Osy - nieproszony gość w domu. Co odstrasza osy? Czego boją się osy? Poradnik

2021-04-13 13:36 Barbara Ruppel
Jak przepędzić osy
Autor: pixabay.com Sprawdź, czego nie lubią osy!

Osy, które wlatują przez okno albo zakłócają wypoczynek na tarasie i w ogrodzie, nie są przyjemnymi gośćmi. Jak je odstraszyć i przepędzić? Są na to proste sposoby: odpowiednie zapachy, kolory oraz rośliny. Sprawdź, czego się boją osy i co je odstrasza.

Spis treści

  1. Osy - uciążliwe i ciekawskie owady
  2. Co odstrasza osy? Rośliny odstraszające osy
  3. Czego boją się osy?
  4. Co przyciąga osy? Tego unikaj
  5. Jak przepędzić osę z pokoju?

Osy - uciążliwe i ciekawskie owady

Osy są o wiele bardziej agresywne niż pszczoły. Czasami nawet niesprowokowane mogą nas potraktować jako zagrożenie. Poza tym są bardzo... ciekawskie, dlatego bez oporów do nas podlatują. Użądlenie osy do przyjemnych nie należy, a u niektórych osób może wywołać wstrząs anafilaktyczny zagrażający życiu. Co prawda jad osy jest słabszy od pszczelego, jednak użądlenie jest zdecydowanie boleśniejsze.

Jeśli w pobliżu domu albo ogrodzie natkniemy się na gniazdo os, najbezpieczniej zadzwonić po straż, która poradzi sobie z jego usunięciem. Ale nawet jeśli nie mamy blisko siebie gniazda, osy potrafią skutecznie zepsuć wypoczynek. 

Dlatego, by pozbyć się tych natrętnych i - zdecydowanie - nieproszonych gości, warto dowiedzieć się, czego boją się osy i jak można się ich skutecznie pozbyć. Oto garść przydatnych informacji, które sprawią, że osy będą się trzymać od nas z daleka.

Co odstrasza osy? Rośliny odstraszające osy

Dobrym zabezpieczeniem przed osami (oraz szerszeniami) są rośliny, których te owady zwyczajnie nie lubią. Warto więc mieć w domu bądź w ogrodzie np. miętę, majeranek i tymianek. Osy nie lubią też zapachu czosnku. Można więc w „strategicznych” miejscach rozłożyć kilka ząbków.

Innym sposobem, by odstraszyć osy jest wykorzystanie olejku eukaliptusowego. Warto więc nasączyć nim waciki i umieścić tu i ówdzie. Polecamy również przemyć olejkiem meble ogrodowe. Można także rozpylić olejek w aromatyzerze lub za pomocą nawilżacza powietrza. Inne rośliny, których nie lubią osy? Są to np. piołun i wrotycz pospolity.

Dobra rada: przygotuj połówki cytryn i powtykaj w nie goździki. Osy nie będą tym zachwycone i polecą gdzie indziej!

Czego boją się osy?

Jak już wspomnieliśmy, osy bardzo nie lubią intensywnych zapachów, np. octu czy czosnku, a także aromatycznych roślin (tymianku, bazylii, mięty) i olejków eterycznych (goździkowego, eukaliptusowego i drzewa herbacianego). Warto więc zadbać, by latem, gdy rośnie aktywność os, wypełnić dom, balkon i taras właśnie takimi zapachami. 

Jest jeszcze jeden, ciekawy sposób na osy. Niewiele osób zdaje sobie sprawy, że osy panicznie boją się...kawy! Bardzo nie lubią tego zapachu i unikają miejsc, w których unosi się kawowy aromat. Dobrym pomysłem może być zaopatrzenie się w świeczki o zapachu kawy lub rozsypać ziarenka kawy np. na stole na balkonie czy w kuchni. 

Poznaj rośliny, które odstraszają komary >>>

Co przyciąga osy? Tego unikaj

Oprócz wiedzy o tym, co odstrasza osy, dobrze zapoznać się również z tym, co osy przyciąga... Osy wabione są przez jaskrawe kolory, zwłaszcza dwa: żółty oraz pomarańczowy. Dlatego więc unikajmy ich blisko okien, a na spacer czy podczas wypoczynku w ogrodzie wybierzmy stroje w innych barwach. Potencjalnym wabikiem dla os mogą też być tkaniny ze wzorami kwiatowymi. Lepszy wybór? Biel, szarość, beż albo zieleń.

Warto wiedzieć: w luźnych i szerokich ubraniach osy mogą się zaplątać, a wtedy są bardziej skłonne, by nas użądlić. Na spacer polecamy więc stroje raczej dopasowane do ciała.

Kolejnym ulubieńcem os są słodkie zapachy. Dotyczy to zarówno słodyczy (ciasta!), jak i wszelkich woni kwiatowych, obecnych np. w perfumach. Czasem na tyle mocno przyciągną osy, że np. czosnek nie będzie skutecznym straszakiem! Sporo też zależy od pory roku. Wiosną osy bardziej przyciągnie mięso, późnym latem i jesienią – przede wszystkim słodycz.

Osy mogą być zwabione przez zapach świeżo użytej farby, lakieru do mebli, wosku i… odpadków. Owady te lubią niestety buszować w koszach na śmieci. Dbajmy więc o porządki w domu!

Uwaga! Osy zapamiętują miejsca, w których znalazły coś dla siebie, i lubią do nich wracać. Warto więc je skutecznie odstraszyć.

Jakich roślin nie lubią kleszcze? Cenna wiedza! >>>

Jak przepędzić osę z pokoju?

Często zdarza się, że osa wleci do pokoju i wcale się nie kwapi do tego, by wrócić przez okno. W takiej sytuacji nie musimy od razu wpadać w panikę oraz nerwowo polować na intruza z kapciem w ręku. Jak najlepiej pozbyć się osy z pokoju? Na spokojnie przygotujmy szklankę oraz kartkę papieru. Gdy osa usiądzie na twardej powierzchni, nakryjmy ją szklanką, a od dołu wsuńmy kartkę – w ten sposób złapiemy osę. Później wystarczy ją wypuścić przez okno.

Gdy osa zaplącze się w firankę czy zasłonę, możemy delikatnie spryskać owada letnią wodą. W ten sposób zneutralizujemy agresywne zapędy osy, bo z mokrymi skrzydłami nas nie zaatakuje. I jak wyżej – za pomocą szklanki i papieru robimy pułapkę, a następnie odstawiamy osę na zewnątrz. Skrzydełka szybko jej wyschną i wtedy szczęśliwa odleci.

Pamiętaj: łapanie i wypuszczanie osy (mimo towarzyszącym temu nerwom) to najlepsze rozwiązanie. Powód? Osy odgrywają swoją ważną rolę w przyrodzie – w końcu biorą udział w zapylaniu kwiatów. Ponadto żywią się m.in. gąsienicami, mszycami i mączlikami, a więc zabijają szkodniki niszczące plony. Co ciekawe, tam, gdzie bytują osy, jest znacznie mniej kleszczy oraz komarów!

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021