Jaka folia na okno do łazienki jest najlepsza? Rodzaje folli na okno

2024-04-03 8:42

Szukasz rozwiązania, które zapewni prywatność i estetykę w łazience? Folia na okno jest niezwykle praktycznym wyborem. Dzięki różnorodności dostępnych rodzajów, od matowej po lustrzaną, można łatwo dostosować ją do indywidualnych potrzeb. Odpowiednio dobrana, będzie cieszyć oko i zapewni dostęp światła naturalnego.

Spis treści

  1. Okno w łazience - czym zasłonić?
  2. Jaka folia na okno do łazienki?
  3. Folia okienna - na zewnątrz czy do środka?
  4. Folia okienna statyczna
  5. Jak przykleić folię na szybę?
  6. Folia okienna. Inspiracje

Okno w łazience - czym zasłonić?

Okno w łazience zapewnia dostęp naturalnego światła, dzięki czemu pomieszczenie jest bardziej przyjazne i przyjemne w użytkowaniu. Otwierając okno po kąpieli, szybko pozbywamy się nadmiaru pary wodnej, co zapobiega problemom z wilgocią i pleśnią. Są jednak także wady tego rozwiązania. Okno w łazience może stanowić problem, zwłaszacza jeśli blisko znajduje się sąsiedni blok. Jak zagwarantować sobie prywatność? Rozwiązaniem są folie na okno do łazienki, szybkie i proste w aplikacji. 

Jaka folia na okno do łazienki?

Folia na okno łazienkowe jest bardzo przydatnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku potrzeby zachowania prywatności oraz regulacji przepuszczalności światła. Na oknie w łazience możemy zastosować praktycznie każdą folię okienną. Oto rodzaje folii okiennych:

  • Matowa folia: zapewnia prywatność poprzez rozpraszanie światła. Nie jest przez nią możliwe wyraźne zobaczenie przez okno, ale nadal pozwala na dostęp do naturalnego światła.
  • Lustrzana folia, tzw. lustro weneckie: nakleja się ją wewnątrz i na zewnątrz, ma różną przepuszczalność światła. Lustro weneckie chroni wnętrza przed nasłonecznieniem, redukuje promieniowanie UV i niechcianym wzrokiem. Efekt lustrzany znika po zapaleniu światła w łazience w nocy!
  • Folia przeciwsłoneczna: niekoniecznie służy do zapewnienia prywatności, ale może być użyteczna w łazienkach z ekspozycją zachodnią lub południową, nadmierne nasłonecznionych. Folia przeciwsłoneczna pomaga w zatrzymaniu nadmiaru ciepła i promieni UV.
  • Folia ozdobna: istnieją również folie dekoracyjne, w różne wzory, kolory i tekstury.
  • Folia elektroniczna, smartglass: najwygodniejsza, ale droga. Inteligentna folia o regulowanej przezroczystości. Alternatywa dla tradycyjnych okiennic i rolet.

Folia okienna - na zewnątrz czy do środka?

Każda folia lustrzana i przeciwsłoneczna ma swoją wersję wewnętrzną i zewnętrzną. Obie wersje dają ten sam efekt (termiczny i wizualny), ale jeśli to możliwe - zawsze lepiej montować folię na zewnątrz. Folia zewnętrzna lepiej chroni okna, gdyż odbija energię cieplną i słoneczną przed jej dotarciem dp powierzchni szkła. To wydłuża żywotność okien, zapobiega ich nagrzewaniu.

UWAGA: odradza się montaż wewnętrzny na oknach większych niż 1 m², wystawionych na silne działanie promieni słonecznych.

Folia okienna statyczna

Folia statyczna na okno jest elastyczna, może być wykorzystana do zapewnienia prywatności, dekoracji lub zmniejszenia przenikania światła słonecznego do wnętrza. Jest to rodzaj folii, który nie wymaga stosowania kleju, co czyni ją łatwą w montażu i usuwaniu. Folie statyczne dostępne są w różnych kolorach, z nadrukami lub bez.

Jak przykleić folię na szybę?

Zawsze, przed naklejeniem folii na okno należy dokładnie umyć szybę. Przed naklejeniem szyba powinna być całkowicie sucha, w przeciwnym razie, folia będzie źle przylegać do szyby.

Jeżeli folia nie wymaga użycia kleju, tzw. folia statyczna, można ją przyklejać wielokrotnie. Folie statyczne nakleja się ją za pomocą wody. Sposób montażu jest niezwykle prosty — wystarczy przyciąć do odpowiedniego formatu, namoczyć i umieścić na szybie wygładzając szmatką, by uniknąć pęcherzyków powietrza lub niedokładnego przyklejenia.

Folia okienna. Inspiracje