Znamy zwycięzców konkursu make me! Doceniono projekty wspierające Ukraińców w walce z Rosją

2023-05-24 14:08

18 maja w Fabryce Sztuki w Łodzi podczas Łódź Design Festival 2023 poznaliśmy zwycięzców 16. edycji międzynarodowego konkursu make me! skierowanego do młodych projektantów. Spośród 171 projektów wybrano 25 prac finałowych. Ostatecznie nagrodzono pięć z nich.

Fragment.Vasen, Barbara Koniecka, Maximilian Stahl
Autor: Materiały prasowe / Konkurs make me! Fragment.Vasen, Barbara Koniecka, Maximilian Stahl

Celem konkursu jest promocja i wsparcie projektantów, którzy dopiero rozpoczynają karierę. Ich prace były oceniane przez jury, w skład którego wchodzili teoretycy i praktycy designu: Maurizio Burrato, Maja Ganszyniec, Szymon Hanczar, Joanna Krokosz, Michał Piernikowski, Tomek Rygalik i Ingrid van der Wacht. 

Wybór nie był prosty, bo wszystkie projekty prezentowały wysoki poziom zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym. Jednocześnie niektóre z nich odpowiadały na problemy środowiskowe, społeczne i aktualną sytuację polityczną. 

Oto zwycięzcy!

Nagroda specjalna dla Fanii Kolaiti za Hose Pillar - ceramiczną cegłę drukowaną w 3D (Grecja)

Cegła wykonana jest z gliny terakotowej pochodzącej z Czerwonej Wody, miejscowości na Dolnym Śląsku. Ten materiał miałby być alternatywą dla klimatyzacji. Autorem projektu jest pochodząca z Grecji, Fania Kolaiti. 

– Chciałam połączyć ceramikę z nowymi technologiami – w tym przypadku drukiem 3D – który daje nowe możliwości pracy z tym materiałem. Pochodzę z regionu Grecji nękanym w okresie letnim przez fale gorąca. Sięgnęłam po znaną już w starożytności, tradycyjną metodę chłodzenia wnętrz poprzez zastosowanie ceramicznych cegieł o odpowiedniej strukturze. Mój projekt pokazuje, że ceramika wciąż ma ogromny potencjał w architekturze – powiedziała.

Fania Kolaiti, Hose Pillar - ceramiczną cegłę drukowaną w 3D
Autor: Materiały prasowe / Konkurs make me! Fania Kolaiti, Hose Pillar - ceramiczną cegłę drukowaną w 3D

III miejsce za projekt Fragment.Vasen dla Barbary Konieckiej i Maximiliana Stahla (Polska, Niemcy)

Fragment.Vasen to nic innego jak wazony wykonane z pochodzącego z upcyklingu drewna. Ich wnętrza pokrywa wosk pszczeli, dzięki czemu są całkowicie wodoodporne.

– Nasz projekt odnosi się do natury i rzemiosła. Chcieliśmy zrobić użytek z odpadów produkowanych masowo przez przemysł drzewny. Nadaliśmy im drugie życie – zrobiliśmy kolekcję wazonów, które są funkcjonalne i dekoracyjne. Naszym celem było pokazanie piękna surowych materiałów. Są one wykonane ręcznie, a poprzez metodę pracy – rozłupywanie drewna siekierą – podkreśliliśmy jego charakterystyczną, szorstką strukturę – mówią autorzy.

Fragment.Vasen, Barbary Konieckia i Maximilian Stahl
Autor: Materiały prasowe / Konkurs make me! Fragment.Vasen, Barbary Konieckia i Maximilian Stahl

II miejsce ex aequo dla prac Me, myself, AI Jana Wilczaka oraz Rydwanów życia Piotr Tłuszcza

Jan Wilczak nauczył sztuczną inteligencję koncepcji trzech obiektów: stolika, ceramicznego naczynia oraz wazonu. Później poddał obserwacji jej rozwój i sprawdzał, co się stanie, kiedy zmienne zostaną poddane manipulacji i czy wpłynie to na kierunek rozwoju stylu.

W ten sposób powstały prototypy wyżej wymienionych przedmiotów.

– Jest to zarazem eksperyment i projekt krytyczny, który skłania do zastanowienia się nad istotą kreatywności, stawia pytania o to, czy komputery też mogą być kreatywne, czy kreatywność jest wyłącznie domeną ludzi – mówi Jan Wilczak

 Me, myself, AI, Jan Wilczak
Autor: Materiały prasowe / Konkurs make me! Me, myself, AI, Jan Wilczak

Z kolei Rydwan życia to pojazd, który służy do ewakuacji rannych z pola walki. W jego skład wchodzą moduł ewakuacyjny oraz przyczepa terenowa Da Orffo, której zawieszenie jest dostosowane do trudnego terenu. Rydwan walki może być montowany na dowolnym pojeździe, który posiada hak. 

Ten projekt został już wcielony w życie. Dwa pojazdy według projektu Piotra Tłuszcza znajdują się w Ukrainie i pomagają ratować życia rannych żołnierzy

– W ostatnich latach razem z moim ojcem projektowałem przyczepy terenowe. Kiedy zaczęła się wojna w Ukrainie, zastanawialiśmy się, jak możemy pomóc. Zobaczyliśmy, że wojska ukraińskie przewożą rannych w cywilnych samochodach terenowych w bardzo niekomfortowych warunkach, np. w bagażnikach. Pomyśleliśmy, że nasze rozwiązania zawieszenia są na tyle dobre, że dana osoba mogłaby być przewożona w sposób komfortowy, bezpieczny – mówi twórca Rydwanu życia.

Rydwan życia, Piotr Tłuszcz
Autor: Materiały prasowe / Konkurs make me! Rydwan życia, Piotr Tłuszcz

I miejsce dla projektu Staza SYGNIS - drukowalna 3D autorstwa Macieja Głowackiego i Olgi Kozłowskiej (Dział Wzorniczy SYGNIS S.A.)

To kolejny projekt, który jest odpowiedzią na rosyjską agresję w Ukrainie. Stazy, rodzaj sprzętu medycznego, to opaski, które odcinają dopływ krwi do zranionej kończyny. Dzięki temu pozwalają całkowicie powstrzymać krwawienie i zapobiec ryzyku śmierci na polu walki. 

Projekt powstał przy współpracy medyków, ratowników medycznych i wojskowych oraz specjalistów z dziedziny materiałoznawstwa, którzy go zweryfikowali. Projekt przeszedł też testy laboratoryjne.

Staza SYGNIS - drukowalna 3D autorstwa Macieja Głowackiego i Olgi Kozłowskiej
Autor: Materiały prasowe / Konkurs make me! Staza SYGNIS - drukowalna 3D autorstwa Macieja Głowackiego i Olgi Kozłowskiej

Ukraina otrzymała już 1700 staz, dzięki którym do tej pory uratowano życie trzech osób

– Jesteśmy bardzo zaskoczeni, bo projekt nie był wykonywany dla pokazywania czy poklasku. Myśleliśmy o nim jako projektowaniu realnym, projektowaniu w odpowiedzi na kryzys. Chcieliśmy zrobić coś, co będzie działać i będzie pomagać – poniekąd zmieniać świat na lepsze. To najwspanialsze w pracy projektanta – powiedzieli autorzy zwycięskiego projektu.

Do 28 maja w ramach tegorocznej edycji Łódź Design Festival trwa wystawa „Laboratorium Innowacji”. To właśnie tam można oglądnąć wszystkie finałowe projekty.

Przeczytaj również: