Szerszeń w domu. Jak odstraszyć szerszenie? Czego nie lubią i się boją? Domowe sposoby

2020-08-31 10:32 Danuta Awolusi
Szerszeń w domu
Autor: pixabay.com Poznaj sposoby na szerszenie w domu

Szerszeń w domu to gość, którego trzeba jak najszybciej się pozbyć. Jego ukąszenia są boleśniejsze niż os lub pszczół, a jeżeli jesteśmy uczuleni na jad owadów błonkoskrzydłych, mogą skończyć się wizytą w szpitalu. Jak odstraszyć szerszenie? Przygotowaliśmy poradnik z niezbędnymi informacjami.

Jak wygląda szerszeń?

Szerszeń przypomina osę. Jego odwłok jest żółty, ubarwiony czarnymi pasami. Samiec osiąga ok. 23 mm, samica (robotnica) maksymalnie 24 mm. Szerszeń a osa – czym się różnią? Szerszeń jest przede wszystkim znacznie większy, bo osa osiąga maksymalnie 15 mm.

Szerszenie – ugryzienie. Czym może grozić?

Jeżeli nie jesteśmy uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych, ukąszenie będzie po prostu bardzo bolesne. Może powstać obrzęk i zaczerwienienie, a później użądlone miejsce zacznie swędzieć.

W przypadku uczulenia może dojść do tak zwanego wstrząsu anafilaktycznego. Do objawów należą między innymi duszności, omdlenia, utrata przytomności, świąd skóry, nudności. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do szpitala.

..  Co odstrasza kleszcze? Rośliny, których nie lubią >>>

Ugryzienie szerszenia – co zrobić?

Jeżeli nie jesteście uczuleni, nie martwcie się o swoje życie. Potrzeba aż kilkuset użądleń, aby doprowadzić do śmierci człowieka. Po użądleniu najlepiej wypić wapno (ma właściwości odczulające), a dane miejsce posmarować maścią odkażającą. Pamiętajmy o tym, aby w okresie letnim zawsze mieć w domowej i podróżnej apteczce maści na użądlenia oraz altacet w żelu, który łagodzi obrzęki.

Jak odstraszyć szerszenie? Domowe sposoby

Siatka na oknach (moskitiera) – jeżeli szerszenie w okolicy nie należą do rzadkości, siatka będzie skutecznym sposobem. Zabezpieczy nas również przed innymi owadami. Siatkę można zastosować również na drzwiach.

Jakich zapachów nie lubią szerszenie? Zapach czosnku działa na szerszenie odstraszająco. Oprócz tego nie lubią zapachu lawendy, pelargonii i bratków. Te kwiaty łatwo zasadzić w doniczkach i postawić na parapecie lub balkonie. Warto pamiętać, że mimo wszystko i tak warto założyć moskitierę.

Pułapka na szerszenie – do kupienia w wielu sklepach. Zawiera płyn wabiący, który nie przyciąga pożytecznych gatunków, na przykład pszczół. Uwaga: pułapki nie należy stawiać w mieszkaniu! Najlepiej zrobić to w pobliżu gniazda (rano lub wieczorem, kiedy aktywność owadów jest najmniejsza) lub na zewnątrz, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

..  Jak się pozbyć much z domu? >>>

Jak odstraszyć szerszenie? Sposoby chemiczne

Jeżeli chodzi o środki chemiczne, możemy je podzielić na te, których możemy użyć samodzielnie, i te, których używają specjalne ekipy, jakie wzywamy do pomocy (zwłaszcza gdy mamy do czynienia z gniazdem szerszeni, którego pod żadnym pozorem nie wolno likwidować samodzielnie).

Popularnym i łatwo dostępnym środkiem jest gaśnica na szerszenie. Jeżeli owad wleciał do domu, tego typu spray, którego producent zezwala na użytkowanie również wewnątrz mieszkania, możemy rozpylić. Jego zasięg to od pięciu do nawet siedmiu metrów. Najlepszym sposobem będzie otwarcie szeroko okna – owad będzie miał szansę po prostu wylecieć. Skuteczna będzie również packa na owady – pomoże przegonić szerszenia. Warto robić to ostrożnie, ponieważ szerszenie szybko stają się agresywne.

Zapobiegawczo możemy kupić specjalny koncentrat, którym możemy pryskać okna i przewody wentylacyjne. Jeden oprysk starcza nawet na kilka miesięcy.

Gniazdo – sposób na szerszenie

Teoretycznie możemy samodzielnie usunąć gniazdo szerszeni, pryskając je gaśnicą z preparatem. Prawda jest jednak taka, że ryzyko ukąszeń, a także nieskuteczności takich działań jest dosyć spore. Dlatego lepiej wezwać firmę, która zajmuje się dezynsekcją. Można również zawiadomić straż pożarną. Pamiętajmy jednak, że straż usuwa wyłącznie gniazda zagrażające bezpośrednio życiu i zdrowiu człowieka – a więc te zlokalizowane w domach lub w pobliży placu zabaw.

Ekipa za pomocą środków owadobójczych pozbędzie się problemu i co ważne, zapobiegnie powstaniu kolejnego gniazda.

..  Czego boją się osy? Domowe sposoby >>>

Co może przyciągać szerszenie?

Mocne, sztuczne zapachy – perfumy, dezodoranty, a także alkohol. Wieczorem może zwabić je światło, ale w przeciwieństwie do os szerszeni nie przyciąga zapach słodkości. Najczęściej wlatują do domu przypadkowo.

Co będzie najważniejszą informacją do zapamiętania? Dla osób nieuczulonych użądlenie szerszenia nie jest groźne. I co ważne – nie próbujmy pozbywać się gniazda szerszeni na własną rękę.

..  Lampa owadobójcza – co wybrać? >>>