Zawilec żółty - Anemone ranunculoides

2020-07-16 15:36

Zawilec żółty (ang. yellow wood anemone) to bylina z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), popularna na stanowiskach naturalnych w całej niemal Europie i na Zakaukaziu.

Zawilec żółty
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Zawilec żółty

W Polsce zawilec żółty to roślina powszechna w stanie dzikim, szczególnie na niżu: na łęgach, w wilgotnych zaroślach oraz lasach liściastych i mieszanych. Rozrasta się szeroko za pomocą podziemnych rozłogów (geofit ryzomowy). Dorasta do 10-25 cm wysokości, tworząc nad ziemią kobierzec z licznych pojedynczych, nierozgałęzionych łodyg. Na każdej z nich wyrastają trzy ułożone okółkowo trójdzielne liście łodygowe i jeden lub dwa złocistożółte kwiaty na szczycie.  

Zawilec żółty kwitnie od marca do maja. Kwiaty podczas dnia obracają się za słońcem, zamykają w nocy i przy złej pogodzie.Roślina wytwarza, działający drażniąco na skórę i błony śluzowe, glikozyd: ranunkulinę, o piekącym smaku, powodujący mdłości, biegunki i krwawienia. W stanie świeżym trujący również dla zwierząt, ale po wysuszeniu traci te właściwości i może być składnikiem pasz (na przykład siana).

Zawilec żółty najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych oraz wilgotnych, zasobnych, lekko próchniczych glebach, o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Zawilce są odporne na mróz, ponieważ na zimę cała część nadziemna rośliny zamiera, a zimują jedynie pąki pod powierzchnią gleby, strefa mrozoodporności – 6. Doskonała roślina do słonecznych lub półcienistych ogrodów leśnych, do zadarnień pod koronami drzew. Polecana również do obsadzania skarp. Gatunek ten może być rozmnażany z nasion, wysiewanych zaraz po zbiorze oraz bardzo wczesną wiosną, można go też rozmnażać późną jesienią przez podział kłączy.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 10 cm - 25 cm
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój zadarniający
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE