Polsce znany jest od XIX wieku, jednak dość rzadko sadzony w ogrodach. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae).

Spis treści:

Zawilec pajęczynowaty - opis

Zawilec pajęczynowaty to bylina, która dorasta do 50-100 cm wysokości. Roślina tworzy kępiasty pokrój. Ma lekko wzniesione pędy, delikatne i dość ciężkie, w dolnej części których znajdują się duże, trójdzielne, nieregularne, trójklapowe liście, bardzo podobne do liści winogron. Spodnia strona blaszki liściowej pokryta jest gęstym kutnerem.

>>Przeczytaj też: Zawilce ogrodowe: gatunki zawilców polecane do uprawy w ogrodzie i na działce

Na szczycie pędów od lipca do października pojawiają się kwiaty: pojedyncze, promieniste, różowe lub liliowe z jaskrawym, żółtym środkiem. Kwiaty zebrane są w luźne 10-15 kwiatowe baldachowate kwiatostany i bardzo chętnie odwiedzane są przez motyle oraz inne owady. Zawilec pajęczynowaty rozmnaża się przez podział rośliny na wiosnę lub przez sadzonki korzeniowe. 

Za najciekawsze odmiany zawilca pajęczynowatego uważa się:

  • 'Albadura' – odmiana kępiasta, osiąga od 80 do 100 cm wysokości o różowych kwiatach,
  • 'Robustissima' – odmiana osiąga do 100 cm wysokości, o różowych kwiatach nadających się na kwiat cięty.

Zawilec - warunki uprawy

Zawilec pajęczynowaty preferuje stanowiska półcieniste, osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, przewiewna i stale wilgotna, najlepiej piaszczysto-gliniasta. Roślina bardzo źle znosi suszę, ale również nie służy jej zalewanie. Mimo że zawilec pajęczynowaty jest zaliczany do roślin mrozoodpornych, wymaga śniegowego okrycia, aby dobrze przetrwać zimę.

>>Przeczytaj też: Zawilce w ogrodzie: gdzie sadzić i z jakimi roślinami. Stanowisko dla zawilców

Zawilec pajęczynowaty - pielęgnacja

W czasie bardzo upalnego lata należy roślinę regularnie podlewać. Nie zaszkodzi jej coroczne zasilanie nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Roślina nie przepada za częstym przesadzaniem. Jeżeli zima jest bezśnieżna, dobrze jest okryć rabatę z zawilcem agrowłókniną, słomą lub igliwiem.

Zawilec pajęczynowaty - zastosowanie

Zawilec pajęczynowaty jest dobrym uzupełnieniem rabat jednorocznych i wieloletnich. Okazale wygląda w ogrodach posadzony przy wyższych drzewach, a także przy wschodnich i zachodnich ścianach budynków. Może być ozdobą pergoli, altan. Jako kwiat cięty jest stosowany w bukieciarstwie.

Poznaj inne zawilce:

Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 1 m
Termin kwitnienia VII - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów liliowa

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021