Wielka płyta robi furorę w Niemczech. Bloki budują 15 razy szybciej niż w Polsce

2023-02-20 13:51

W Polsce wielka płyta budzi złe skojarzenia. Przywodzi na myśl epokę komunizmu i trudnych dla Polski czasów, zaś miejskie legendy sugerujące, że bloki z wielkiej płyty są nietrwałe i za chwilę się rozpadną, tym bardziej nie pomagają jej wizerunkowi. Tymczasem w Niemczech, ale też w Skandynawii, wielka płyta wraca do łask, a bloki są budowane w ekspresowym tempie.

Blok z wielkiej płyty w Berlinie
Autor: Tobias Wootton / facebook.com/FAR.frohn.rojas

6 tygodni i… jest!

„Wohnregal” to budynek składający się z 6. pięter, który niedawno został oddany do użytkowania w Berlinie. Pracownia FAR zbudowała go z prefabrykowanych betonowych elementów: stropów, belek i słupów. Dzięki temu koszt budowy, który wyniósł 1500 euro za m kw., co jak na niemiecką rzeczywistość jest niewygórowaną kwotą, jest dużo tańszy. 

– Naszą ambicją było połączenie dwóch pozornie sprzecznych wyzwań, przed którymi stoi rynek mieszkaniowy w Berlinie– powiedział FAR, który motywuje używanie materiałów prefabrykowanych rosnącymi cenami mieszkań w Berlinie i chęcią obniżenia kosztów.

“Wohnregal” powstał w ekspresowym tempie. Wybudowano go w zaledwie 6 tygodni, co oznacza, że tygodniowo wznoszono jedno piętro budynku! Jak podaje Noizz za GUSem, w Polsce, aby postawić tego typu budynek, trzeba aż 90 tygodni. W tym czasie jedna ekipa w Niemczech wybudowałaby 15 takich samych budynków!

Ciekawostką jest, że “Wohnregal” nie zawiera ani jednej ściany nośnej, dzięki czemu mieszkańcy bloku nie będą mieli narzuconego planu mieszkania, ale każdy będzie mógł stworzyć dopasowane do siebie wnętrze. FAR przekonuje, że budowa seryjna wcale nie oznacza, że wszystko musi być takie samo. Wbrew pozorom to ona jest właśnie w stanie zapewnić różnorodność i tworzenie przestrzeni dopasowanej do potrzeb jednostki.

Przeczytaj również:

Źródło:

  • dezeen.com
  • archello.com