U stóp Tatr powstały luksusowe szałasy. Widok z okna zapiera dech

2022-07-18 15:02

Osada luksusowych willi w Kościelisku to jedyna taka realizacja w Polsce. Siedem budynków wyglądem przypominających pasterskie szałasy zaprojektowała renomowana pracownia Karpiel Steindel.

Luksusowe szałasy w Tatrach

Projektując osadę w Kościelisku, u podnóża Giewontu, architekcie z pracowni Karpiel Steindel odrzucili typowy styl zakopiański i zwrócili się w stronę jednego z najbardziej marginalizowanych elementów budowlanego dziedzictwa Podhala – szałasu pasterskiego.

Prosta konstrukcja szałasu tradycyjnie zapewniającego schronienie pasterzom w górnych partiach Tatr posłużyła jako wzór dla luksusowych willi. Każda z sześciu willi ma 80 m² i została zaprojektowana tak, by dysponowała niezakłóconym widokiem na panoramę Tatr.

Luksusowe szałasy u podnóża Giewontu
Autor: Grzegorz Tatar

Forma i zastosowane materiały odwołują się bezpośrednio do tradycyjnej zabudowy pasterskiej, niezmiennej od pokoleń. I tak, pokrycie dachu stanowią dranice, czyli surowe, nieprzetworzone drewno, natomiast płyty fundujące budynki osadzono na głazach (typowe rozwiązanie na Podhalu), dzięki czemu można było uniknąć bezpośredniej ingerencji w grunt. Tym razem to architektura dostosowała się do terenu, a nie na odwrót!

Luksusowe szałasy są całkowicie przeszklone od południowej strony, co pozwala mieszkańcom cieszyć się widokiem przy jednoczesnym zachowaniu poczucia intymności i niezależności.

Mimo inspiracji surową, prymitywną formą pasterskich szałasów, budynki osady w Kościelisku emanują ciepłem i elegancją nie tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz.

W galerii prezentujemy zdjęcia z tej niezwykłej realizacji: