Kuna domowa na strychu i w ogrodzie. Jak odstraszyć kunę? Sprawdzone sposoby

2022-01-20 11:05

Kuna domowa to szkodnik, który uwielbia wić sobie gniazdko w naszych ogrodach, strychach i garażach. Będącą bardzo inteligentnym ssakiem kunę nie tak łatwo wypędzić z domu. Na szczęście istnieją sposoby, by nie tylko pozbyć się tego puszystego szkodnika, ale również zapobiec jego powrotowi. Jak odstraszyć kunę? Oto sprawdzone sposoby, by wypłoszyć ją ze strychu i ogrodu.

Kuna domowa
Autor: Zdeněk Macháček / Unsplash Kunę domową od swojej leśnej kuzynki odróżnimy przez białe futro na piersi

Spis treści

  1. Kuna domowa - jak wygląda? Jak ją rozpoznać?
  2. Kuna na strychu - oznaki obecności szkodnika
  3. Jak odstraszyć kunę domową? Sprawdzone sposoby
  4. Jak zabezpieczyć dom przed kuną?

Kuna domowa - jak wygląda? Jak ją rozpoznać?

Kuna domowa to niewielki (ok. 50 cm bez ogona) puszysty drapieżnik o brązowym lub szarym umaszczeniu. Ma ostre zęby, silne łapki, doskonale się wspina i potrafi skakać na wysokość 3 metrów!

Od kuny leśnej odróżnia ją biała plama na piersi (kuna leśna ma plamę w kolorze żółtym). Przyjemnie wyglądający ssak uwielbia urządzać się na naszych poddaszach, strychach i w ogrodach, czyniąc duże szkody.

Kuna na strychu - oznaki obecności szkodnika

Bardzo łatwo ocenić, czy na naszym strychu zadomowiła się kuna. Ten mały szkodnik zazwyczaj bardzo hałasuje, zwłaszcza w nocy, budząc wszystkich domowników. Ponadto, kuna na strychu zostawia za sobą bałagan – np. resztki pożywienia (gryzonie, żaby, a nawet domowe ptactwo) i odchody o bardzo nieprzyjemnym zapachu.

Kuna domowa może wyrządzić ogromne szkody na poddaszu - do najczęstszych należą m.in. przegryzione kable, zniszczona izolacja cieplna oraz folia dachowa. Kunę ze strychu bezzwłocznie należy przepędzić, w innym przypadku po 2-3 latach nasze poddasze i sam dach mogą wymagać gruntownego remontu.

Jak pozbyć się kuny z domu? Co odstrasza kuny z ogrodu? Oto kilka skutecznych sposobów na puszystego szkodnika.

Jak odstraszyć kunę domową? Sprawdzone sposoby

Jeśli kuna zadomowiła się w naszym ogrodzie, odstraszyć ją może pies przebywający ciągle na zewnątrz. Pies pilnujący posesji nie tylko kunę wypłoszy, ale powstrzyma ja przed próbą przedostania się na poddasze lub strych. A co zrobić, gdy kuna domowa już uwiła sobie tam gniazdko? Wykorzystajmy:

1. SUBSTANCJE ZAPACHOWE – bardzo często walkę z kuną domową zaczynamy od zapachów, które zwierzątko o doskonałym węchu nie może znieść. Takie substancje zapachowe możemy kupić w internecie lub sklepach ogrodniczych czy budowlanych. Dobrym pomysłem jest także rozrzucenie na strychu sierści kota lub psa.

Pamiętajmy, by nie robić tego gołymi rękami, ponieważ kuna szybko wyczuje ludzki zapach i nie da się nabrać na nasz podstęp. Możemy także posłużyć się kostką do WC – najlepiej wymieniać zapachy regularnie tak, by kuna nie przyzwyczaiła się do żadnego z nich. Niestety, substancje zapachowe szybko wietrzeją, co może zachęcić kunę do powrotu na naszą posesję

2. ODSTRASZACZE – w sklepach możemy kupić specjalne urządzenia emitujące odgłosy naturalnych wrogów kuny, np. borsuka. Wadą tej metody jest powtarzalność dźwięków, które inteligentna kuna szybko uzna za sztuczne i niegroźne

3. PLEKTRANTUS (Komarzyca) – zasadzenie tej byliny o fioletowoniebieskich kwiatach wokół domu może pomóc w trzymaniu kuny z dala od naszej posesji. Plektrantus wydziela zapach podobny do oregano, który jest drażniący dla niektórych zwierząt, w tym kun domowych

4. ELEKTRYCZNY PASTUCH – chcąc uchronić się przed inwazją kun domowych w przyszłości, możemy zawczasu pomyśleć o uzbrojeniu dachu. Pastuch umieszcza się wzdłuż krawędzi dachu, najczęściej przy rynnach. Gdy kuna dotknie instalacji, uwolni ona prąd o niewielkim napięciu, który da jej do zrozumienia, że nie jest tu mile widziana

5. PUŁAPKA ŻYWOŁOWNA – to najbardziej skuteczny sposób na pozbycie się kuny domowej. Pułapka działa, gdy jest odpowiednio wykorzystana. Pamiętajmy, żeby nie dotykać jej gołymi rękoma, ponieważ kuna z łatwością wyczuje ludzki zapach (i podstęp). Przez pierwszych kilka dni należy wkładać do pułapki przysmaki, które mogą zainteresować kunę, na przykład jajka.

Kiedy kuna oswoi się z pułapką, możemy odblokować pułapkę i złapać kunę. Co zrobić, gdy już schwytamy kunę? Należy ja wywieźć jak najdalej, najlepiej do lasu i ją wypuścić. Kuny domowe są pod ochroną, dlatego nie wolno ich krzywdzić ani zabijać

Jak zabezpieczyć dom przed kuną?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed kunami jest prawidłowe wykończenie dachu i poddasza. Dzięki temu kuna nie będzie miała szans, by przedostać się do środka. Wszystkie otwory wentylacyjne, wloty pod pokrycie, kominki wentylacyjne na poddaszu i dachówki powinny być zabezpieczone stalowymi kratkami i taśmą metalową perforowaną.

Ponadto, warto wzmocnić zabezpieczenia wzdłuż szczeliny kalenicowej, a podbitkę dachową wykonać z drewna, a nie z plastiku. Ocieplenie nakrokwiowe będzie lepszym zabezpieczeniem przed szkodnikami pokroju kuny domowej, ponieważ układane jest na sztywnym poszyciu i izolowane papą. W efekcie poddasze jest szczelne i żaden gryzoń nie dostanie się do środka.

Co ciekawe, kuny uwielbiają miękką wełnę mineralną. Materiałem, którego nie znoszą jest styropian (w szczególności XPS).

Sposobów na wypłoszenie kuny domowej z naszego ogrodu czy strychu jest wiele. Nie bagatelizujmy obecności tego szkodnika. Pamiętajmy, że możemy zawczasu zabezpieczyć się przed kuną, dlatego sprawdźmy stan naszego dachu i rozważmy wzmocnienie jego warstwy izolacyjnej.

Czy potrafisz rozpoznać jakie to drzewo?

Pytanie 1 z 7
Jakie to drzewo?
Liść dębu
Kret, nornice i inne szkodniki ogrodowe: jak je wypłoszyć?
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE