Zawilec żółty - Anemone ranunculoides

2020-07-16 15:36 Agnieszka Mike-Jeziorska
<p>Zawilec żółty</p>
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Zawilec żółty

Zawilec żółty (ang. yellow wood anemone) to bylina z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), popularna na stanowiskach naturalnych w całej niemal Europie i na Zakaukaziu. W Polsce powszechna w stanie dzikim, szczególnie na niżu: na łęgach, w wilgotnych zaroślach oraz lasach liściastych i mieszanych.

Rozrasta się szeroko za pomocą podziemnych rozłogów (geofit ryzomowy). Dorasta do 10-25 cm wysokości, tworząc nad ziemią kobierzec z licznych pojedynczych, nierozgałęzionych łodyg. Na każdej z nich wyrastają trzy ułożone okółkowo trójdzielne liście łodygowe i jeden lub dwa złocistożółte kwiaty na szczycie.  
Zawilec żółty kwitnie od marca do maja. Kwiaty podczas dnia obracają się za słońcem, zamykają w nocy i przy złej pogodzie.
Roślina wytwarza, działający drażniąco na skórę i błony śluzowe, glikozyd: ranunkulinę, o piekącym smaku, powodujący mdłości, biegunki i krwawienia. W stanie świeżym trujący również dla zwierząt, ale po wysuszeniu traci te właściwości i może być składnikiem pasz (na przykład siana).
Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych oraz wilgotnych, zasobnych, lekko próchniczych glebach, o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Zawilce są odporne na mróz, ponieważ na zimę cała część nadziemna rośliny zamiera, a zimują jedynie pąki pod powierzchnią gleby, strefa mrozoodporności – 6.
Doskonała roślina do słonecznych lub półcienistych ogrodów leśnych, do zadarnień pod koronami drzew. Polecana również do obsadzania skarp.
Gatunek ten może być rozmnażany z nasion, wysiewanych zaraz po zbiorze oraz bardzo wczesną wiosną, można go też rozmnażać późną jesienią przez podział kłączy.
Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 10 cm - 25 cm
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój zadarniający

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021