Domem Roku został budynek z brazylijskich slumsów. "To solidnie zbudowana buda"

2023-03-01 9:31

Czy dom w slumsach może zostać najlepszym budynkiem mieszkalnym świata? Jak najbardziej! Poznajcie Casa no Pomar do Cafezal – ceglaną nieruchomość zlokalizowaną w brazylijskich fawelach, która zdobyła nagrodę w konkursie magazynu ArchDaily.

dom w slumsach
Autor: instagram.com/coletivo.levante

Najlepszy Dom Mieszkalny Świata 2023

Dwupiętrowy dom z cegły, który w prestiżowym konkursie magazynu „ArchDaily” zdobył tytuł Najlepszego Domu Mieszkalnego Świata 2023 usytuowany jest w slumsie Aglomerado da Sierra w Brazylii.

Na pierwszy rzut oka budynek nie różni się niczym od otaczających go domów, w których mieszkają najbiedniejsi obywatele miasta. Dwupiętrowy budynek Casa no Pomar do Cafezal wykonano z takiej samej czerwonej cegły i pokryto blachą falistą.

To, co urzekło jury w projekcie najbardziej, to jego funkcjonalność i praktyczność właśnie w kontekście otoczenia. W uzasadnieniu werdyktu jury zwróciło uwagę m.in. na konstruktywne wykorzystanie materiałów typowych dla slumsów i implementację ich adekwatnie do toczenia.

Zaletą domu jest też zadbanie o odpowiednie oświetlenie i wentylację – a więc kwestie, które są najbardziej problematyczne w domach położonych w brazylijskich slumsach.

Dom eko, dom w slumsach

Dom Casa no Pomar do Cafezal wykorzystuje naturalne materiały, które sprzyjają regulacji temperatury i poziomu naświetlania wnętrza, np. eukaliptusowe rolety.

Co ciekawe, same okna w budynku zostały ułożone poziomo, a nie jak w okolicznych domach – pionowo. To nietypowe ułożenie zapewnia świetne właściwości termoregulacyjne.

Jak mieszka się w takim domu? Casa no Pomar do Cafezal od trzech lat zamieszkuje lokalny artysta Kdu dos Anjos. Mężczyzna kompaktową przestrzeń dzieli z dwoma psami, kotem i ponad sześćdziesięcioma roślinami doniczkowymi.

Wiem, że mój dom nie jest najbardziej szykownym budynkiem świata, ale to solidnie zbudowana buda

- mówi z przejęciem Kdu dos Anjos.

Zwycięski projekt domu w brazylijskich slumsach to efekt pracy kolektywu LEVANTE, zrzeszającego architektów, studentów i inżynierów. Razem tworzą projekty architektury na biednych peryferiach wielkich aglomeracji.

Źródło: well.pl