Jak urządzić małą kuchnię? 5 zasad, które musisz znać [PORADY I INSPIRACJE]

2013-05-20 13:32

Jeśli poszukujesz sposobów, jak urządzić małą kuchnię, ten poradnik jest dla Ciebie. Zobacz 5 praktycznych wskazówek, dzięki którym na niewielkiej powierzchni można wygodnie urządzić małą kuchnię, maksymalnie wykorzystując dostępną przestrzeń.

Spis treści

  1. Jak urządzic małą kuchnię - 5 porad, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń
  2. 1. Urządzając małą kuchnię, stosuj niskie szafki
  3. 2. Zamiast drzwiczek wybierz żaluzje, rolety, osłony przesuwane
  4. 3. Zainstaluj półki i szafeczki nad blatem
  5. 4. Pomyśl o szafkach i stolikach na kółkach
  6. 5. Zamontuj szerszy blat kuchenny

Planując, jak urzadzić małą kuchnię, powinniśmy znać kilka zasad, które uchronią nas przed popełnieniem poważnych błędów. Jeśli mamy małą kuchnię i chcemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń pamiętajmy, że zabudowana meblami od podłogi po sufit kuchnia, sprawia wrażenie jeszcze ciaśniejszej niż jest w rzeczywistości.

Zobacz: Płytki do kuchni na ścianę oraz 30 innych pomysłów na ścianę w kuchni [ARANŻACJE]>>

Jak urządzic małą kuchnię - 5 porad, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń

W takim pomieszczeniu przygotowanie posiłku może stać się codziennym koszmarem. Ustawione w szeregu duże bryły szafek o pełnych, jednolitych frontach, z wbudowanym sprzętem AGD (lodówka, piekarnik) przytłoczą wnętrze. Nawet zastosowanie najbardziej nowoczesnych urządzeń nie zrekompensuje wówczas dyskomfortu, jakim jest ograniczona przestrzeń.

Przeczytaj: Pomysły na MAŁĄ KUCHNIĘ: ciekawe rozwiązania z prawdziwych wnętrz GALERIA ZDJĘĆ>>

1. Urządzając małą kuchnię, stosuj niskie szafki

W małej kuchni powinniśmy zrezygnować z wysokiej zabudowy górnej, a przede wszystkim z szafek do sufitu. W niedużym pomieszczeniu powinno się stosować wyłącznie niskie szafki kuchenne, przeszklone lub półki, wówczas pomieszczenie optycznie się pogłębia.

Jeśli już ktoś zdecyduje się na górną zabudowę, to byłoby dobrze, aby fronty szafek kuchennych były wykonane ze szkła zmatowionego lub półprzezroczystego tworzywa sztucznego. Meble przezroczyste znajdujące się na poziomie oczu, dają iluzję przestrzeni i poczucie głębi.

Zobacz niezwykłą metamorfozę: Wąska kuchnia w bloku: metamorfoza małej kuchni krok po kroku>>

2. Zamiast drzwiczek wybierz żaluzje, rolety, osłony przesuwane

Jeśli urządzasz małą kuchnię, zrezygnuj z drzwiczek otwieranych skrzydłowo na rzecz żaluzji, rolet lub osłon przesuwnych. Niskie szafki kuchenne zamykane przeszklonymi osłonami i podświetlane od wewnątrz, są polecane, zgodnie z obecną modą, nie tylko do małych kuchni. Coraz częściej są stosowane w aneksach kuchennych otwartych na pokój jadalny, pokój dzienny, a nawet na salon.

3. Zainstaluj półki i szafeczki nad blatem

Między blatem roboczym a szafkami górnymi (ale nie więcej niż 30 cm nad blatem) można zawiesić niewysokie, płytkie szafeczki z transparentnymi osłonami lub otwarte półki z szufladkami. Można w nich przechowywać drobne przedmioty, niezbędne do pracy, nie zmniejszając przy tym płaszczyzny roboczej.

Polecamy: MAŁA KUCHNIA w klimacie retro. Kolor rządzi w kuchni>>

4. Pomyśl o szafkach i stolikach na kółkach

Przestrzeń w kuchni możemy lepiej wykorzystać, stosując w niej mobilne wyposażenie. Dzięki temu wszystko, co niezbędne do pracy, jest „pod ręką”, wszystko lekko się wysuwa i podjeżdża. Większość czynności można wykonać na wyspecjalizowanym ruchomym sprzęcie, wysuwanym spod blatu roboczego.

Szafki na kółkach, przypominające trochę wózki stewardes, mają często specjalne blaty do przygotowywania żywności. Szafki te są bardzo wygodne w użytkowaniu, gdyż stanowią dodatkowe płaszczyzny do pracy, które można w każdej chwili wysunąć lub schować pod wspólny blat. Dzięki tej możliwości możemy również zorganizować sobie wygodną pracę przy blacie kuchennym w pozycji siedzącej (np. krojenie i obieranie jarzyn). Jest to ważne, zwłaszcza wtedy, kiedy wykonujemy czynność przeciągającą się w czasie. Wówczas wygodna pozycja siedząca jest bardzo wskazana, szczególnie dla osób starszych i mniej sprawnych.

Sprawdź też: 15 pomysłów na dekorację ściany w kuchni>>

5. Zamontuj szerszy blat kuchenny

Praktycznym rozwiązaniem, gdy urządzamy małą kuchnię, jest też zwiększenie szerokości blatu kuchennego do 80 cm. Dzięki temu pod ścianą (w pasie ok. 20 cm) można umieścić schowki na przechowywanie podręcznych narzędzi pracy: noży, łyżek, cedzaków niezbędnych przy przygotowywaniu posiłków.

Poszerzając płaszczyznę blatu zyskujemy pod nim więcej miejsca na szafki kuchenne, które mogą teraz mieć 60 cm głębokości. Dodane 20 cm to również miejsce na instalacje i niezbędne zawory. Dzięki poszerzeniu dolnych szafek możemy przechowywać w nich więcej przedmiotów, a funkcjonalne, wysuwane półki i szuflady umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni w małej kuchni.

Polecamy: Mała kuchnia w stylu skandynawskim. Kuchnia z salonem w barwach natury>>