Kleszcze w domu i ogrodzie. Jak uchronić się przed kleszczami i jak się ich pozbyć?

2021-06-18 8:02

Kleszcze w domu, podobnie jak w ogrodzie stanowią dla każdego z domowników duże zagrożenie. Te malutkie pajęczaki roznoszą groźne choroby, m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jak chronić się przed kleszczami w domu? Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? Co odstrasza te pasożyty? W artykule zebraliśmy najważniejsze informacje i przydatne wskazówki, które pomogą w walce z kleszczami.

Kleszcze
Autor: www.pexels.com / Erik Karits

Spis treści

 1. Kleszcze w domu – jak kleszcze dostają się do naszych domów?
 2. Kleszcze w ogrodzie – jak się ich pozbyć?
 3. Jak chronić się przed kleszczami? Domowe sposoby na kleszcze

Kleszcze w domu – jak kleszcze dostają się do naszych domów?

Kleszcze w domu to dość rzadki widok i raczej wynik przypadku. W naszych domach kleszcze mogą pojawić się na kilka różnych sposobów, ale zazwyczaj są po prostu podróżnikami „na gapę”:

1. ODZIEŻ – kleszcze możemy wnieść do domu na ubraniu. Dlatego po spacerze w lesie, parku czy łące należy zawsze dokładnie sprawdzać swoje ubranie i dobrze je wytrzepać. By uchronić się przed kleszczami, warto osłaniać głowę (np. kapeluszem czy czapką z daszkiem), nogi i ramiona, wybierając spodnie ze ściągaczami czy bluzki z długim rękawem.

2. ZWIERZĘTA DOMOWE – człowiek nie jest ulubionym żywicielem kleszczy. Dużo chętniej pijące krew pasożyty żerują na zwierzętach. Bardzo często kleszcze w domu przynoszą nasi czworonożni pupile – koty i psy. Po każdym spacerze należy więc sprawdzać sierść zwierzaków i w sezonie aktywności kleszczy zakładać im obroże przeciw kleszczom lub stosować krople odstraszające te pasożyty

3. DOMOWE SZKODNIKI – innym sposobem, by w domu pojawiły się kleszcze są szkodniki, przede wszystkim gryzonie. Myszy, szczury i kuny to ulubiony środek transportu dla wygłodniałych kleszczy. Jeśli nasz dom jest bardzo stary lub niewystarczająco dobrze zabezpieczony, szkodniki z łatwością mogą dostać się do środka, czyniąc szkody i zostawiając za sobą malutkie pijące krew pasożyty. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio zabezpieczyć dom i ogród przed tego typu szkodnikami.

4. PRANIE – bardzo rzadko zdarza się, by kleszcze w domu zostały przyniesione z zewnątrz na praniu. Jednak nie jest to niemożliwe i co jakiś czas słyszy się o larwach czy nimfach kleszcza znajdowanych w suszonym w ogrodzie praniu. Kleszcze nie mają możliwości skakania i nie lubią się dużo wspinać, ale gdy np. prześcieradło czy pościel dotyka trawy lub krzewu, kleszcze z łatwością mogą się uczepić tkaniny i później znaleźć drogę do niepodejrzewającego nic żywiciela – człowieka. Kleszcze nie lubią śliskich tkanin, ponieważ trudniej jest im się po nich wspinać, więc np. satynowa czy jedwabna pościel może być dla nich uciążliwym materiałem, ale miękka bawełna, flanela i len zapewnią doskonałą przyczepność i na pewno ułatwią wspinaczkę.

Kleszcze w domu i ogrodzie
Autor: pixabay.com

Kleszcze w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Kleszcze uwielbiają wilgotne i zaciemnione miejsca, dlatego gdy pojawią się w naszym ogrodzie możemy być pewni, że zasiedlą właśnie te obszary na naszej posesji. Najlepszym sposobem, by pozbyć się kleszczy z ogrodu, jest nasłonecznienie jak największego obszaru. Warto zlikwidować niepotrzebne pryzmy ściółki i liści, a drewno opałowe ustawić tak, by padało na nie słońce i najlepiej, by nie leżało bezpośrednio na podłożu, tylko np. na półce czy paletach (wtedy kleszcze będą mieć do niego utrudniony dostęp).

Sezon na kleszcze zaczyna się w Polsce w marcu i trwa aż do listopada, przy czym kulminację osiąga w maju-czerwcu i wrześniu-październiku. Relatywnie mniej kleszczy możemy zauważyć w najcieplejszych miesiącach, a więc w lipcu i sierpniu, ale mimo wysokich temperatur (których kleszcze nie znoszą), należy zawsze mieć się na baczności nie tylko podczas spacerów po lesie, ale również podczas relaksu w przydomowym ogrodzie.

Kleszcze w ogrodzie można wytępić przy pomocy środków chemicznych, owadobójczych. W okresie największej aktywności tych pasożytów możemy raz w miesiącu spryskać ogród preparatami specjalnie do tego przeznaczonymi. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie oleju rydzowego lub innych produktów na bazie naturalnych składników.

Skutecznym (i bezpiecznym dla zdrowia) sposobem na kleszcze w ogrodzie są zioła. Ponieważ kleszcze są ślepe i głuche, swoje ofiary lokalizują za pomocą węchu. Naukowcy ustalili, że kleszcze rozróżniają nawet 40-50 zapachów, dlatego doskonale mogą wyczuć amoniak i kwas masłowy występujące w pocie, feromony czy dwutlenek węgla, który potencjalny żywiciel uwalnia do powietrza podczas oddychania.

Warto wykorzystać perfekcyjny węch kleszczy i użyć tej cechy przeciwko nim. Jak? Istnieje kilka zapachów, których kleszcze nie znoszą. By wytępić kleszcze w domu i ogrodzie, możemy zasadzić m.in.:

 • lawendę,
 • szałwię,
 • miętę pieprzową,
 • rozmaryn,
 • tymianek,
 • melisę lekarską,
 • geranium
 • wrotycz pospolity
 • kocimiętkę
 • złocień dalmatyński.

Rośliny te wydzielają woń, która nie tylko zniechęca do działania kleszcze, ale również inne uciążliwe dla człowieka insekty takie jak komary i muchy.

kleszcze w domu i ogrodzie
Autor: pexels.com / Erik Karits

Jak chronić się przed kleszczami? Domowe sposoby na kleszcze

Wybierając się na spacer do lasu, na łąkę, a nawet na piknik do miejskiego parku, dobrym pomysłem będzie nie tylko zadbanie o odpowiedni ubiór (np. kapelusz lub dłuższe spodnie), ale również o spryskanie się środkami, które sprawią, że kleszcze będą się trzymać od nas z daleka.

Naturalny środek na kleszcze przygotujemy w kilka chwil w domu. Wystarczy do atomizera wlać odrobinę wody destylowanej (a jeszcze lepiej wódki), dodać kilkanaście kropel olejku z geranium i spryskać nim odzież i skórę przed wyjściem.

Kleszcze szczególnie nie cierpią przypominającego różę zapachu z geranium, dlatego jest on tak skuteczny w walce z tymi pasożytami. Warto również dodać inne olejki, wyciągi ze wspomnianych wyżej ziół, np. lawendy, szałwii, mięty czy rozmarynu. Można również dodać kilka kropel olejku eukaliptusowego i olejku z drzewa herbacianego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak uchronić przed kleszczami siebie i swojego psa?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE