Łóżko młodzieżowe powinno być wygodne, praktyczne i dostosowane do charakteru dziecka i aranżacji jego pokoju. Problem w tym, że nie zawsze potrafimy pogodzić te wszystkie zalecenia z tym, czego życzy sobie często zbuntowany nastolatek.

Kiedy zmienić łóżka dziecięce na młodzieżowe?

Ostatni moment na zmianę łóżek to ten, kiedy młody człowiek wyrasta z łóżka dziecięcego. Można to zrobić znacznie wcześniej i sprawić dziecku „dorosłe” łóżko zawczasu. Warto jednak wtedy wybrać w miarę neutralne wzornictwo, aby w razie czego można było je zaadaptować do upodobań dorastającego człowieka. Wystarczy dobrać odpowiednią narzutę na łóżko młodzieżowe, by zmienić jego charakter.

Łóżko młodzieżowe - rozkładane lub z materacem

Pod względem wygody i prawidłowego ułożenia ciała podczas snu zawsze w takiej rywalizacji wygrywa łóżko z dobrym materacem. Właściwie dobrany materac daje podporę dla kręgosłupa i zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo. Jeśli jednak ogranicza nas niewielka przestrzeń pokoju młodzieżowego, łóżko rozkładane do przodu  pozwoli na zaoszczędzenie nieco przestrzeni  w dzień. Warto wtedy zadbać o to, aby rozkładana sofa, odgrywająca rolę łóżka młodzieżowego, była dobrej jakości, najlepiej z rozkładanym materacem (na przykład sofa ze stelarzem typu belgijskiego).

Jeśli  zdecydujemy się na łóżko z mechanizmem wózkowym, dziecko może odczuwać dyskomfort w miejscach łączenia poszczególnych części kanapy. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest dobranie wygodnego top materaca, który położymy na rozłożonym łóżku. Takie materace nawierzchniowe można zamówić właściwie w każdym rozmiarze i o dowolnie wybranej grubości. Zazwyczaj zrobione są z pianki termoplastycznej, która dopasowuje się do ciała pod wpływem jego temperatury.

Zobacz też:

Pokój dla nastolatka: 15 inspiracji. Radzimy, jak urządzić pokój

Pokój nastolatka od podstaw: przewodnik po aranżacji pokoju

Jak urządzić pokój nastolatka na poddaszu?

Łóżko młodzieżowe podwójne czy pojedyncze?

I tu znowu można powiedzieć - to zależy. Jeśli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, warto sprawić dziecku podwójne łóżko z porządnym materacem. To będzie zakup na lata. Gdy przestrzeń jest ograniczona lub duży pokój zajmuje więcej niż jedno dziecko, lepiej wybrać standardowe łóżka młodzieżowe pojedyncze lub rozkładane wersalki. Jeśli dzieci jest dwójka, a przestrzeń mocno ograniczona, można wybrać podwójne rozkładane łóżko z różnicą poziomów. Taki mebel nie zajmuje dużo miejsca po złożeniu, a w nocy spełnia funkcję dwóch nieżaleznych łóżek.

Łóżko młodzieżowe z szufladą, z komorą na pościel, a może z półkami na książki?

To, co znajduje się pod łóżkiem młodzieżowym, również ma duże znaczenie. Jeśli jest tam spora wolna przestrzeń, warto ją wykorzystać, w przeciwnym razie może stać się składowiskiem różnych „przydasi”, w którym nic nie można znaleźć.

Sposobów na spód łóżka jest wiele. Może tam być tradycyjna komora na pościel. Duża komora pozwala wygodnie przechowywać  pościel, ale niespecjalnie nadaje się do przechowywania mniejszych przedmiotów, ze względu na brak podziału wewnątrz pojemnika. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się łóżka młodzieżowe z szufladami, w których poza pościelą można przechowywać na przykład zabawki lub ubrania na pozostałe sezony.

Jeśli łóżko nie jest wyposażone w szuflady fabrycznie, a ma odpowiedni prześwit między podłogą a dnem, można pokusić się o zakup pojemników pod łóżko. Wybór jest spory – od drewnianych czy wiklinowych szuflad na kółeczkach, przez plastikowe pojemniki, na tekstylnych pudłach kończąc.

Jeśli natomiast nie potrzebujemy dodatkowego, zamkniętego miejsca do przechowywania pod łóżkiem, warto rozważyć zakup modelu z półkami na książki. Ulubione lektury dzieci będą wtedy zawsze pod ręką.

Sprawdź:

Tapety młodzieżowe: jaka tapeta do pokoju nastolatka?

Szafa dla dziecka - 10 pomysłów na szafy dla dzieci

Półki na książki w pokoju ucznia

Łóżka piętrowe w pokoju dziecięcym: modele i warianty

Łóżka na antresoli – młodzieżowe marzenie

Dla wielu młodych ludzi łóżko na antresoli to spełnienie marzeń. Taka antresola to miejsce magiczne, gdzie zawsze można się schować, skąd można obserwować domowników albo po prostu mieć chwilę spokoju z ulubioną powieścią. Jeśli dysponujemy odpowiednio wysokim pomieszczeniem, warto pokusić się o odpowiednią konstrukcję. Najprostszą antresolę można zrobić samemu, na przykład z drewna. W sklepach budowlanych dostępne są także gotowe antresole z drewna lub metalowe. Ciekawym, ale już nieco bardziej wymagającym rozwiązaniem są wiszące łóżka na antresoli – z takimi jednak lepiej nie eksperymentować samemu, w końcu bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze.

Pokój nastolatka często staje się jego twierdzą na kilka lat. Przemyślany wybór daje nam w pewnym stopniu gwarancję, że przez ten czas dziecko będzie się w nim czuło dobrze i bezpiecznie.

W galeriach zdjęć poniżej znajdziesz inspiracje i pomysły na aranżację pokoju młodzieżowego.