Co odstrasza koty? Jakich zapachów nie lubią? Domowe sposoby

2019-07-01 13:56 Katarzyna Stańczyk
Co odstrasza koty?
Autor: GettyImages Koty w ogrodzie nie zawsze są pożądanymi gośćmi

Co odstrasza koty? To pytanie zadają sobie wszyscy właściciele ogródków, które regularnie są niszczone przez koty. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które w bezpieczny dla zwierząt sposób mogą je zniechęcić do przebywania na naszym terenie.

Koty sąsiadów potrafią narobić niezłego zamieszania w naszych ogródkach. Rozkopują rabaty kwiatowe, zostawiają nieprzyjemny zapach, a jeśli są to koty dziko żyjące, istnieje również zagrożenie, że przenoszą choroby.

Ich obecność może być uciążliwa, gdy mamy w domu osobę cierpiącą na alergię na kota. Jeśli w ogrodzie bawi się dziecko, które jest uczulone, albo wypoczywa w nim starsza osoba reagująca alergią na obecność kota, tym bardziej musimy zniechęcić je do przebywania w okolicy naszego domu. Jak to zrobić?

..  Co odstrasza kleszcze? >>>

Jakich zapachów nie lubią koty?

Koty nie lubią zapachu cytrusów. Jeśli chcemy je odstraszyć, skropmy fragmenty tarasu czy płotki oddzielające rabaty kwiatowe sokiem z cytryny. Możemy również rozłożyć skórki od cytryn. Kwaśny aromat skutecznie zniechęci koty do przebywania w naszej okolicy.

Koty nie przepadają także za aromatem octu. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego – jest bardzo intensywny, drażniący. Możemy go użyć zamiast soku z cytryny do skropienia donic. Dobrym sposobem jest również wyszorowanie podłogi tarasu wodą z octem i cytryną – to doskonałe naturalne substancje czyszczące!

Zwierzęta te unikają także papryki, ale warzywo to nie jest obojętne dla ich zdrowia. Może wywoływać podrażnienia przewodu pokarmowego, dlatego lepiej jednak go nie używać. Nie lubią też cebuli.

Jakich roślin nie lubią koty?

Koty nie lubią zapachu lawendy. I to jest bardzo dobra wiadomość dla wszystkich miłośników tego pięknego zapachu! Jeśli chcemy odstraszyć zwierzęta z naszego ogrodu, posadźmy lawendę zarówno na rabatach, jak i w donicach na tarasie. Intensywny zapach tej rośliny odstraszy koty.

Ruta zwyczajna to kolejna roślina, która zniechęca te zwierzęta. Jej liście zawierają bardzo silne olejki eteryczne, które są zbyt intensywne dla zwierząt. Odstraszają je, ale nie powodują krzywdy. Zanim ją jednak posadzimy w ogrodzie, zastanówmy się, czy będą w nim spędzały czas dzieci. Ruta może bowiem powodować wysypkę na ciele.

Bezpieczne dla ludzi i kotów natomiast jest geranium, którego zapachu również nie lubią futrzaki. Można posadzić je w donicy na tarasie, by cieszyć oko pięknym kwiatem i jednocześnie odstraszać koty sąsiadów od przebywania na naszej posesji.

..  Co odstrasza mrówki w domu i ogrodzie? >>>

Jak odstraszyć natrętnego kota?

Jeśli pomimo stosowania tych sposobów natrętne koty nadal przebywają na naszym terenie, nie pozostaje nam nic innego, jak zastosować inne metody.

Dobrze działają zraszacze na fotokomórkę. Koty boją się wody, jeśli więc kilka razy wpadną pod prysznic, z pewnością zaczną unikać naszego ogrodu. To metoda bezpieczna dla zwierząt i przyjazna dla portfela. Zraszacze z fotokomórką można kupić za niewielką cenę w internecie.

W przypadku bardzo natrętnych kotów można również pomyśleć o… przygarnięciu psa. Czworonożny przyjaciel skutecznie odstraszy koty, a przy okazji dostarczy domownikom mnóstwa radości.

Jeśli wszystkie metody zawiodą, a nasz ogród będzie zrujnowany przez koty, w ostateczności możemy sięgnąć po środki chemiczne, np. granulki odstraszające koty. Nie są one jednak już tak bezpieczne – jeśli mamy dzieci, musimy uważać, by nie miały kontaktu z chemikaliami.

Niektórzy polecają również urządzenia emitujące ultradźwięki, ale są one drogie, a ich skuteczność – niewielka.

..  Co odstrasza pająki? >>>