10 najciekawszych trendów wnętrzarskich 2017 r. Co wciąż będzie modne w 2018?

2018-01-14 1:19

2017 rok kojarzy nam się z bajecznymi egzotycznymi wzorami, motywami liśćmi, ciemnymi, szlachetnymi kolorami czy eleganckimi materiałami wykończeniowymi. Wybraliśmy 10 najciekawszych trendów ubiegłego roku. Sprawdzimy, które z nich znajdą kontynuację także w przyszłych sezonach.

Choć 2017 rok miał upływać pod znakiem rześkiego Greenery, trendy poszły nieco w inną stronę. Do wnętrz wkroczyły głębokie mocne kolory, a motywy dekoracyjne pozwalały rozwijać aranżacyjną fantazję.

1. Egzotyczna dżungla

Wyraziste kolory, motywy dekoracyjne ze świata przyrody i zwierząt z odległych krain, dekor XXL – pod znakiem egzotyki upływało zwłaszcza lato. Na tkaninach, tapetach i dodatkach królowały flamingi, ananasy, arbuzy, do tego dochodził „gąszcz” egzotycznych ornamentów jak z najdzikszej dżungli. Co ciekawe, taki dekor pojawiał się w zestawieniu z eleganckimi detalami spod znaku glamour – zwłaszcza złotem.

2. Liście – modny motyw dekoracyjny

Najszybciej mogliśmy zaobserwować powrót mody na liście palmowe, co oczywiście można wiązać z trendem opisanym powyżej – egzotyką. Wielkoformatowe liście pojawiały się przede wszystkim na tapetach i tkaninach. Oprócz palmy wyjątkowym zainteresowaniem cieszyła się monstera. I najważniejsze – bujne, okazała rośliny nie tylko królowały jako motyw dekoracyjny. Coraz częściej wkraczały do wnętrz w wersji „żywej”, dodając im odrobinę egzotycznej fantazji.

..  Monstera we wnętrzach – porady, inspiracje, ZDJĘCIA >>>

3. Ciemna zieleń

Skoro liście, to także ciemna zieleń! Odcień butelkowy, szmaragd, a także petrol green śmiało wkraczały w dużych ilościach do wnętrz. Dotyczyło to nie tylko kolorów ścian czy dodatków, ale i mebli – np. zabudowy kuchennej. Jesienią zaś ciemna zieleń przeniosła się również na eleganckie tkaniny, np. aksamit.

4. Dark nordic – styl skandynawski i ciemne barwy

Styl skandynawski kojarzy się z jasnymi, delikatnymi barwami, ale w 2017 roku coraz częściej do wnętrz skandynawskich włączano ciemne, mocne akcenty. Po pierwsze, chodziło o meble – np. granatowe, szmaragdowe czy antracytowe sofy. Po drugie, kolory ścian. Na przykład granatowa, kobaltowa czy szmaragdowa ściana stanowi świetne tło dla skandynawskiego wzornictwa. Po trzecie, dodatki i dekoracje – od tkanin po drobniejsze akcesoria.

5. Ekspansja stylu glamour, ale w detalach

Styl glamour ma swoje korzenie w domach amerykańskich gwiazd (zwłaszcza starego kina), stąd sporo w nim teatralności, luksusu oraz blasku. W 2017 roku ze stylistyki glamour czerpano obficie, ale jedynie w detalach. Kilka złotych drobiazgów, ozdobne uchwyty do szafek i końcówki karniszy, aksamit – to tylko przykłady. Szczególnie ciekawe było włączanie takich drobiazgów do aranżacji w różnych stylach – np. skandynawskim, kolonialnym czy vintage. Można się spodziewać, że 2018 rok przyniesie ciekawe rozwinięcie tego trendu.

..  Scandi spotyka glamour – odkryj ciekawy miks stylów >>>

6. Powrót lastryka

Choć lastryko to efektowny i solidny materiał, długo kojarzony był z PRL-owską siermięgą albo wyłącznie z płytami nagrobnymi. Tymczasem „terrazzo” można pomysłowo wykorzystać we wnętrzach. Chodzi nie tylko o parapety, lecz także blaty kuchenne, posadzki albo okładziny ścienne. Charakterystyczny wzór lastryko inspiruje również projektantów tapet na ścianę.

7. Kilimy, makatki, makramy...

Ozdobne tkaniny w różnych formach to kolejny ciekawy trend w 2017 roku. Współczesne kilimy to zarówno modele w stylu etno, jak i dekor w stylu nowoczesnej abstrakcji. Z kolei nowa fala popularności makatek to szansa na odczarowanie ozdób z duszą i ponowne włączenie ich do wystroju. A makramy? Ten typ plecionki pojawia się nie tylko na ścianach, lecz także jako praktyczne akcesoria, takie jak wiszące kwietniki.

8. Ciemna zabudowa kuchenna

O ciemnej zieleni w kuchni już wspominaliśmy, jednak to niejedyny przejaw popularności mocnych barw. Zarówno projektanci wnętrz, jak i producenci mebli polecają czarne, antracytowe czy granatowe zabudowy kuchenne. Co więcej, można je sprytnie wkomponować nawet w wystrój małej kuchni.

9. Miedź i kolor miedziany

Popularność miedzi, a także koloru miedzianego nie jest „świeżynką” w 2017 roku. Miedź we wnętrzach zdobyła uznanie dużo wcześniej, a jej ekspansja wciąż trwa. Wszystko na to wskazuje, że popularność miedzi utrzyma się w 2018 roku. Może za to mieć silnych konkurentów w postaci różowego złota i mosiądzu.

10. Złote dodatki i dekoracje

Podobnie jak miedź, złoto stało się modne już kilka sezonów wcześniej. W 2017 roku jednak ciekawie prezentowało się z motywami egzotycznymi (złote ananasy!), a także granatem czy ciemną zielenią. Warto też odnotować, że złote akcesoria i dodatki weszły do oferty wielu sklepów wnętrzarskich, i to nie tylko tych z górnej półki cenowej.

Więcej o trendach 2017? Zobacz GALERIE ZDJĘĆ!