Osy: jak je przepędzić, czego się boją? Poznaj domowe sposoby

2020-08-31 14:10
Jak przepędzić osy
Autor: pixabay.com Sprawdź, czego nie lubią osy!

Osy, które wlatują przez okno albo zakłócają wypoczynek na tarasie i w ogrodzie, nie są przyjemnymi gośćmi. Jak je odstraszyć i przepędzić? Są na to proste sposoby: odpowiednie zapachy, kolory oraz rośliny. Sprawdź, czego się boją osy!

Osy są o wiele bardziej agresywne niż pszczoły. Czasami nawet niesprowokowane mogą nas potraktować jako zagrożenie. Poza tym są bardzo... ciekawskie, dlatego bez oporów do nas podlatują. Użądlenie osy do przyjemnych nie należy, a u niektórych osób może wywołać wstrząs anafilaktyczny zagrażający życiu. Co prawda jad osy jest słabszy od pszczelego, jednak użądlenie jest zdecydowanie boleśniejsze. Jeśli w pobliżu domu albo ogrodzie natkniemy się na gniazdo os, najbezpieczniej zadzwonić po straż, która poradzi sobie z jego usunięciem. Ale nawet jeśli nie mamy blisko siebie gniazda, osy potrafią skutecznie zepsuć wypoczynek. Gdy zaś lgną do domu, warto się dowiedzieć, czego się boją.

Sposoby na osy – jakich roślin i zapachów nie lubią?

Dobrym zabezpieczeniem przed osami są rośliny, których te owady zwyczajnie nie lubią. Warto więc mieć w domu bądź w ogrodzie np. miętę, majeranek i tymianek. Osy nie lubią też zapachu czosnku. Można więc w „strategicznych” miejscach rozłożyć kilka ząbków. Skutecznym odstraszaczem dla os jest też olejek eukaliptusowy. Warto więc nasączyć nim waciki i umieścić tu i ówdzie. Polecamy również przemyć olejkiem meble ogrodowe. Inne rośliny, których nie lubią osy? Są to np. piołun i wrotycz pospolity.

Dobra rada: przygotuj połówki cytryn i powtykaj w nie goździki. Osy nie będą tym zachwycone i polecą gdzie indziej!

..  Poznaj rośliny, które odstraszają komary >>>

Co przyciąga osy? Tego unikaj!

Osy wabione są przez jaskrawe kolory, zwłaszcza dwa: żółty oraz pomarańczowy. Dlatego więc unikajmy ich blisko okien, a na spacer czy podczas wypoczynku w ogrodzie wybierzmy stroje w innych barwach. Potencjalnym wabikiem dla os mogą też być tkaniny z wzorami kwiatowymi. Lepszy wybór? Biel, szarość, beż albo zieleń.

Warto wiedzieć: w luźnych i szerokich ubraniach osy mogą się zaplątać, a wtedy są bardziej skłonne, by nas użądlić. Na spacer polecamy więc stroje raczej dopasowane do ciała.

Kolejnym ulubieńcem os są słodkie zapachy. Dotyczy to zarówno słodyczy (ciasta!), jak i wszelkich woni kwiatowych, obecnych np. w perfumach. Czasem na tyle mocno przyciągną osy, że np. czosnek nie będzie skutecznym straszakiem! Sporo też zależy od pory roku. Wiosną osy bardziej przyciągnie mięso, późnym latem i jesienią – przede wszystkim słodycz.

Osy mogą być zwabione przez zapach świeżo użytej farby, lakieru do mebli, wosku i… odpadków. Owady te lubią niestety buszować w koszach na śmieci. Dbajmy więc o porządki w domu!

Uwaga! Osy zapamiętują miejsca, w których znalazły coś dla siebie, i lubią do nich wracać. Warto więc je skutecznie odstraszyć.

..  Jakich roślin nie lubią kleszcze? Cenna wiedza! >>>

Jak przepędzić osę z pokoju?

Często zdarza się, że osa wleci do pokoju i wcale się nie kwapi do tego, by wrócić przez okno. W takiej sytuacji nie musimy od razu wpadać w panikę oraz nerwowo polować na intruza z kapciem w ręku. Na spokojnie przygotujmy szklankę oraz kartkę papieru. Gdy osa usiądzie na twardej powierzchni, nakrywamy ją szklanką, a od dołu wsuwamy kartkę – i w ten sposób łapiemy osę. Później wystarczy ją wypuścić przez okno.

Gdy osa zaplącze się w firankę czy zasłonę, możemy delikatnie spryskać owada letnią wodą. W ten sposób zneutralizujemy agresywne zapędy osy, bo z mokrymi skrzydłami nas nie zaatakuje. I jak wyżej – za pomocą szklanki i papieru robimy pułapkę, a następnie odstawiamy osę na zewnątrz. Skrzydełka szybko jej wyschną i wtedy szczęśliwa odleci.

Pamiętaj: łapanie i wypuszczanie osy (mimo towarzyszącym temu nerwom) to najlepsze rozwiązanie. Powód? Osy odgrywają swoją ważną rolę w przyrodzie – w końcu biorą udział w zapylaniu kwiatów. Ponadto żywią się m.in. gąsienicami, mszycami i mączlikami, a więc zabijają szkodniki niszczące plony. Co ciekawe, tam gdzie bytują osy, jest znacznie mniej kleszczy oraz komarów!